سخنان جنجالی احمدی نژاد در نشست خبری/ حال می گوییم آقا بیایید و ثابت کنید. چه کسی برده است؟ کی برده است؟  کجا برده است؟
سخنان جنجالی احمدی نژاد در نشست خبری/ حال می گوییم آقا بیایید و ثابت کنید. چه کسی برده است؟ کی برده است؟  کجا برده است؟

رئیس دولت‌های نهم و دهم درباره واکنشش به رد صلاحیت احتمالی بقایی گفت: شک نکنید راه‌هایی را در نظر داریم. البته بسیار منطقی و مستدل جلو خواهیم رفت و آرامش کشور را نیز حفظ می‌کنیم. به گزارش قلم پرس به نقل از ایسنا محمود احمدی‌نژاد به همراه بقایی، مشایی، شیخ الاسلام، شریف و جوانفکر در […]

رئیس دولت‌های نهم و دهم درباره واکنشش به رد صلاحیت احتمالی بقایی گفت: شک نکنید راه‌هایی را در نظر داریم. البته بسیار منطقی و مستدل جلو خواهیم رفت و آرامش کشور را نیز حفظ می‌کنیم.

به گزارش قلم پرس به نقل از ایسنا محمود احمدی‌نژاد به همراه بقایی، مشایی، شیخ الاسلام، شریف و جوانفکر در اولین نشست خبری خود حضور پیدا کرد.

رئیس دولت‌های نهم و دهم، در همان ابتدا با بیان اینکه من امروز در این نشست  با بقایی  کار دارم از حمید بقایی درخواست کرد تا در کنار او پشت تریبون نشست خبری بنشیند.

وی در ابتدا با تشکر از رسانه ها خاطر نشان کرد که او طی هشت سال دوران ریاست جمهوری اش با رسانه ها رابطه نزدیکی داشته است.

احمدی نژاد با تاکید بر موضوع همدلی بین ملت ها با تکیه بر بحث  انقلاب و آرمان‌های انقلاب گفت:‌ بعضی ها از من ایراد می گیرند که چرا انقدر از انقلاب صحبت می‌کنم. پاسخ اش این است که انقلاب محصول تلاش های فکری و روحی یک ملت بزرگ و تمدن ساز است. وقتی ما از انقلاب دفاع می کنیم در واقع از خواسته یک ملت دفاع می کنیم. دفاع از انقلاب به معنای دفاع از سازمان ها ونهادها نیست بلکه معنایش دفاع از آرمان های مردم است.

وی افزود: ملت ایران امروز جدی تر از سال ۵۷ به دنبال آرمان های انقلاب است. علی رغم دستاوردهای عظیم انقلاب هنوز تا رسیدن به آرمان های بلند آن فاصله طولانی و بزرگی وجود دارد.

احمدی‌نژاد در ادامه همین صحبت ها گفت: تحولات دورنی انسان ها نه مرز جغرافیایی دارد و نه مرز نژادی. امروز هر آرمان و مطالبه‌ای را که مطرح می‌کنیم به همه انسان‌ها مربوط می‌شود. نگاه ما قومی و نژادی نیست. صحبت های من جهانی است.

وی افزود: احیای حقیقت انسانی توسط رهبری انسان کامل یعنی امام عصر (عج) اولویت همه انسان‌ها بوده است و هست. ما همه این ارزش ها را و بالاترین رفاه و عزت برای همه انسانها می خواهیم.

رئیس دولت های نهم و دهم تصریح کرد: استبداد، ظلم، فاصله طبقاتی باید جای خود را به خوبی ها وآرمان های اصیل  بدهد. شیطان و شیطانیان همواره تلاش کرده اند تا در مسیر تحقق آرمان‌ها مشکل ایجاد کنند. اشرافیت اقتصادی و سیاسی راز و رمز همه تبعیض ها در طول تاریخ بوده است. آزادی و ثروت با فریبکاری در دست انسان های خودخواه قرار گرفته است. نظام سرمایه داری لیبرال اوج این تمامیت خواهی در تمام جهان است.

وی سپس گفت: جهان پر از امکانات است. اگر درست مدیریت شود همه می‌توانند در صلح و آرامش زندگی کنند. انحصار همه امکانات و فرصت ها در دست عده ای خاص است که حاکم جهان هستند.

رئیس دولت نهم و دهم با اشاره به آرمان های قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران گفت:‌ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تنها سند معتبر و میثاق ملی ما است که امروز در اختیارمان است. نظرهای زیادی وجود دارد که در جای خودش محترم است اما سند معتبری که در اختیار ملت است قانون اساسی است.

وی ادامه داد: قانون اساسی دو بخش مجزا دارد که در یک بخش به حقوق اساسی و آرمان های ملت ها اشاره می‌کند که این آرمان‌ها جهان شمول است و در هر جای دنیا عرضه اش کنی می‌تواند به عنوان سند مترقی استفاده شود. حدود ۴۰ اصل در ارتباط با آرمان های مردم صحبت می‌کند که به من به تعداد محدودی از آنها اشاره می‌کنم.

احمدی‌نژاد در ادامه با برشمردن بخشی از اصول قانون اساسی که مربوط به رعایت حقوق اساسی مردم در نظام جمهوری اسلامی ایران است ، اظهار کرد: قانون اساسی ما مترقی ، انسانی و معقول است اما تا رسیدن به آن و تحقق پیداکردن اش راه زیادی در پیش داریم. برخی قانون را نمی شناسند و نمی خوانند اما برخی هم قانون را می خوانند ولی به آن عمل نمی کنند.

