لزوم توجه قضات به صدور مجازات های جایگزین حبس
لزوم توجه قضات به صدور مجازات های جایگزین حبس

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان آذربایجان شرقی بر لزوم توجه قضات به صدور مجازات های جایگزین حبس تأکید کرد.

به گزارش قلم پرس،  احمد موقری در جلسه بحث و بررسی و ارایه راهکارهای مناسب برای بهره مندی هرچه بیشتر از ظرفیت های قانونی مجازات های جایگزین حبس ویژه استفاده از خدمات عمومی رایگان در آرای صادر شده از سوی قضات، ظرفیت شش ماهه اول سال ۱۴۰۰ برای اجرای مجازات های جایگزین حبس ویژه استفاده از خدمات عمومی رایگان در کل استان را ۵۴۹ نفر اعلام کرد و اظهار داشت: در دادگستری استان در سه ماهه اول سال ۱۴۰۰، تعداد ۲۶۵۴ فقره رأی مجازات جایگزین حبس صادر شده است؛ ۲۶۵۸ فقره رأی مجازات جایگزین حبس از نوع جزای نقدی و الزام به خدمات عمومی رایگان صادر شده است که میزان مجازات های مفید از نوع خدمات عمومی درصد خیلی کمی از آن ها را به خود اختصاص داده است.
وی علل مختلفی را به عنوان موانع صدور آرای جایگزین حبس از نوع الزام به خدمات عمومی برشمرد و بر این نکته افزود: در راستای تشویق قضات به صدور مجازات جایگزین حبس، نمونه آراء در قالب فرم پیش نویس برای تسهیل در صدور آرای جایگزین در اختیار شعب محاکم قرار خواهد گرفت.
سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری کل استان اضافه کرد: جشنواره آرای برتر نهادهای ارفاقی– اصلاحی هر سال در سطح استان و کشور برگزار و قضات منتخب معرفی و از ایشان تقدیر می شود.
لازم به ذکر است خدمات عمومی به معنای کار و وظیفه‌ای است که به نفع تمامی اعضای جامعه صورت می‌گیرد. کار عام‌المنفعه نهادی است که به ‌موجب آن دادگاه به مجرم پیشنهاد می‌کند تا با انجام کاری به نفع جامعه به‌ جای رفتن به زندان درصدد جبران خطای ارتکابی خویش برآید. کیفر خدمات عام‌المنفعه، کار مجانی – به مقدار و ساعت معیّن و با موافقت محکوم – برای یک مؤسّسه، اتّحادیّه یا نهاد عمومی، تحت نظارت قاضی اجرای کیفرها اِعمال می‌شود.