ربیعی:  اگر با رفتن من فقر کمتر شده و ارز پایین می‌آید من تابع تصمیمات مجلس هستم/ به من می‌گویند یا ۱۵۰ میلیون به حساب این شخص بریز یا استیضاح می‌کنم
ربیعی:  اگر با رفتن من فقر کمتر شده و ارز پایین می‌آید من تابع تصمیمات مجلس هستم/ به من می‌گویند یا ۱۵۰ میلیون به حساب این شخص بریز یا استیضاح می‌کنم

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: آیا متلاشی کردن تیم علمی و حرفه‌ای وزرات رفاه موجب افزایش اشتغال و ارتقا رفاه و کاهش اسیب های اجتماعی و حفاظت از مردم می‌شود ؟ تحریک مجلس به حیثیتی بودن انداختن وزیر – تیتر می‌زنند ابروی مجلس در خطر است. ربیعی در جلسه استیضاح خود در […]

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: آیا متلاشی کردن تیم علمی و حرفه‌ای وزرات رفاه موجب افزایش اشتغال و ارتقا رفاه و کاهش اسیب های اجتماعی و حفاظت از مردم می‌شود ؟ تحریک مجلس به حیثیتی بودن انداختن وزیر – تیتر می‌زنند ابروی مجلس در خطر است.

ربیعی در جلسه استیضاح خود در بخش اول صحبت‌هایش بیان کرد: استیضاح حق مسلم نمایندگان مجلس است. من برای سومین بار در کمتر از یک سال به مجلس آمدم و خدا را شاهد میگیرم که به لطف او دو بار رای اعتماد گرفتم اگر رویکرد استیضاح کنندگان تحقق پاسخگویی باشد که من اینجا حاضر شدم چرا می‌گویند استیضاح را به هم ریختم من که در ابتدا در جای مقرر نشستم و حتی در خروج از صحن با آقای لاریجانی گفتم در هر شرایطی در خدمت مجلس هستم و این اعتقاد من است و بنا به این اعتقاد در اینجا حاضر شدم.

وی افزود: من در تمامی‌ دعوت‌های کمیسیون حاضر شدم و هر وقت خودم با کمیسیون صحبتی داشتم در مجلس حاضر شدم منظم‌ترین فرد در کمیسیون‌ها بودم. شاهد بگیرید از کمیسیونی که مرا فراخواند و من بی‌اعتنایی کردم.

ربیعی در ادامه با بیان اینکه من امروز دو بار استیضاح شدم یک بار در جلسه علنی و دیگری در جلسه غیرعلنی افزود: مواردی در آنجا بیان شد که من امروز هم خارج از ۱۰ بند استیضاح مورد پرسش قرار گرفتم من از آقای سلیمانی تشکر می‌کنم که در تمامی آن ۱۰ بند نقد کردند. به من گفتند شام معاویه و یزید می‌دهم به من دروغگو گفتند به من گفتند گریه می‌کند، گریه ذات من است ارث من است بغض می‌کنم می‌گویند چرا گریه کرد امروز به من همه چیز گفتند اشکال ندارد من با این وضع به همه سوالات پاسخ می‌دهم اما موظم بر اساس قانون اساسی مواردی که به استیضاح مربوط است پاسخگو باشم و وارد هیچ حاشیه نشوم.

ربیعی در پاسخ به سوال نمایندگان در مورد وضع بیکاری کشور بیان کرد: درست است در شرایط اخیر فشارهای روانی در کشور داشتیم و آثار عملکردهای ترامپ را در کشور دیدیم و ناآرامی‌ها را مشاهده کردیم. اما آیا این رواست که تمامی این مسائل را به یک نفر گره بزنیم و حیثیت مجلس را در استیضاح او بدانیم؟ حیثیت مجلس در وجدان بیداری است که همیشه هشیار است و هیچ وقت خاموش نخواهد شد.