رئیس دولت های نهم و دهم با بیان اینکه ملت ایران به دلیل فشارهای مستکبران و سوء مدیریت با مشکلاتی مواجه شده است اظهار کرد:  در سالهای پیش رکودی بی سابقه به وجود آمده است، فاصله طبقاتی به وجود آمده است و اعتماد عمومی کاهش یافته است و مواردی چون عملکرد نادرست در  نظام بانکی را شاهد هستیم به شدت بر رنج مردم افزوده شده است و در چنین شرایطی به مدیریت مردی نیازمندیم.

وی ادامه داد: متاسفانه ارائه آمارهای نادرست بر اعصاب و روان جامعه تاثیر منفی گذاشته است و این خود اختلال را در بازار  بیشتر می‌کند.

وی با بیان اینکه با شکسته شدن انحصار و مشارکت مردم در مدیریت کشور می توان از این شرایط عبور کرد گفت:  با مدیریت مردمی و تحول گرا می‌شود از شرایط فعلی عبور کرد و این در حالی است که ما در حوزه سیاست خارجی در سالهای اخیر علی رغم ادعاها با داشتن اختیارات فراوان و دادن امتیازهای بزرگ در شرایطی قرار داریم که باور عمومی بر این است که ده ها سال به عقب بازگشتیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه مردم ایران همواره صلح طلب بوده اند و هیچ گاه جنگ را ا نتخاب نکرده اند اظهار کرد: ما به دنبال جایگزینی منطق و گفتگو به جای کینه ورزی و دشمنی هستیم و این امری است که باید در جهان حاکم شود. همانطور که ملت ما به اصالت گفت‌وگو و پایبندی به تعهدات تاکید داشته است.

وی در آخرین بخش سخنان اش پیش از آغاز پرسش و پاسخ با خبرنگاران اظهار کرد: همه کشور متعلق به ملت اند هیچ کس بالاتر از ملت نیست و ثروت و قدرت های کشور باید از انحصار خارج شود و در اختیار ملت قرار گیرد؛ چرا که هر گاه اراده عمومی ملت شکل گرفت آن روز یوم الله و نقطه عطف تاریخی است که اگر این اراده در همه عرصه ها پیدا شود آنگاه شاهد پیشرفت ها خواهیم بود و امروز نیز به کسی نیاز د اریم که پاک ، عاشق ،‌شجاع و فداکار باشد.

احمدی‌نژاد در پاسخ به این پرسش که شما گفته بودید از هیچ فرد و جریانی حمایت نمی کنید اما در روزهای اخیر خلاف آن ثابت شده گفت:‌ پاسخ سوال شما را در پیام ویدیویی که منتشر کرده بودم داده ام . مجددا می گویم که برنامه ای برای ریاست جمهوری ندارم و از بقایی به عنوان نامزد اصلح حمایت می کنم.

وی در ادامه سوال توافق ایران و ۱+۵ نیز گفت: توافق به لحاظ حقوقی یک سند است. توافقی که اتفاق افتاده به لحاظ حقوقی یک سند است.نهادهای مختلف در جمهوری اسلامی ایران آن را تائید کردند. مقام معظم رهبری هم پایبندی خودشان را به آن اعلام کردند اما مشکلی هست آن اطلاعاتی است که درباره این سند به مردم داده شده است. هر دو طرف اطلاع رسانی درستی انجام نداده اند.ظرفیت هایی برای این سند تعیین کردند و ادعاهایی را برای نتایج این سند طرح کردند که واقعیت نداشته است.

وی ادامه داد: گفتند که تحریم‌ها برداشته می‌شود و روابط با کشورهای متخاصم بهبود پیدا می‌کند. وضع بانک ها و بیمه ها عوض می‌شود و تمام تحریم های ناشی از فشاربه بانک ها ،‌نفت و حوزه های اقتصادی برداشته می‌شود. بعدها که در عمل و به طور واقعی با این سند ها مواجه شدند معلوم شد که این ظرفیت ها در این سند وجود ندارد.یکی از مهمترین ادعاها این بود که تحریم‌ها برداشته شد و تحریم های جدیدی هم اعمال نمی شود. در حالی که وقتی تحریم های جدید را اعمال کردند مسئولین کشور ما حاضر نشدند از آن‌ها شکایت کنند. رفتند به اصل سند مراجعه کردند و دیدند که چنین موضوعی در سند نیست.

احمدی نژاد با بیان اینکه اطلاع رسانی ها نادرست بود گفت:‌ باید ملت را با تمام جزئیات در جریان قرار می دادند و چه بسا در این مورد باید از ملت نظرخواهی می شد. اما به لحاظ حقوقی یک سندی است که تصویب شده اما اگر تصور کنیم از دل این سند همه مسائل برطرف خواهد شد، خیر این طور نیست کما اینکه خیلی از تحریم های قدیم هنوز هم پابرجاست.

