شرکت‌های پیمانکاری اصلی ترین مشکل کارگران آذربایجان‌شرقی/ کارگران معدن مس سونگون از تبعیض‌ها رنج می برند
شرکت‌های پیمانکاری اصلی ترین مشکل کارگران آذربایجان‌شرقی/ کارگران معدن مس سونگون از تبعیض‌ها رنج می برند

دبیر اجرایی خانه کارگر آذربایجان شرقی اصلی ترین مشکل کارگران استان را در شرکت های پیمانکاری عنوان کرد. به گزارش قلم پرس،از تبریز، کریم صادق زاده در گفت و گو با خبرنگاران به مناسبت هفته کارگر اظهار داشت: با وجود آنکه تعداد شرکت ها و کارخانجات دارای بحران شدید استان از ۱۸ مورد به یک […]دبیر اجرایی خانه کارگر آذربایجان شرقی اصلی ترین مشکل کارگران استان را در شرکت های پیمانکاری عنوان کرد.

به گزارش قلم پرس،از تبریز، کریم صادق زاده در گفت و گو با خبرنگاران به مناسبت هفته کارگر اظهار داشت: با وجود آنکه تعداد شرکت ها و کارخانجات دارای بحران شدید استان از ۱۸ مورد به یک مورد کاهش یافته که خود جای تقدیر دارد ولی مشکلات در حوزه شرکت های پیمانکاری همچنان باقی است .

وی گفت: اغلب این شرکت های پیمانکاری در پرداخت حقوق به کارگرن دچار مشکل می باشند علاوه بر اینکه این شرکت ها به لحاظ ماهیت  شکل گیری همواره و به انحاء محتلف حقوق کارگران را پایمال می کنند و باید این شرکت ها برچیده شوند و اگر هم الزام قانونی برای استفاده از شرکت های پیمانکاری وجود دارد امور به خود کارگران در قالب شرکت های تعاونی سپرده شود.

صادق زاده با اشاره به اینکه استان آذربایجان شرقی یکی از قطب های بزرگ صنعتی وتولیدی به شمار می رود،  تصریح کرد: این استان بر همین اساس از گذشته دارای پتانسیل های فراوانی در امر تولید، اشتغال و سرمایه گذاری بوده اما از آنجا که قریب به اتفاق واحدهای بزرگ صنعتی که اشتغال اساسی صنعت استان را برعهده دارند با ماشین آلات فرسوده به فعالیت می پردازند در صورت عدم بازسازی خطوط تولید با مشکلات دیگری بغیر وضعیت موجود بر صنعت و اقتصاد کشور روبه‌رو می شوند و بروز هر مشکلی در فعالیت این شرکت ها  امنیت شغلی  کارگران و نیروی کار را تهدید می کند.

دبیر اجرایی خانه کارگر آذربایجان شرقی افزود: لذا انتظار می رود اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان که وظیفه اصلی اش تثبیت و ساماندهی مشاغل است از یک سو و سازمان صنعت معدن و تجارت آذربایجان شرقی از سوی دیگر به این مهم توجه کنند به ویژه سازمان صمت که تنها به فکر افزایش تعداد واحدهای صنعتی نباشد بلکه می‌تواند با اجرای طرح های توسعه ای این واحدها ایجاد اشتغال  را که شعار اصلی سال ۱۴۰۱ بر اساس تولید دانش بنیان می باشد با سرعت بیشتری تحقق بخشد.

دبیر اجرایی خانه کارگر آذربایجان شرقی در عین حال از ثبت حدود نزدیک به ۱۳ هزار پرونده هیات حل اختلاف در اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان خبر داد وگفت: ۴۵ تا ۵۰ درصد این پرونده ها مربوط به تبریز می باشد که ۳۰ درصد رای سازشی و معرفی ۸۵۰۰ تا ۹۰۰۰ به بیمه بیکاری منجر شده است

صادق زاده در عین حال بر لزوم ساماندهی و تثبیت اشتغال موجود تأکید کرد و گفت: یکی از راهکارهای در حفظ آرامش محیط کاری و حیات اقتصادی واحدهای تولیدی تشکیل کمیته ای برای عارضه یابی درون کارگاهی است علاوه بر آن تلاش برای تشکیل تشکل های کارگری و دفاع از فعالیت های آنان و  ایفای نقش بیشتربه تشکل ها می تواند در این زمینه موثر باشد.

وی گفت: اجرای مفاد قانون کار در تمام ابعاد  از جمله رفع تبعیض در پرداخت حقوق و اجرای طرح طبقه مشاغل، اجرای مقررات بازنشستگی پیش از موعد و مواردی از این دست می تواند انگیزه  کارگران این سربازان گمنام اقتصادی را برای فعالیت بیشتر کند.

دبیر اجرایی خانه کارگر آذربایجان شرقی با اشاره اعتراض‌های کارگری در معدن مس سونگون افزود:  کارگرانی که با خود شرکت قرارداد دارند مشکل ندارند اما کارگرانی که با پیمانکاران این شرکت قرارداد دارند از تبعیض‌ها ناراحت و رنج می برند.

انتهای پیام/