ربیعی در ادامه دفاعیات خود خطاب به نمایندگان مجلس گفت: اگر با رفتن من این وضع بهتر می‌شود و فقر کمتر می‌شود و ارز پایین می‌آید من تابع تصمیمات مجلس هستم. در بار قبل اعلام کردم که در مرکز پژوهش‌ها خدمت می‌کنم و این بار رو به نمایندگان محروم می‌گویم که در استان سیستان و بلوچستان NGO اشتغال ایجاد خواهم کرد.

وی ادامه داد: مجلس استیضاح می‌کند و این حق مجلس است اما اینکه تنها حیثیت مجلس در زدن یک وزیر است این جمله روا نیست آمار و ارقامی که در اینجا بیان شد من در بسیاری از موارد نشنیدم اگر امروز علی ربیعی در اینجا نباشد اوضاع بهتر می‌شود و کارگران به مطالبات خود خواهند رسید؟

وی خود را همدم کارگران بیان کرد و گفت: یکی از اعتصاب کنندگان کامیونداران در نامه‌ای به من بیان کرد چرا تنها وزیری که من در عمرم دیدم را استیضاح کنند اما این فضایی که قالب کنند که حیثیت مجلس در گرو نبودن ربیعی است مطابق قانون اساسی و قسم نمایندگان مجلس نیست.

ربیعی با اشاره به تکراری بودن سوالات گفت: کمتر از شش ماه قبل برای سؤالاتی که ۹۰ درصد آن‌ها مشابه همین سؤالات بود به مجلس آمدم و رأی اعتماد گرفتم.  تقاضا دارم در طول جلسه استیضاح عنایت فرمایید که در شرایط اقتصادی و اجتماعی ماه‌های بعد از استیضاح اسفند ۹۶ که از قضا اوضاع اقتصادی اجتماعی کشور پیچیده تر شده و چالش های جدیدی پیش روی کشور قرار گرفته است ، آیا طرح استیضاح با همان محورها و مفاد ۶ ماه قبل کمکی به حل مسایل کشور می کند ؟

وزیر کار درباره مسئولیت وزراتخانه در بروز مسائل جدید کشور گفت:  نمایندگان محترم برای رأی دادن در این جلسه، منصفانه و عادلانه قضاوت کنند که اولاً، آیا واقعاً وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مقصر مسائلی است که در سؤالات استیضاح‌کنندگان آمده است؟ و ثانیاً آیا وزیر تعاون مسئول چالش هایی که روح وروان جامعه را ازرده است؟ اتفاقا این وزراتخانه پیشرو در پیش بینی حوادث ، حفاطت اجتماعی از مردم ، دارای برنامه و عملکرد ارامش بخش برای جامعه بوده است .

وی ادامه داد: شما را ارجاع می‌دهم به بیانیه‌های حمایتی تشکل های رانندگان ، کامیون داران ، کارگران ، بازنشستگان ، مستمری بگیران .

ربیعی خاطرنشان کرد: نمایندگان محترم، من درایت کارشناسی و قدرت قضاوت و وجدان شما را به داوری فرامی‌خوانمتا به این واقعیت توجه داشته باشند که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارتخانه‌ای اجتماعی با گسترده‌ترین گروه مخاطب از اقشار ضعیف و نیازمند حمایت اجتماعی است که در شرایط فعلی کشور و بالاخص رفتن به سوی تحریم‌ها ، ضرورت حمایت اجتماعی بیشتر از این گروه‌ها بیشتر وجود دارد و نباید کارکرد و عملکرد و برنامه و سیاست‌های تحت اجرا در این وزراتخانه دچار تزلزل و آسیب شود .

وی افزود: دقت کنید که حتی اگر وزیر رفاه امروز تغییر یابد جامعه درست پنج ماه بعد، در همه آن عرصه‌هایی که امروز وزیر به خاطرش استیضاح می‌شود، پرسش خواهد کرد ایا بهبودهای اساسی صورت گرفت است . ایا دستاورد متفاوتی بدست امده است ؟ آیا ساختارها تغییر یافته اند و اصلاح شده اند؟ آیا متلاشی کردن تیم علمی و حرفه ای وزرات رفاه موجب افزایش اشتغال و ارتقا رفاه و کاهش اسیب های اجتماعی و حفاظت از مردم می شود ؟ تحریک مجلس به حیثیتی بودن انداختن وزیر – تیتر می زنند ابروی مجلس در خطر است.