وی در پاسخ به پرسش ایسنا در ارتباط با چگونگی اقبال نشان دادن مردم به جریان احمدی نژادی ها در حالی که از سوی دیوان محاسبات دوازده هزار میلیارد تومان تخلف برای وی ثبت شده است و تورم در زمان وی در حدود ۳۴/۷ درصد بوده است تصریح کرد: اطلاعاتی که دادید را باید اصلاح کنم. بالاترین تورم سال ۹۱ بوده است که سه جهش خارج از اراده دولت  در قیمت ارز اتفاق افتاد. کمک خارجی ها و داخلی ها بود . آن‌ها با هم بودند. الان من این موضوع را تشریح نمی کنم ولی در آینده حتما آن را تشریح خواهم کرد. در همان پیام های ویدیویی به آن اشاره می‌کنم . چون کنفرانس خبری جای توضیح دادن این حساب ها نیست. می خواهیم تعداد بیشتری سوال هایشان را مطرح کنند.

وی ادامه داد: در آن سالی که بیشترین فشارها بود حتی کسانی که مامور بودند بازار ارز را کنترل کنند خودشان سکه و دلار می خریدند. برخی نهادها در تهران ۵۰۰ هزار تا ، ۲۰ هزار ،۳۰ هزار سکه می خریدند تا بازار ارز را همانطور ملتهب نگه دارند و بعدا به جای اینکه به پیمان کاران شان پول بدهند سکه و ارز می دادند. همه این موضوعات مستند است. آن فشارها و سه جهش ارزی تورم ۳۰/۵ درصد را ایجاد کرد. این که تورم ۴۸ درصد یا ۷۰۰ درصد در دولت ایجاد شده بود سندیت ندارد. تورم نقطه به نقطه در دولت قبل به ۴۰ درصد نرسید. به سایت بانک مرکزی مراجعه بفرمائید. تورم ۴۰ درصد نقطه به نقطه مربوط به آبان ماه سال ۹۲ در دولت یازدهم است .

وی همچنین خاطر نشان کرد: مسابقه است هی می گویند ۱۲ هزار میلیارد یا ۱۵ هزار میلیارد تخلف انجام داده اند . کسی هم از آنهایی که این موضوعات را می گویند حساب کشی نمی کند. ما هیچ وقت پاسخ نداده ایم؛ چرا که این مدل برخورد با مسائل جامعه را اساسا قبول نداریم. یکی هست که اتهام می زند و به جای آنکه در مراجع رسمی سند ببرد و اثبات کند به متهم می گوید اثبات کند که آن چیزی که من گفتم غلط است. با چنین مدیریت  آن کسی که شارلاتان تر است حاکم می‌شود مثل استدلال آمریکایی ها در مسائل هسته‌ای . آن‌ها می گفتند شما منحرف شده اید. ما می گفتیم سندتان کو ، به ما می گفتند شما ثابت کنید که چنین موضوعی نیست.

وی افزود: این درست مثل استدلال آمریکایی ها در برابر ما در موضوع هسته‌ای بود. آن‌ها هم به ما همین را می گفتند . حالا هم افراد را می گیرند و می برند و اخلاق سیاسی را زیر پا می گذارند و برخی هم به ما می گویند شما هم همین کار را کنید، به خدا به پیر و به پیغمبر ما از آن‌ها وارد تریم اما اعتقادی به این کار ها نداریم و زیر پا گذاشتن اخلاق را دون شان انسانی می دانیم.

رئیس دولت های نهم و دهم با اشاره به موضوع تخلف دوازده هزار میلیاردی شخص وی که از سوی دیوان محاسبات اعلام شده بود اظهار کرد: الان هم برخی می گویند دوازده هزار میلیارد را برده اند، بیهوده تهمت می زنند ، حال می گوییم آقا بیایید و ثابت کنید. چه کسی برده است؟ کی برده است؟  کجا برده است؟ متاسفانه برخی رسانه ها توجهی به این موضوعات نمی‌کنند و چون می بینند که رقیبشان متهم شده است هر چه که می خواهند منتشر می‌کنند.

وی ادامه داد: آیا شما جایی یک کوچولو تهمت هایی که می زنید اثبات کرده اید ؟ نکند با خودتان فکر می کنید که اگر این شکایات را به قوه قضاییه ببرید طرف ما را می گیرد؟ معلوم است که شکایتی علیه ما بشود قوه قضاییه حتما طرف ما را نمی گیرد نمونه اش هم در همین جلسه پیش روی من نشسته است.

احمدی نژاد با اشاره به حمید بقایی که در کنار وی نشسته بود اظهار کرد: این آقا پنج ماه در یک اتاق کوچک در انفرادی وزارت اطلاعات در دولت یازدهم نگهداری شد و نور و آفتاب را ندید اما چه چیزی به دست آورد؟ بزرگترین تهمت های تاریخ را به ما زدند و کسانی را مامور کردند که تمام اسناد هشت ساله دولت ما را زیر رو کردند و نهایتا به این رسیدند که هیچ چیز پیدا نمی کنند و خودشان هم عصبانی شده بودند .

وی ادامه داد: برخی می گردند و یک چیزهایی برای خودشان می گویند اشکالی ندارد این موارد را اثبات کنید. این  همه آدم را گرفتید من می خواهم خواهش کنم که جلسات محاکمه افرادی که گرفتید را علنی کنید تا مردم بدانند چه پیش آمده است و متهمان چه پاسخ هایی داده اند.

