به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، نظامیان رژیم صهیونیستی شنبه (دیروز) تظاهراتی را که در اعتراض به قصد این رژیم برای بیرون کردن بیش از ۵۰۰ فلسطینی از محله «شیخ جراح» در قدس انجام شد، سرکوب کردند. اهالی محله مذکور از سال ۱۹۷۲ با توطئه‌ای صهیونیستی مقابله می‌کنند که قصد بیرون کردن این خانواده‌ها از […]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، نظامیان رژیم صهیونیستی شنبه (دیروز) تظاهراتی را که در اعتراض به قصد این رژیم برای بیرون کردن بیش از ۵۰۰ فلسطینی از محله «شیخ جراح» در قدس انجام شد، سرکوب کردند.

اهالی محله مذکور از سال ۱۹۷۲ با توطئه‌ای صهیونیستی مقابله می‌کنند که قصد بیرون کردن این خانواده‌ها از منازلشان را دارد. دادگاه رژیم صهیونیستی اخیرا به چند خانواده فلسطینی در محله شیخ جراح اعلام کرده تا دوم ماه جاری میلادی (امروز) باید منازل خود را که به نفع شهرک‌نشینان صهیونیست مصادره شده، تخلیه کنند و این مهلت برای تعداد دیگری از خانواده‌های فلسطینی تا ابتدای آگوست است.

فلسطینی‌ها به موجب توافقنامه‌ای که در سال ۱۹۶۵ میان دولت اردن و «آنروا» (آژانس امداد و کاریابی ویژه آوارگان فلسطینی وابسته به سازمان ملل) بسته شد مالک این زمین‌ها در قدس محسوب شده و منازل آنها توسط دولت اردن ساخته شد.

اما صهیونیست‌ها مدعی هستند زمینی که منازل فلسطینی‌ها در آن بنا شده قبلا متعلق به خانواده‌های یهودی بوده است. رژیم صهیونیستی اکنون با تبانی در دادگاه‌های قدس توانسته این ادعای دروغ خود را به کرسی بنشاند و صدها فلسطینی با آوارگی اجباری روبرو هستند.

تأکید اردن بر مالکیت فلسطینی‌ها

وزارت خارجه اردن پنجشنبه هفته گذشته از تصویب ۱۴ توافقنامه و تحویل آن به ساکنان محله شیخ جراح از طریق وزارت خارجه فلسطین خبر داد. این توافقنامه‌ها به اسناد قبلی اضافه می‌شوند که بر مالکیت فلسطینی‌ها تأکید دارد.

بر اساس گزارش «سی ان ان»، وزارت خارجه اردن اعلام کرد، یک سند نیز به طرف فلسطینی تحویل شد که نشان می‌دهد وزارت مسکن اردن توافقنامه‌ای با آنروا برای ساخت ۲۸ منزل مسکونی در محله شیخ جراح بسته است. همچنین در آن زمان توافقنامه‌های شخصی با اهالی این منطقه منعقد شده که به موجب آن اردن متعهد شده است منازل مذکور را به نام ساکنانش ثبت شود اما به دلیل جنگ ۱۹۶۷، این امر انجام نشد.

«ضیف الله الفایز» سخنگوی وزارت خارجه  اردن تصریح کرد، این کشور در راستای حمایت از اهالی محله شیخ جراح اسناد مذکور را به طرف فلسطینی تحویل داده هماتنگونه که قبلا اسنادی را در راستای کمک برای حفظ حقوق فلسطینی‌های ساکن قدس ارائه کرده است.

اعتراضات به این اقدام رژیم صهیونیستی هر روز ادامه دارد و علاوه بر راهپیمایی، فعالان شبکه‌های اجتماعی نیز به میدان آمده‌اند.

واکنش گروه‌های فلسطینی

کمیته‌های مقاومت در فلسطین اعلام کردند، هدف از این اقدام رژیم صهیونیستی، خالی کردن قدس از فلسطینی‌هاست.

حماس هم اعلام کرد، هداف رژیم اشغالگر از اقدام مذکور هدف گرفتن هویت و موجودیت فلسطینی در قدس است.

بر اساس گزار ش «المیادین»، حماس در ادامه به رژیم صهیونیستی درباره ارتکاب هر حماقتی در محله شیخ جراح هشدار داد و افزود، این رژیم را مسؤول کامل تمام سیاست‌های نژادپرستانه در قدس می‌داند.

جنبش فلسطینی «الاحرار» هم اعلام کرد، این طرح در ادامه توطئه‌های رژیم اشغالگر برای یهودی‌سازی قدس صورت می‌گیرد.

جنبش مذکور در ادامه به رژیم صهیونیستی هشدار داد و اعلام کرد، بهتر است پیامی را که مقاومت در غزه در دفاع از فلسطینی‌های ساکن قدس برای این رژیم فرستاد، دریافت کند.

انتهای پیام/ص