وی با اشاره به استیضاح‌های قبلی خود گفت:‌ این سوالات همان سوالاتی است که من در استیضاح‌های قبلی پاسخ گفتم در این چهار ماه پول ویژه‌ای وارد کشور شده است و یا در حوزه اقتصاد کشور اتفاق متفاوتی افتاد که من از آن استفاده نکردم. این بار در شرایط ویژه‌ای که در کشور در روزهای اخیر اتفاق افتاد من خودم را پیشقدم کردم آقای جهانگیری شاهد هستند خود حضور آقای جهانگیری در اینجا به تمام اخبار کذبی که از دولت می‌رسد رد می‌کند. من اولین وزیری بودم که هشدار دادم و طرح دادم.

وی در ادامه گفت: مواردی که آقای سلیمانی بیان کردند و در ۱۰ مورد استیضاح بود در پاسخ آنها باید بگویم وزارتخانه بزرگترین وزارتخانه اجتماعی کشور است و سرریز مسائل اجتماعی کشور در این وزارتخانه است خودش وزارتخانه آسیب‌زا نیست آن دوستانی که راجع به آسیب‌زا بودن این وزارتخانه صحبت می‌کنند باید بدانند ما در این وزارتخانه سرریز مشکلات سه قوه دیگر را پاسخ می‌دهیم.

وی افزود: ای کاش مانند دارایی‌های نامشروع که نمی‌توان آنها را مشروع کرد می‌دانستند که ما در این و زارتخانه چه کرده‌‌ایم. ما مانند سربازان گمنام در این وزارتخانه کار کردیم شما امروز گفتید بازنشستگان جلوی مجلس می‌آیند اما نگفتید کدام روزهایی که کارگران فولاد در زمانی که من تحویل گرفتم مدام در مقابل مجلس بودند و امروز وضعیت آنها بهتر شده است. من با کدامین منابع همسان‌سازی بکنم. آیا به جز ۳۲۰۰ میلیارد تومان پول دیگری برای همسان‌سازی به من داده بودند آیا روش پلکانی را من ابداع کردم. آیا فاصله ۴۰۰ ، ۵۰۰ هزار تومانی با فاصله‌ای که یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی حاصل تلاش این دوران نبود.

وی در خطاب به نمایندگان در پایان بخش اول صحبت‌هایش گفت: من را اجازه ندادید وارد کمیسیون شوم که اگر وارد کمیسیون می‌شدم می‌توانستم کمیسیون را راضی کنم من امروز می‌خواهم بگویم که شما مرا مسئول اقتصاد مقاومتی دانستید آیا مسئول اقتصاد مقاومتی من هستم؟ عمده اقتصاد مقاومتی بر دوش ۱۵ وزارتخانه دیگر هم هست آیا تنها مسئول اقتصاد مقاومتی این کشور من هستم.

ربیعی با بیان اینکه می‌گویند وزارتخانه ما بیمار و ناتوان است، گفت:‌ بیماری و ناتوانی شاخص دارد. شما چه شاخصی را برای ارزیابی ناتوانی ما اختراع کردید؟ آیا نمایندگان شهادت نمی‌دهند که من بیشترین سفر استانی را داشته‌ام؟ من هفته‌ای سه شب در محل کار خود می‌خوابیدم. آیا اینها شاخص نیست؟

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه می‌گویند تعاونی‌ها سهم ۲۵ درصدی از اقتصاد را ندارند، گفت: همگان شهادت می‌دهند که در دوره وزارت من آرام‌ترین دوره میان بخش تعاون و وزارت تعاون وجود داشت. ما در دوران طلایی ارتباط این حوزه قرار داریم. اصلا باید بپرسم که کجای اقتصاد ایران رشد ۲۵ درصدی داشته است که حالا بخش تعاون داشته باشد؟

ربیعی افزود: معاونت تعاون شروع به غربالگری تعاونی‌ها کرد تا بتوانیم تعاونی‌هایی که از رده خارج شده بودند را احیا کنیم. با این شرایط من چگونه می‌توانستم کاری کنم و تعاونی‌ها سهم ۲۵ درصدی در اقتصاد داشته باشند. انصاف داشته باشید.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در سال‌هایی که نرخ تورم و مستمری فاصله ۶۷ درصدی داشته کسی به فکر این شاخص‌ها نبود، گفت:‌ در دوره من با تعریف سیستم پلکانی برای افزایش مستمری این فاصله بسیار کاهش پیدا کرد. ما حالا در وزارت کار بحث مسکن بازنشستگی، وام‌های ارزان و کاراکارت را دنبال می‌کنیم.