وی با اشاره به اینکه از رئیس بانک مرکزی دولت دهم درخواست کردم تا لیست کسانی که از بانک مرکزی وام گرفته بودند را منتشر کند اظهار کرد: من خودم به رئیس بانک مرکزی وقت گفتم هرکدام از اعضای دولت من از هزار تومان تا هر چند میلیون تومان وام گرفته اند بیایید و اسامی شان را منتشر کنید. اما در نهایت به این جا رسیدیم که گفتند باید خودشان درخواست کنند و ما نمی توانیم اسامی را منتشر کنیم.

وی با اشاره به عذرخواهی مدیرمسئول روزنامه شرق از حمید بقایی اظهار کرد: مگر مدیر مسئول روزنامه شرق بابت گزارش هایی که علیه آقای بقایی کار کرده بودند عذرخواهی نکرد؟ مگر آقای اشرفی اصفهانی عذرخواهی نکرد؟ چرا عذرخواهی کردند؟ خیال می کنید از زندان می ترسند ؟ آقای اشرفی اصفهانی فرزند شهید است و نان شهید را خورده است و از زندان نمی ترسد او فهمید اشتباه کرده است و این را اعلام کرد آقای عطریان فر هم در نامه ای مفصل اعلام کرد که انتقاداتی که از دولت های نهم و دهم داشته ایم وجود خارجی نداشته  است.

احمدی نژاد تاکید کرد:‌ من حاضرم تمام ثروت دولت مردانم را با یک دهم ثروت یکی از وزاری دولت فعلی عوض بکنم تا ببینید شرایط چگونه است.

وی با بیان اینکه در سال ۸۸ رژیم صهیونیستی فرمان ایجاد وضعیت بحرانی را در ایران داد اظهار کرد: نمی خواهم بگویم چه کسی فرمان حمله و ایجاد بحران را داد. همان کسی که مرد ! البته رژیم صهیونیستی را می گویم. رژیم صهیونیستی فرمان حمله را داد و در ایران هم کسی آن را در سال ۸۸ فرماندهی کرد.

رئیس دولت های نهم و دهم با طرح این پرسش که چرا برخی از اعلام کاندیداتوری بقایی می ترسند اظهار کرد: شما که هر چه خواستید در چهار سال گذشته گفتید و ما هم سکوت کردیم حالا چرا دست و پایتان را گم کرده اید و می گویید بقایی باید رد صلاحیت شود و این که اصلا  چرا باید به صحنه بیاید و شما چرا باید به صحنه بیایید؟ اگر بقایی رئیس‌جمهور شود که این کار را می‌کند باید این فضای بی اخلاقی نیز در کشور عوض شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به موضوع تخلف ۱۲ هزار میلیاردی ادامه داد: می‌گویند ۱۲ هزار میلیارد را به بیت المال برگردانده اند لابد آپارتمان صد متری من را در نارمک فروخته اند و خودم خبر ندارم. از کجا برگردانده اید؟ اصلا کجا بوده است که بخواهید برگردانید؟ این فضای بی‌اخلاقی باید در کشور عوض شود.

به گزارش ایسنا احمدی نژاد در بخش دیگری از این کنفرانس خبری در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه احتمال رای آوری بقایی را تا چه اندازه پیش بینی می‌کنی اظهار کرد: این سوال که می گویید فکر می کنید بقایی چقدر رای دارد یعنی چه ؟ این چه سوالی است که می پرسید؟ مردم باید تصمیم بگیرند. ملت است که باید انتخاب بکند. البته رای بالایی هم در انتظار آقای بقایی است.

وی افزود:  هر اتفاقی می افتد به دولت قبل نسبت می دهند تا جایی که به نظر می رسد کشته شدن حضرت هابیل هم تقصیر ما بوده است. اینکه بیاییم و کلی گویی کنیم که همه چیز سیاه بوده است و الان همه چیز سفید است درست نیست . البته اگر دولت قبل بخواهد بازگردد حتما تغییراتی در مشی خود ایجاد خواهد کرد. خیلی ها نباید در دولت باشند و نیز مر قانون هم باید رعایت شود.

احمدی نژاد با بیان اینکه تنها دولتی که مخالفین اش برای حمله  مصونیت کامل داشته اند دولت وی بوده است ،‌اظهار کرد: این وضعیت در دوران دولت من وجود داشت.

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه واکنش اش در برابر رد صلاحیت حمید بقایی چه خواهد بود اظهار کرد: چه دلیلی وجود دارد که ایشان تائید صلاحیت نشود همانطور که بقیه تائید صلاحیت شدند ایشان هم باید تائید شوند و من از راه های مختلف تمام تلاش ام را می کنم و ان‌شاء‌الله مشکلی هم پیش نمی آید.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه احتمال ائتلاف وی با اصولگرایان در انتخابات آتی به چه صورت خواهد بود اظهار کرد: من فکر نمی کنم هدف آقای بقایی برادر عزیزم صرفا رسیدن به کرسی ریاست جمهوری باشد ما این را قبول نداریم و درست نمی دانیم اما باید تلاش کنیم وظیفه خود را برای اعتلای جامعه انجام دهیم.

