شروع فعالیت شعب همیاران شورای حل اختلاف در تایباد و تربت جام
شروع فعالیت شعب همیاران شورای حل اختلاف در تایباد و تربت جام

خبرگزاری میزان – همیاران شورا‌های حل اختلاف تایباد و تربت جام با حضور محمود رفسنجانی، معاون قضایی رئیس کل دادگستری و رئیس شورا‌های حل اختلاف خراسان رضوی طی مراسمی آغاز به کار کردند. رئیس شورا‌های حل اختلاف خراسان رضوی در آیین آغاز به کار همیاران شورا‌های حل اختلاف تایباد و تربت جام ضمن ضمن تبریک […]

خبرگزاری میزان – همیاران شورا‌های حل اختلاف تایباد و تربت جام با حضور محمود رفسنجانی، معاون قضایی رئیس کل دادگستری و رئیس شورا‌های حل اختلاف خراسان رضوی طی مراسمی آغاز به کار کردند.

رئیس شورا‌های حل اختلاف خراسان رضوی در آیین آغاز به کار همیاران شورا‌های حل اختلاف تایباد و تربت جام ضمن ضمن تبریک اعیاد سعید غدیر و قربان گفت: اسلام دین آشتی و صلح و مداراست و اندیشه حل اختلافات از طریق روش‌های غیر قضایی و تلاش در اصلاح ذات البین ریشه در آموزه‌های اسلامی دارد.

وی بیان کرد: طبق آموزه‌های اسلام راهکار حل ریشه‌ای اختلافات در مدارا و تعامل است و اینکه در تمام ادوار مردم برای حل مشکلات خود به مجتهدین و متنفذین و ریش سفیدان مراجعه می‌کردند مؤید این مطلب است که رسیدگی به اختلافات در محیط غیر قضایی از آنجایی که کمترین آسیب‌های اجتماعی را دارد مورد استقبال جامعه است و هنوز هم یکی از کاربردی‌ترین روش‌های برقراری صلح و سازش است.

رئیس شورا‌های حل اختلاف استان خراسان رضوی گفت: از برنامه‌های راهبردی دستگاه قضایی در ترویج فرهنگ صلح و سازش راه اندازی و تأسیس شورا‌های حل اختلاف بود که آمار‌ها بیانگر این است که این نهاد در دو دهه فعالیت خود توانسته است به نتایج خوبی دست یابد و با ترویج فرهنگ صلح و سازش نقش مؤثری در کاهش ورودی پرونده و به تبع آن کاهش اطاله دادرسی در دستگاه قضا داشته است.

 

بیشتر بخوانید:

وی ضمن قدردانی از خدمات اعضاء شورا‌های حل اختلاف افزود: اعضاء شورا‌های حل اختلاف با تلاش مثال زدنی توانسته اند پرونده‌های پیچیده و مهمی که سال‌ها در شعب دادگستری رسیدگی به آن‌ها با اطاله دادرسی مواجه شده بود، با اصلاح ذات البین از جریان دادرسی خارج کنند.

معاون قضایی رئیس کل دادگستری با تشریح طرح همیاران شورا‌های حل اختلاف اظهار کرد: در سند تحول قضایی تأکید شده است برای حل و فصل دعاوی با روش‌های غیر قضایی، از ظرفیت‌های مردمی در جهت توسعه اصلاح ذات البین استفاده شود و اجرایی شدن طرح‌هایی از قبیل ستاد صبر، سفیران ضامن آهو و همیاران شورای حل اختلاف در همین راستا بوده است.

رفسنجانی ضمن بیان اینکه ستاد صبر طرح پیشنهادی مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه است، اظهار کرد: برای رسیدن به اهداف متعالی و ارزشمند ستاد صبر برنامه ریزی‌های دقیق در شورا‌های حل اختلاف استان خراسان رضوی انجام شده است.

وی افزود: راه اندازی شعبه سفیران ضامن آهو و اجرای طرح همیاران شورا‌های حل اختلاف، برنامه‌هایی است که برای اولین بار در کشور توسط در شورا‌های حل اختلاف خراسان رضوی انجام شده است و شعبه سفیران ضامن آهو توانسته است اصلاح ذات البین در ۶۰ پرونده قصاص نفس در سال ۹۹ را در کارنامه خود به ثبت رساند.

رفسنجانی گفت: انجمن حمایت زندانیان ظرفیت‌های قابل توجهی دارد و بر همین مبنا شعبه ویژه همیاران شورای حل اختلاف برای حل مشکلات زندانیان و اخذ رضایت از شاکیان در انجمن حمایت از زندانیان تایباد تشکیل شده است.

معاون قضایی رئیس کل دادگستری در ادامه سخنان خود با اشاره به اقدامات شورا‌های حل اختلاف در زمینه توسعه روش‌های جایگزین رسیدگی قضایی تصریح کرد: طرح همیاران از اواخر سال ۹۸ در شورا‌های حل اختلاف خراسان رضوی طرح ریزی شد و از ابتدای سال ۹۹ با برنامه ریزی‌های دقیق در ادارات و اصناف و ۱۲۰ مسجد مشهد شروع به کار کرد.

وی بیان کرد: در راستای اجرای طرح همیاران شورا‌های حل اختلاف در مشهد پرونده‌های ورودی به دادسرا‌ها کاهش ۵۰ درصد داشته است.

رفسنجانی با حضور در جمع اعضای شورا‌های حل اختلاف تایباد و تربت جام از نزدیک با آن‌ها گفتگو کرد و طی مراسمی با اهداء لوح تقدیر و هدیه از اعضاء فعال در امر صلح و سازش تقدیر کرد.

در حال حاضر همیاران شورا‌های حل اختلاف خراسان رضوی در هشت شهرستان با ۱۲۱ شعبه و بیش از ۶۰۰ نفر عضو فعالیت خود را شروع کرده است.

انتهای پیام/