فرضیه ای جدید برای خشک شدن دریاچه ارومیه/ آمریکایی ها مسبب وضعیت امروز دریاچه هستند
فرضیه ای جدید برای خشک شدن دریاچه ارومیه/ آمریکایی ها مسبب وضعیت امروز دریاچه هستند

استاد محیط زیست دانشگاه تهران فرضیه جدیدی را درباره تغییر الگوی کشاورزی در حوزه دریاچه ارومیه مطرح می کند که قابل تامل است. 

به گزارش قلم پرس، سایت تحلیلی، خبری عصر ایران در گزارشی در گفت و گو با یکی از اساتید دانشگاه تهران فرضیه جدیدی را درباره تغییر الگوی کشاورزی در حوزه دریاچه ارومیه مطرح کرد. در این گزارش آمده است:

استناد به اسناد وزارت خارجه به نقش مشاوران آمریکایی در تغییر کشت سیب به جای انگور در حوضه دریاچه ارومیه ادعای جدیدی درباره خشکی آن مطرح می‌کند.

بیش از ۹۰ در صد از پیکره آبی دریاچه ارومیه خشک شده بنا به آمار منتشر شده از سازمان حفاظت محیط زیست دریاچه حدود یک میلیارد متر مکعب آب دارد درحالیکه برای احیای این اکوسیستم حداقل ۱۴ میلیارد مترمکعب آب نیاز است‌. وزارت نیرو در دو سال گذشته حق آبه دریاچه ارومیه را نداده است‌ و در صورت عدم تامین حق آبه دریاچه ارومیه، احتمال خشک شدن دریاچه ارومیه تا ماه‌های آینده وجود دارد.

مجید مخدوم استاد محیط زیست دانشگاه تهران فرضیه جدیدی را درباره تغییر الگوی کشاورزی در حوزه دریاچه ارومیه مطرح می کند که قابل تامل است.

او با استناد به اسناد وزارت خارجه به نقش مشاوران آمریکایی در تغییر کشت سیب به جای انگور در حوضه دریاچه ارومیه اشاره می کند.

این استاد دانشگاه رقابت بر سر بازار شراب را دلیل پیشنهاد کاشت سیب به جای انگور در این منطقه مطرح می کند.

در گزارش ویدیویی پیش رو ضمن تشریح این فرضیه، به نحوه هزینه کرد بودجه های دولتی در ستاد احیای دریاچه ارومیه پرداخته شده است. این استاد دانشگاه معتقد است که از ۱۵ هزار میلیارد تومان در حوزه دریاچه درست استفاده نشده است‌‌.

 

انتهای پیام/