به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که بعدازظهر امروز (پنجشنبه) در وین با رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار و گفت‌وگو کرد، در پایان این دیدار در گفت‌وگویی عنوان کرد که ملاقات خوبی با گروسی داشته است. وی افزود: ما […]

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که بعدازظهر امروز (پنجشنبه) در وین با رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار و گفت‌وگو کرد، در پایان این دیدار در گفت‌وگویی عنوان کرد که ملاقات خوبی با گروسی داشته است.

وی افزود: ما در جریان مذاکراتی که الان در حال انجام است، زمانی به جمع بندی برسیم، وظایفی هم برای آژانس وجود دارد که بتواند وظایفش را به خوبی انجام دهد و لازم بود ایشان را در جریان آخرین وضعیت مذاکرات قرار دهم و هماهنگی بیشتری بین ما به وجود بیاید برای زمانی که لازم است آژانس ورود پیدا کرده و نقش خودش را ایفا کند.

معاون وزیر خارجه همچنین گفت که با گروسی درباره مسائل دیگری که بین ایران و آژانس وجود دارد و برخی سؤالات که از قدیم مانده، درباره اینها هم یک هماهنگی صورت گرفته است.

* تعامل بین ایران و آژانس درباره موضوعات مورد اختلاف و سؤالاتی که وجود دارد، ادامه خواهد یافت

عراقچی خاطرنشان کرد: تعامل بین ایران و آژانس درباره موضوعات مورد اختلاف و سؤالاتی که وجود دارد، ادامه خواهد یافت و اطمینان داریم در یک تعامل سازنده اگر حسن نیت داشته باشد این مسائل می‌تواند حل و فصل شود و ما برای همیشه این مسائل را کنار بگذاریم.

وی همچنین اعلام کرد که همکاری‌های ایران و آژانس جریان دارد و افزود: هم همکاری‌هایی که مربوط به عملیات راستی آزمایی آژانس می‌شود و هم همکاری‌هایی که مربوط به کمک‌های فناوری و تکنولوژیک آژانس در حوزه‌های مختلف به ایران می‌شود، ادامه دارد. آژانس حتی در مورد ویروس کرونا همکاری‌هایی با ایران داشت و درباره برخی تجهیزات مورد لزوم کمک هایی را صورت داد.

* بحث گام به گام، اقدامات اولیه و اقدامات میانی و … مدت‌هاست که کنار گذاشته

به گزارش فارس، رئیس هیأت ایرانی شرکت کننده در مذاکرات وین درباره نشست‌های جاری در وین گفت: ظرف دیروز و امروز کارگروه‌هایی که در حوزه تحریم‌ها و هسته‌ای ایجاد شد، به صورت فشرده کار کردند و کارشناسان همه کشورها دخیل و درگیر بودند و مسائل را خیلی جامع مدنظر قرار دادند. هدف آنها تنظیم اقداماتی است که دو طرف باید در یک مرحله انجام دهند.

عراقچی تصریح کرد: بحث گام به گام، اقدامات اولیه و اقدامات میانی و … مدت‌هاست که کنار گذاشته است.کاری که ما الان انجام می‌دهیم، طبق مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران، بر این مبنا است که درباره برداشته شدن یک جای تحریم‌ها به صورت دقیق مذاکره می‌کنیم، چه تحریم‌هایی و چگونه و مشخصات آنها همه باید دقیق روشن شود و کارگروه‌ در این زمینه فعالیت می‌کند.

به گزارش فارس، وی یادآور شد: تحریم‌هایی که باید برداشته شود از نظر ما شامل همه تحریم‌های برجامی و همه تحریم‌های دوران ترامپ می‌شود. از آن طرف هم مجموعه اقداماتی که ایران باید انجام دهد تا به پایبندی کامل برگردد، مشخص می‌شود و بعد ما تنظیم و بحث خواهیم کرد که ترتیب و توالی اقدامات دو طرف چگونه باشد.

این دیپلمات ارشد ایرانی تصریح کرد: از نظر ما آمریکا باید همه اقداماتش را یک جا انجام دهد و بعد ما راستی آزمایی می‌کنیم و بعد ایران هم اقداماتش را انجام خواهد داد.

عراقچی اینکه راستی آزمایی چگونه باید باشد را یک موضوع بحث برشمرد و افزود: دوره زمانی آن چقدر باشد و چه ابعادی دارد و چگونه صورت می‌گیرد نیز مورد بحث واقع خواهد شد و امیدوارم در ادامه مذاکرات درباره این موارد بتوانیم به یک جمع بندی برسیم.

* بعد از نشست فردا تصمیم داریم چند روزی تنفس بدهیم/ هنوز در موقعیتی نیستیم که بگوییم مثبت بوده یا منفی، مسلما منفی نبوده

معاون وزیر خارجه با یادآوری این نکته که کار آسانی نیست، اظهار داشت: دیروز و امروز کارگروه‌ها کار کردند،  فردا یک جمع بندی خواهیم داشت و جلسه کمیسیون مشترک یک بار دیگر تشکیل می‌شود و کار کارگروه‌ها را ارزیابی می‌کند و بعد از آن تصمیم داریم چند روزی را تنفسی بدهیم و هیأت‌ها به پایتخت‌هایشان برگردند و ما هم به تهران برمی‌گردیم و مشورت‌های بیشتری را در تهران انجام می‌دهیم و نتیجه مذاکرات را منتقل می‌کنیم و ظرف هفته‌ آینده مجدد به وین باز می‌‌گردیم برای ادامه مذاکرات و ممکن است لازم باشد چند بار این کار را تکرار کنیم تا بتوانیم به جمع بندی مطلوب ما که منافع ما را تامین می‌کند، برسیم.

وی در ارزیابی از روند مذاکرات انجام شده گفت: هنوز در موقعیتی نیستیم که بگوییم مثبت بوده یا منفی. مسلما منفی نبوده است. به تعبیر من رو به جلو و سازنده است، ولی هنوز زود است که بتوانم بگویم ما روند مثبتی را جلو می‌رویم. فضای جلسات سازنده است و مسیر ما رو به پیشرفت است، ولی هنوز به نقطه‌ای که امیدوار باشیم به روند مثبتی خواهیم رسید، فاصله داریم. اگرچه ناامید نیستیم.  

انتهای پیام/