لزوم معرفی وکلا مجرب وعلمی به عنوان وکیل سرپرست
لزوم معرفی وکلا مجرب وعلمی به عنوان وکیل سرپرست

رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی در ادامه با تاکید بر بهره مندی از وکلای برجسته در تربیت وکلای کار آموز گفت: وکلای سرپرست نقش خیلی مهمی در تربیت کارآموزان برجسته دارند، فلذا وکلا مجرب وعلمی به عنوان وکیل سرپرست انتخاب و معرفی شوند تا در تربیت وکلا جوان، کارآمد و اخلاق محور نقش ایفا کنند.

به گزارش قلم پرس، موسی خلیل الهی در جمع اعضای هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری استان آذربایجان شرقی، با بیان اینکه وکیل فردی علمی است که در راستای کشف حقیت کمک میکند اظهار داشت: حضور و نقش وکیل در جریان دادرسی عادلانه و کمک به همکاران قضایی در کشف حقیقت قابل انکار نیست چرا که وکلا قشر فرهیخته ای هستند که بر مبنای مطالعات علمی و فقهی به دنبال احقاق حق هستند.
وی افزود: امیدواریم هیچ پرونده ای بدون وکیل شروع نشود، براین موضوع معتقدیم حضور وکیل در دعاوی مختلف موجب آرامش و اطمینان خاطر قاضی و طرفین دعوی در پرونده های قضایی است.
رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی اضافه کرد: هرچند در آیین دادرسی کیفری زمینه ها برای حضور وکیل در مراحل مقدماتی آماده شده است اما آرمانی نیست، باید به سمتی برویم که وکلا در همه مراحل پرونده ها حضور داشته باشند.
وی در ادامه با تاکید بر حفظ کرامت و ارتقای جایگاه وکالت، بیان کرد: نتوانستیم آنگونه که باید نقش و جایگاه وکلا را به خوبی نشان دهیم، بر اساس قانون وکیل هم شان قضات هستند و باید این جایگاه در اذهان مردم حفظ شود و دیدگاه های نامناسب که در خصوص جایگاه وکلا وجود دارد اصلاح شود.
خلیل الهی با تاکید بر برگزاری جلسات همفکری و تبادل دیدگاهها به صورت مستمر با کانون وکلا ادامه داد: با توجه به اینکه وکلا حضور بیشتری در فضای دادگاه ها دارند و نوع رفتارها و سلایق را می بینند.
وی با اشاره به برگزاری جلسه نقد آراء با حضور قضات، وکلا و اساتید دانشگاهی اضافه کرد: جلسات نقد آراء جلسات خوبی بوده که با حضور اساتید دانشگاه و وکلا و قضات برگزار می شود، حضور وکلای برجسته و با تجربه در این نشست ها می تواند به روند بررسی آراء کمک کند.
رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی در ادامه با تاکید بر بهره مندی از وکلای برجسته در تربیت وکلای کار آموز گفت: وکلای سرپرست نقش خیلی مهمی در تربیت کارآموزان برجسته دارند، باید این فرهنگ نهادینه شود که کارآموزی وکالت آموزش و تربیت وکیل است، فلذا وکلا مجرب وعلمی به عنوان وکیل سرپرست انتخاب و معرفی شوند تا در تربیت وکلا جوان، کارآمد و اخلاق محور نقش ایفا کنند.

در ادامه این نشست حسن پاشازاده، رییس هیات مدیره کانون وکلای دادگستری آذربایجان شرقی با تاکید بر لزوم ارتقای جایگاه وکلا، گفت: باید دست در دست هم بدهیم و با اتحاد وهمدلی جایگاه وکلا را ارتقا دهیم،