لزوم نگرش نوین در جلب مشارکتهای عمومی برای حفظ محیط زیست
لزوم نگرش نوین در جلب مشارکتهای عمومی برای حفظ محیط زیست

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در جلسه مجازی با تشکل های زیست محیطی استان گفت: برای حفاظت از محیط زیست کشور نیازمند تغییر در نگرشها و سیاستهای جلب مشارکتی هستیم.

به گزارش قلم پرس به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی: حسن عباس نژاد  در نشست مجازی با سمن های زیست محیطی استان گفت: در تصمیم گیریها و تصمیم سازیها نیازمند حضور تشکلهای زیست محیطی هستیم .
وی افزود: در حال حاضر اغلب سمنهای فعال در حوزه محیط زیست بدون هیچ گونه انتفاعی و به صرف عشق و علاقه به محیط زیست در این حوزه فعالیت میکنند و تنها معدودی از سمنها از طریق انجام پروژههای مشارکتی برای دستگاههای اجرایی قسمتی از هزینه های خود را پوشش میدهند که  این موضوع خطر تبدیل شدن آنها از یک “تشکیلات مردمنهاد” به یک “شرکت پیمانکار” بیشتر خواهد کرد.
عباس نژاد گفت: جلب مشارکت مردمی رکن اساسی حفظ محیط زیست بوده و ایجاد ظرفیتهای لازم برای کار مشارکتی با سامان بخشیدن به فعالیت های سمنهای فعال در حوزه محیط زیست و استفاده از ایدههای جدید امکان پذیر است.
عباس نژاد ادامه داد: اعضای سازمان های مردم نهاد باید در جریان بازآموزی مستمر ابتدا دانش تخصصی خود را افزایش داده و ثانیا مهارت کار تشکیلاتی را بیاموزند و ثالثا نقاظ قوت سایر سمن ها در مقیاس ملی و بین المللی را رصد کرده و از آن ها بهره برداری نمایند.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی در پایان خواستار تدوین استراتژی های نوین در جلب مشارکتهای مردمی از سوی تشکل های مردم نهاد شد و گفت: به روز رسانی و بازچینی ساختار تشکل ها در مواجهه مخاطرات زیست محیطی موجب حرکت به سوی مشارکت واقعی مردم در مسیر توسعه پایدار خواهد شد.