وی ادامه داد: ائتلاف برای زمانی است که می خواهیم قدرت را تقسیم کنیم. ما در جمهوری اسلامی این کارا را به رسمیت نمی شناسیم و آن را آفت می دانیم. انقلاب برای اصلاحات انجام شده است و ما نیز برای حرکتمان باید اصولی داشته باشیم و هر دوی اینها را می پذیریم و اما اگر قرار باشد به یکی از این دو بیش از دیگری اهمیت بدهیم درست نیست. ما هیچ وقت تلاش نمی کنیم که دایره انتخاب مردم را محدود کنیم چرا که در دولت آزادی وجود دارد و این ملت هستند که باید خودشان انتخاب کنند.

احمدی نژاد در بخش دیگری از این کنفرانس خبری در پاسخ به پرسشی در زمینه حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی و نیز علت نامه نگاری اش به محمد خاتمی اظهار کرد: من هیچ گاه نگفته ام که در دولت ضعفی وجود نداشته است اما شاخص ها می گویند آن دوره بهترین دوره در شصت تا هفتاد سال پیش است.

وی گفت:‌ نامه مشایی یک نامه تاریخی است . ما همه را به راه انقلاب دعوت می کنیم. من هم به ترامپ و هم به بوش نامه دادم. آیا مشکلی هست؟ آقای مشایی تلاش کرد تا برداشت های دیگری از اصلاحات را نشان دهد. من کار ایشان را تحسین می کنم.

وی افزود: اینکه عده ای در حصر و ممنوع التصویر هستند مخالف نظر ما است. من قبلا هم گفتم راضی به ممنوع التصویری و حصر هیچ کس نیستم. این اعتقاد من است . برای همین اعتقاد در هشت ساله دولت در مواجهه با پاسداری از حقیقت و آزادی انتقادات سنگینی به ما وارد شد. من در آن مناظره انتخاباتی به آن آقا گفتم من به شما علاقه دارم و من همه هفتاد میلیون نفر ایرانی را دوست دارم.

وی در ارتباط با ضرورت اصلاحات در سیستم نظام اظهار کرد: ما خواهان اصلاحات دائمی در سیستم اداری خودمان هستیم. هیچ کس ادعا نکرده که همه چیز درست است. نقاط ضعفی داریم . سال ۸۴ گفتم دارم وارد محدوده ممنوعه قدرت می شوم.

وی سپس گفت:‌ یعنی واقعا فکر می کنید ثروت کشور در دست روحانیت است. بعضی ها وضع شان خوب شده اما اکثرا مثل من و شما هستند.

احمدی نژاد در ارتباط با رهنمود رهبری مبنی بر عدم حضور وی در انتخابات گفت‌: رهبری رهنمود کردند برای دو قطبی شدن فضا وارد انتخابات نشویم. حالا شما از کسانی اسم می برید که وارد صحنه رقابت شده اند  و در واقع دو قطبی شکل گرفته است حال اگر ما بیاییم فضا دو قطبی می‌شود یا سه قطبی؟ پس الان شرایط مخالف نظر رهبری نیست.

وی  در پاسخ به انتقاد یکی از خبرنگارها در ارتباط با حضور عده ای که جزء اصحاب رسانه نبودند و در میان سخنرانی احمدی نژاد کف می زدند و او را تشویق کردند گفت:‌ ما همه باید به هم احترام بگذاریم . چرا می گویید در نشست های خبری کسی برای کسی کف نمی زند؟ ما در نیویورک سخنرانی می کردیم و کف می زدند. الان هم جمع شده ایم تا به تفاهم برسیم. برای دعوا نیامده ایم و من کسی بودم که بیشترین مواجهه را در دنیا با رسانه ها داشتم.هیچ دو نفری را در دنیا پیدا نمی کنید که مثل هم باشند. به جز من ، بقایی و مشایی.

خبرنگار دیگری با حضور در پشت تریبون از احمدی نژاد در ارتباط با رابطه دولت احتمالی بقایی با همسایگان خلیج فارس سوال کرد اما چون خلیج فارس را به اختصار خلیج خواند مورد انتقاد سایر خبرنگاران قرار گرفت. احمدی نژاد نیز بلند به او متذکر شد که منظور ایشان از خلیج همان خلیج فارس است و گفت : خلیج فارس همیشه خلیج فارس بوده است. حالا شما نخواهید این خبرنگاران که نماینده رسانه اش است از نان خوردن بیفتد. اگر یک دولت مردمی و انقلابی در ایران روی کار بیاید روابط خیلی خوبی با همسایگان خواهیم داشت.

وی همچنین گفت:‌دلیلی برای رد صلاحیت بقایی نیست. من همه تلاشم را می کنم تا او تائید صلاحیت شود اما بدلی هم برای او در نظر گرفته ایم.

وی در بخش دیگری از این نشست خبری در توجیه دلایل قهر در دولت خود گفت:‌من قبلا در ارتباط با آن موضوع صحبت کردم و رهبری هم صحبت های خودشان را ا نجام داده اند به آن صحبت ها مراجعه کنید.