ربیعی افزود: آنهایی که از فقر سخن می‌گویند نمی‌دانند که من فقر را لمس کرده‌ام. من می‌دانم که یک کارگر برای زیستن با چه مشکلاتی مواجه است. تک تک بازنشستگان و کارگران می‌دانند که من از هر فرصتی برای بهبود اوضاع معیشتی آنها استفاده کردم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در صندوق‌های فولاد کشوری و تامین اجتماعی نیاز به ۳۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای یک یا دو سال دارد، گفت: چه کسی این پول را در اختیار من گذاشته است که حالا می‌گویید قانون همسان‌سازی را اجرا نکرده‌اید.

ربیعی افزود: با زحمت‌های آقای واعظ مهدوی به عنوان رئیس صندوق بیمه روستاییان و عشایر، روستاییان را بیمه کردیم. چه کسی می‌گوید که ما کاری در این حوزه نکردیم و هیچ روستایی بیمه نیست؟ اتفاقا در این دوره به صورت کامل به این سمت حرکت کردیم تا روستاییان را تحت پوشش بیمه بیاوریم.

ربیعی با بیان اینکه من شنیده‌ام که در گزارش بررسی حادثه کشتی سانچی گفته‌اند که سانچی سقوط کرده است، گفت: آخر مگر کشتی سقوط می‌کند!

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه می‌گویند به شستا توجهی نداشتم و شفافیت در آن باشد گفت: شستا را من ساختم و امروز به اینجا رساندم. همگان شاهدند که شستا در گذشته چه وضعیتی داشت. تعداد زیادی از بنگاه‌ها را به زور به ما واگذار کردند.

ربیعی با بیان اینکه تعداد بازنشسته‌ها در چهار سال ۱.۵ میلیون نفر افزایش داشته است گفت: ‌همه اذعان دارند که دوره بحران صندوق‌های بازنشستگی فرا رسید. لطفا بیایید و منصفانه قضاوت کنید و مدام نگویید صندوق بازنشستگی کشوری را به ورشکستگی نشاندیم.

ربیعی با بیان اینکه گفته می‌شود نرخ بیکاری تحصیلکرده‌ها ۲۵ درصد است گفت:‌ آیا بیکاری تحصیلکرده‌ها محصول سیاست‌های این وزارتخانه است؟ هیچ منع قانونی وجود ندارد که بگوید مسوولیت بیکاران بر عهده ماست. من براساس فرمایشات رهبری داوطلبانه پرچم حمایت از بیکاری را بالا بردم اما حالا می‌گویم هر چه اتفاق افتاده ناشی از سیاست‌ها و برنامه های ما بوده است؟!

وی در مورد پرسش نوروزی که گفته بود پسر شما در دوبی شرکت راه انداخته است، گفت: آقای نوروزی به خدا پناه ببرید چراکه چنین ادعاهایی درست نیست.

ربیعی با بیان اینکه هر کس با فساد مبارزه کرد نباید اینچنین مورد مواخذه قرار بگیرد، گفت: فساد دو دشمن دارد؛ شلوغ کردن و سیاسی‌کردن آن.

وزیر کار در جلسه استیضاح در پاسخ به پورابراهیمی اظهار داشت: امیدوارم جلسه استیضاح پارادایمی بشود برای مجلس. آقای لاریجانی من از شما توقع دارم در چارچوب استیضاح حرکت کنید کدام یک از مطالبی که گفته شد در چارچوب استیضاح بود استیضاح ۱۰ بند دارد که هیچ کدام از صحبت‌های گفته شده به بندهای آن مربوط نبود. چقدر به من تهمت زدند اما من یاد گرفتم وارد بعضی مسائل نشوم.

