مبتلایان به کرونا در آذربایجان‌شرقی به ۱۸۱۵ نفر رسید /یک‌هزار و ۶۷ نفر از مبتلایان بهبود یافته‌اند
مبتلایان به کرونا در آذربایجان‌شرقی به ۱۸۱۵ نفر رسید /یک‌هزار و ۶۷ نفر از مبتلایان بهبود یافته‌اند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: در طی ۲۴ ساعت گذشته نتیجه تست ۵۳ نفر مثبت اعلام شد و در مجموع تعداد مبتلایان به یک‌هزار و ۸۱۵ نفر رسید.

به گزارش قلم پرس، محمدحسین صومی، امشب در گفت‌وگوی خبری زنده به تشریح آخرین وضعیت کرونا در آذربایجان‌شرقی پرداخت و اظهار کرد: با شناسایی ۵۳ بیمار جدید، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در آذربایجان‌شرقی به یک‌هزار و ۸۱۵ نفر رسید.

وی با بیان اینکه تاکنون یک‌هزار و ۶۷ نفر از مبتلایان بهبود یافته‌اند، گفت:  در حال حاضر ۱۱۵ نفر  در آی سی یو بستری‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز متذکر شد: تعداد مبتلایان همچنان نشانگر گسترش ویروس است، از این‌رو امیدواریم با همت و یاری مردم و در خانه ماندن به این ویروس پایان داد.

صومی متذکر شد: تمام تلاش ما بر مقابله با تشدید ویروس است،  از این‌رو بهترین راه همان پیشگیری است که بهترین پیشگیری هم رعایت نکات بهداشتی و عدم تجمع و ماندن در خانه است.

ویروس‌های کرونا (یا کروناویروس‌ها) خانواده‌ای از ویروس‌ها هستند که بیماری‌های مربوط به دستگاه تنفسی از سرماخوردگی معمولی گرفته تا برونشیت و عفونت مجاری تنفسی را منجر می‌شود.

ویروس کووید ۱۹، از طریق تنفس و تماس هم منتقل می‌شود و همین امر کنترل آن را دشوار کرده است. این ویروس، بیماری «سندرم زجر تنفسی حاد» یا ARDS را در فرد مبتلا ایجاد می‌کند، یک بیماری خطرناک و نارسایی دستگاه تنفسی است که با گسترش سریع التهاب و عفونت در ریه‌ها شروع می‌شود. در ادامه به‌دلیل پر شدن کیسه‌های هوایی شُش‌ها از مایع میان‌بافتی، اکسیژن کافی به فرد نمی‌رسد و در صورت عدم رسیدگی به‌موقع بیمار با خطر مرگ مواجه خواهد بود.