احمدی نژاد در پاسخ به این فرضیه که رسانه های دنیا ترامپ و او را شبیه هم می خواندند اظهارکرد: من موضع ام را صراحتا در مورد ترامپ بیان کردم که انعکاس وسیعی هم در دنیا داشته است. از نظر من ترامپ همان کاری را می‌کند که اگر کلینتون بر سر کار می آمد ، انجام می داد چرا که همه آن‌ها محصول سیاست آمریکا هستند. ایشان آسیا را برای جنگ آماده می‌کنند آیا افزایش بودجه نظامی اش برای رفع معضل اشتغال در داخل کشور است ؟

رئیس دولت های نهم و دهم در پاسخ به این انتقاد که شما موضع خود را تغییر می‌دهید گفت: من کی موضع خود را تغییر داده‌ام. همان حرف‌هایی را می‌زنم که آن موقع می زدم. ما از اول دنبال اصلاحات واقعی بودیم. ما تابلوی اصلاحات نداریم اما می خواستیم اصلاحات بین مردم و حکومت را انجام دهیم.

در بخش دیگری از این نشست احمدی نژاد با خنده خطاب به سوالات متعدد خبرنگاران گفت:‌ احمدی نژاد همیشه سوال زا بوده است.

همچنین وی در پاسخ به چرایی حمایت از مرتضوی گفت:‌ اولا من در نماز جمعه تهران در ما ه رمضان آن سال سخنرانی کردم و به موضوع کهریزک پرداختم و گفتم این اتفاق یک جنایت و فساد است. اسنادش هست، به آن مراجعه کنید. اما سوال من این است آیا سازمان زندان‌ها، نیروی انتظامی و قوه قضاییه زیر نظر دولت بوده است؟ زمانی که مرتضوی به تامین اجتماعی رفت هیچ کدام از این موضوعات مطرح نبود. درست است که معذرت خواهی کرده اما هنوز محکوم نشده است. شما نگران نباشید اگر شکایتی از من و دولتم باشد قوه قضاییه از ما دفاع نمی‌کند.

احمدی نژاد در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا تمایلی به اعلام راه‌های پیش بینی شده‌اش برای مقابله با رد صلاحیت حمید بقایی دارد یا خیر اظهار کرد: من این سئوال را به راحتی جواب می‌دهم. جواب من خیر است. حتماً می‌توانم از راه‌هایی که پیش بینی کرده‌ام به نتیجه برسم. شک نکنید که راه‌هایی را در نظر داریم البته بسیار منطقی و مستدل جلو خواهیم رفت و آرامش کشور را نیز حفظ می‌کنیم.

وی در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر علت مخالفت جریان اصولگرا و اصلاح طلب با حضور وی و همفکرانش در انتخابات اظهار کرد: دلیل این موضوع را باید از خودشان بپرسید. سال ۸۴ هم اصولگراها موافق من نبودند. آنها دو دسته شدند و هر کدام هم کاندیدای خودشان را داشتند و به من فشار می آوردند که در انتخابات شرکت نکنم. در طول هشت سال ریاست جمهوری هم منتقد من بودند. به هر حال باید دلیل این موضوع را از خودشان بپرسید نه من.

وی افزود: راستش را بخواهید من هنوز متوجه نشده‌ام چرا عده‌ای می‌گویند برخی در صحنه حضور داشته باشند و برخی حضور نداشته باشند. برای چه چنین حرفهایی را می زنند؟ این ملت است که باید تصمیم بگیرد. به نظر من مشکل این است که احزاب چپ و راست خود را از مردم بالاتر می بیند.

رئیس دولت های نهم و دهم در بخش دیگری از این کنفرانس خبری در پاسخ به پرسشی مبنی بر علت تناقض گویی های وی در زمان های مختلف اظهار کرد: من معتقدم تنها کسی هستم که هیچ کس نمی تواند از من تناقضی را پیدا کند. این که شما می گویید من ابتدا اعلام کرده ام که از کسی حمایت نمی کنم اما بعد از آقای بقایی حمایت کرده ام به این دلیل است که سئوال های جابه جا می کنید و من را به تناقض گویی متهم می کنید. من حرفی را در مهرماه سال گذشته زدم که این برای شرایط مهرماه بود. یک اطلاعیه هم در ۲۳ بهمن ماه منتشر کردم که مربوط به شرایط همان زمان است.

وی ادامه داد: شما تاریخ اعلام کاندیداتوری آقای بقایی را در انتخابات در نظر بگیرید و ببینید که من پیش از اعلام کاندیداتوری ایشان گفتم که از کسی حمایت نمی کنم چون نمی دانستم که ایشان وارد صحنه شود. حال که وارد شده است من حمایت کرده‌ام. آیا این تناقض گویی است؟ من روزی هم گفتم که هیچ وقت در عالم سیاست باز نمی‌گردم اما ممکن است که شرایط عوض شود و باز گردم.

احمدی‌نژاد همچنین در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه بیشترین ارتباط را با رسانه ها دولت های نهم و دهم داشتند اظهار کرد: ما اولین بار به منتقدان خودمان برای نقدهای منصفانه شان جایزه دادیم. ما بیشترین ارتباط را با رسانه‌ها داشتیم، به هیچ کس هم بی توجهی نکردیم و در مقابل هیچ سئوالی هم اخم و ناراحتی نشان ندادیم.

وی در بخش دیگری از کنفرانس خبری خود با خبرنگاران در پاسخ به پرسشی در زمینه برنامه‌اش برای سال‌های آتی جهت حضور در انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: رهبری به من توصیه کردند که کاندیدا نشوم. نه اینکه نسبت به مسائل کشور بی تفاوت باشم. ضمن اینکه بعضی‌ها می گویند این توصیه رهبری نهی کامل من از ورود به سیاست است و برخی هم می‌گویند این تنها یک توصیه است. همانطور که رهبری هم خودشان گفتند این توصیه‌ای است به برادر مومنم. در هر حال من خودم برای ریاست جمهوری برنامه‌ای ندارم.

