عمل سزارین در ایران بالاتر از متوسط جهانی!
عمل سزارین در ایران بالاتر از متوسط جهانی!

دبیر قرارگاه جوانی جمعیت دانشگاه علوم پزشکی تبریز از نرخ بالای عمل سزارین در کشور از متوسط جهانی ابراز نگرانی کرد و گفت: عمل سزارین در کشور ما از میانگین جهانی بالاتر است و باید با مداخله و اتخاذ تصمیمات مناسب به سمت زایمان طبیعی پیش برویم. به گزارش قلم پرس،از تبریز، حسین حقائی، دبیر […]دبیر قرارگاه جوانی جمعیت دانشگاه علوم پزشکی تبریز از نرخ بالای عمل سزارین در کشور از متوسط جهانی ابراز نگرانی کرد و گفت: عمل سزارین در کشور ما از میانگین جهانی بالاتر است و باید با مداخله و اتخاذ تصمیمات مناسب به سمت زایمان طبیعی پیش برویم.

به گزارش قلم پرس،از تبریز، حسین حقائی، دبیر قرارگاه جوانی جمعیت دانشگاه علوم پزشکی تبریز ظهر امروز در مراسم افتتاحیه همایش نقش کلاس‌های آمادگی برای افزایش زایمان طبیعی که در معاونت بهداشت دانشگاه برگزار شد، به تغییرات جمعیتی در جهان و کشور اشاره کرد و  اظهار کرد با توجه به تغبیرات جمعیتی در جهان و به تبع آن در کشور، سیاست‌هایی از سال ۱۴۰۰ در خصوص حمایت از خانواده و جوانی جمعیت اتخاذ شده است.

 وی بر اساس شواهد علمی جوانی جمعیت و افزایش باروری را ضروری عنوان کرد و ادامه داد: افزایش باروری در خانواده‌های بی‌فرزند و  تک فرزند در راستای جلوگیری از کاهش و سالمندی جمعیت ضروری است.

 حقائی از نرخ بالای عمل سزارین در کشور از متوسط جهانی ابراز نگرانی کرد و ادامه داد: عمل سزارین در کشور ما از میانگین جهانی بالاتر است و باید با مداخله و اتخاذ تصمیمات مناسب به سمت زایمان طبیعی پیش برویم.

 وی تصریح کرد: بر اساس پیش‌بینی‌ها در سال ۱۴۳۰  جمعیت سالمند کشور بالاتر از میانگین جهانی خواهد بود و آذربایجان‌شرقی نیز در رشد سالمندی جمعیت پنجمین استان در کشور خواهد بود و در این راستا نیز تبعات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در پی خواهد داشت.

آذربایجان‌شرقی کمترین میزان مرگ‌ و‌ میر مادران کشور را دارد 

 دبیر قرارگاه جوانی جمعیت دانشگاه علوم پزشکی تبریز به همکاری و هم‌افزایی تمام ارگان‌های دولتی در زمینه اجرای قانون‌ حمایت از خانواده و جوانی جمعیت تاکید کرد و از کمترین میزان مرگ‌و‌میر مادران استان در کل کشور خبر داد و افزود: خوشبختانه در مرگ و میر مادران که یکی از شاخص های مهم هزاره و توسعه پایدار است، آذربایجان‌شرقی کمترین نرخ در کل کشور را دارد.

پایان پیام/س