احمدی‌نژاد  در پاسخ به پرسشی درباره وعده‌های اقتصادی حمید بقایی برای مردم در صورت پیروزی در انتخابات اظهار کرد: آقای بقایی خودش برنامه هایش را اعلام می کند اما آن تصویری که من می بینم این است که مدیریت آقای بقایی حرکتی بسیار سریع به سمت بهبود شاخص های اقتصادی خواهد داشت و به محض اینکه مدیریت کشور را در دست بگیرند قیمت نفت اصلاح می‌شود، به موضوع اشتغال و مسکن توجه می شود و ساختار اداری اصلاح خواهد شد.

احمدی نژاد در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اینکه چرا وی وقوع رویدادهایی چون حوادث بازداشتگاه کهریزک، توقیف روزنامه ها و دستگیری فعالان سیاسی توسط وزارت اطلاعات را خارج از اختیاراتش می‌داند اظهار کرد: بله کهریزک و وزارت اطلاعات مال ما نبوده است. اما شما که این پرسش را می کنید مال ما هستید شما سال‌ها شاهد بودید که به ما تهمت زدند و توهین کردند. اما یک پرسش من در مناظرات سال ۸۸ تهمت بزرگان نظام تلقی شد در حالی که من فقط گفتم صحنه را در این انتخابات فلانی دارد اداره می کند. آیا این توهین است؟ آن آقایی که روبروی من نشسته بود خودش ۶ بار تائید کرد که سه دولت سازندگی، اصلاحات و جنگ با هم هستند. حال این که من سئوالی را مطرح کنم که چرا بچه های فلانی میلیاردر شده اند و از کجا این پول را آورده اند تهمت است؟ اتفاقاً طبق قانون اساسی همه مسئولان باید دارایی های خود را کتبا به قوه قضائیه اعلام کنند و من نیز خودم هم همین کار را کرده ام.

احمدی نژاد ادامه داد: ما در طول انتخابات به چه کسی توهین کردیم؟ آیا اصل نظام فلان کس است؟ طبق قانون همه با هم برابر هستند و دیگر یک فرد اصل نظام نخواهد شد. ما با چنین اندیشه ای مخالف هستیم. می گویند ۴۸ هزار سند در میراث فرهنگی گم شده است. چنین ادعایی کجا اثبات شده است؟ هر کس به هر کس تهمت می زند باید خودش آن تهمت را اثبات کند نه اینکه من به دنبال تکذیب کردن آن باشم.

وی ادامه داد: من می گویم بروید و اثبات بکنید که همه ما را هم اعدام کنند. آنها که تصمیم گیر هستند طرفدار ما نیستند بلکه از خدایشان است که چیزی از ما پیدا کنند. پس بروند و تهمتهایی را که می زنند را اثباث کنند.

رئیس دولت های نهم و دهم با بیان اینکه در سالهای پایانی دولتش عده ای او را دیکتاتور خطاب می‌کردند اظهار کرد: به من می‌گفتند دیکتاتور. باید چیزی در دست من باشد که دیکتاتور باشم. چه چیزی در دست من بود؟ من باید ارتش و نیروی مسلحی در دستان خود داشته باشم تا بتوانم از آن استفاده کنم اما آیا چنین بود؟ یک معلم ساده آمده و رئیس جمهور شده است. چیزی دستش نبوده است که او را دیکتاتور خطاب می‌کردند.

احمدی نژاد افزود: می گویند دولت ما، دولت بی‌سوادها بود و من نیز ضد علم هستم. پاسخ من این است همان دانشگاهی که به شما لیسانس داده است به من هم دکترا داده است و الان در دانشگاه تدریس می‌کنم. این کجایش ضد علم است؟

وی همچنین در پاسخ به پرسشی در زمینه خس و خاشاک خواندن معترضین انتخابات سال ۸۸ اظهار کرد: من نگفتم مردم خس و خاشاک هستند. من گفتم کسانی که خیابان‌ها را به هم ریختند، مغازه ها را آتش می‌زنند و مردم را آزار می دهند خس و خاشاک هستند. نوار و صوت سخنرانی های من نیز موجود است.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه من تنها مسئول ارشد جمهوری اسلامی هستم که راحت در هر نقطه ای از کشور میان جمع مردم می‌روم اظهار کرد: مردم خیلی خوب هستند و من نیز در هر نقطه از کشور که باشم در میان آنها می روم. فکر می کنم یکی از دلایل اش نیز این است که حرفهایی که علیه من زدند را مردم قبول نکردند.

وی با بیان اینکه اگر میلیاردها رسانه هم به من حمله کنند از دفاع از حقوق مردم دست بر نمی‌دارم، اظهار کرد: در موضوع مذاکرات هسته‌ای جناح چپ می‌گفت دولت احمدی نژاد تندرو و جنگ طلب است و جناح راست نیز می‌گفت شما لیبرالید و به دنبال مذاکره با آمریکا می‌گردید، اما باید بگویم هیچ سندی علیه حقوق ملت در دولت ما امضا نشد و  من نیز جواب تمام تهمت‌های چهار سال گذشته را می‌دهم. تا الان سه بیانیه را در این زمینه منتشر کرده‌ام، بیانیه‌های چهارم و پنجم و ششم هم آماده شده است و این روند تا انتشار بیانیه دوازدهم ادامه خواهد یافت.

به گزارش ایسنا، در بخش دیگری از این نشست احمدی نژاد در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه با توجه به عملکرد دولت های نهم و دهم و نارضایتی‌هایی که از این عملکرد در میان مردم وجود دارد در انتخابات پیش رو قرار است چه موضوعی از طرف جریان‌های همسو با دولت‌های نهم و دهم به چالش کشیده شود گفت: فکر می‌کنم اولین چیزی که باید تغییر پیدا کند همین افکار شما است که این پرسش را مطرح می‌کنید. شما به چه دلیل نیت خوانی می‌کنید؟ خوب است من هم بگویم شما که از رسانه‌ای خارجی آمده‌اید مامور فلان کشور هستید؟ چرا اصرار دارید که به مردم بی احترامی بکنید؟ این تفکر، تفکر استکباری و استبدادی است که می گوید هشتاد میلیون نفر نمی‌فهمند تنها ما می‌فهمیم.

وی افزود: بزرگترین رفراندوم بعد از جمهوری اسلامی در طول انقلاب برای یارانه ها انجام شد که مجلس و رسانه های بسیاری سرمایه های فراوانی خرج کردند تا مردم را نسبت به آن بد بین کنند تا حدی که من به یکی از بزرگان کشور گفتم لااقل صدا و سیما خود را در این زمینه هزینه نکند. اما در نهایت ۹۷ درصد مردم ایران برای گرفتن یارانه ها ثبت نام کردند که در میان آنان دانشجویان، اساتید و نخبگان هم حضور داشتند. چرا برخی افراد فکر می کنند بهتر از ملت می‌فهمند؟

وی ادامه داد: آنان می گویند شما به چه حقی می‌خواهید باز هم در انتخابات شرکت کنید؟  من پاسخ می‌دهم به چه حقی آقای بقایی را محدود می‌کنید؟ اکثریت ملت طرفدار دولت دهم هستند. اگر می‌گویید نه، صبر کنید تا انتخابات برگزار شود و نتیجه را ببینید. معیاری که وجود دارد نظر مردم است. پس چرا می‌خواهید انتخاب مردم را محدود کنید. این برتربینی‌ها باید ور بیافتد.

وی در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اینکه چرا محمدرضا رحیمی معاون اول دولت دهم احمدی‌نژاد را رفیق فروش خوانده است، اظهار کرد: من چنین اطلاعیه‌ای را که ایشان منتشر کرده باشد و در آن چنین حرفی را زده باشد نخوانده‌ام اما به هر حال من آقای رحیمی را مظلوم می‌دانم و از ایشان دفاع می‌نمایم. در زندگی ایشان یک ریال هم نیست و ایشان مظلوم واقع شده است. البته ایشان حکم صادر شده را پذیرفته است و دارد محکومیتش را می‌گذراند، اما من پای همکارانم می‌ایستم.

رئیس دولت های نهم و دهم در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اینکه چرا علی رغم منع رهبری از حضور وی در انتخابات به سفرهای استانی می‌رود، اظهار کرد: این سفرها برای تبیین خط امام انجام شد. اگر یک کلمه غیر از آن در این سفرها اعلام شده است بگویید. من سال ۸۴ هم قصد نداشتم در انتخابات حاضر شوم و خیلی دیر تصمیم گرفتم و آخرین نفری بودم که ثبت نام کردم چرا که صندلی برای من ملاک نبود. ما می‌خواستیم چیزهایی را در کشور اصلاح کنیم اما حالا آقای رئیس جمهوری هم این ور و آن ور می‌رود. آیا این سفرها انتخاباتی است یا نیست؟ من ماه‌ها پیش به گرگان رفتم و گفتند این سفر تبلیغاتی است. در حالی که امروز رئیس جمهوری دارد به سفرهای استانی می‌رود.

احمدی نژاد در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا وی از قبول کردن هرگونه اشتباهی از سوی سازمان‌های مربوط به دولت در زمان خودش سرباز می‌زند، اظهار کرد: شما باید ساختارهای اداره کشور را بشناسید. نمی شود وزرا به چند جا پاسخ دهند و آن وقت قرار باشد من جواب همه آنها را بدهم. به هر حال به لحاظ حقوقی این مشکل باید رفع شود. یا قانون اساسی تفسیر شود یا اصلی به قانون اضافه شود یا تفاهم ملی صورت گیرد یا قوانین عادی وضع شود. راه‌های زیادی وجود دارد که این وضعیت اصلاح شود.

رئیس دولت های نهم و دهم در پایان اظهار کرد: در زمان ریاست جمهوری من مصوبه‌ای در مجلس تصویب شد که اختیارات رئیس جمهور را در زمینه نفت از میان برداشت و وقتی مجلس از من پرسش می‌کرد که چرا وضعیت در زمینه نفت این گونه است می‌گفتم شما که اختیار را از من گرفته‌اید چرا از من می‌پرسید و این در حالی بود که بیشترین پاسخگویی را من داشتم اما پاسخگویی باید با اختیارات تناسب داشته باشد.