وی خطاب به محمدرضا پورابراهیمی گفت: آقای پورابراهیمی آقای کهنوجی را می‌شناسید رزومه ایشان دست من چه کار می‌کند اگر ایشان مدیر عامل مس می‌شد مشکلات شما با من حل می‌شد. نامه‌ای که در دست دارم توسط نیروی انتظامی نوشته شده تضمین آن هم نیروی انتظامی است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص صحبت پورابراهیمی در مورد دختر پزشکیان گفت: دختر ایشان قبل از وزارت و مسئولیت من مشغول بودند شما دختر مسلمان شاگرد اول فوق لیسانس را که قبل از مسئولیت‌های من مشغول به کار بوده زیر سوال می‌برید.

وی افزود: ایشان بگویند من فقط نامه یک دختر مظلوم را نشان‌تان می‌دهم. دختری که برجسته است ایشان به من می‌گویند یا این را بردار یا من تو را استیضاح می‌کنم یا ۱۵۰ میلیون به حساب این شخص بریز یا استیضاح می‌کنم به فقرا پول نده و به هر کسی من می‌گویم پول بده.

ربیعی در ادامه گفت: نمایندگان محترم من وضعیت سخت فعلی را می‌بینم باید کاری کنیم و نشان دهیم به فکر مردم هستیم یاد دارم در تهران روزی ۱۲ هزار نفر ملیشیا رژه می‌رفتند من می‌دانم شرایط سخت است و ترامپ روان مردم را نشانه گرفته من معتقدم از این شرایط عبور می‌کنیم اما رهبری هم نظرشان به سیاه‌نمایی نیست.

ربیعی با ذکر یک خاطره از ملاقات خود با حسین فردوست گفت: جایی با فردوست صحبانه می‌خوردیم که وی از مکالمه خود با شاه صحبت می‌کرد. فردوست تعریف می‌کرد که به شاه گفته بود اگر این همه اختلاف در کشور نبود می‌توانستیم بر مسائل غلبه کنیم. اما امروز من معتقد هستم که واقعا می‌توانیم بر مسائل غلبه کنیم اگر اختلاف نداشته باشیم.

وی افزود: دوستی مارکسیست داشتم که روزی به ملاقاتش رفته بودیم به وی گفتم مگر این مارکس چه گفته است که این همه برایش سنگ تمام می‌گذارید. او گفت که ایدئولوژی ما به ما کمک می‌کرد تا با یکدیگر به جدال بپردازیم و اختلاف‌افکنی کنیم. حالا من می‌گویم که ما نباید به آن راه برویم و ایدئولوژی اختلاف به راه بیاندازیم.

ربیعی با بیان اینکه همگان می‌توانند سوابق او را از آقای علوی وزیر اطلاعات و دیگر سازمان‌های اطلاعاتی استعلام کنند گفت: مواردی مطرح می‌شود که روح من از آن خبر ندارد همه می‌توانید به آنها دسترسی داشته باشید و بپرسید که چنین چیزهایی وجود ندارد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه نمایندگان لطف کردند که استیضاح وی را امضا زدند و پیگیری کردند گفت: من از جلسه استیضاح امروز رنج نبردم من نکات را یادداشت کردم تا پس از بازگشت به وزارتخانه موارد لازم را پیگیری کنم.

ربیعی افزود: تاکید دارم که اشتغال مجموعه حرکت نظام است. اشتغال روستایی افتخار نظام است و باید اضافه کنم که از ۱۵ اردیبهشت شیب رشد آن قائمه شده است. من همچنین برنامه حفاظت از پنج دهک پایین درآمدی کشور را دارم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه ۵۰ بنگاه شرکت سرمایه‌گذاری سازمان تامین اجتماعی را برای فروش گذاشته است گفت: کدام وزیر دارد از بنگاه‌داری خارج می‌شود این برنامه من است که از بنگاه‌داری خارج شوم در هیچ دوره‌ای چنین حرکتی برای خروج از بنگاه‌داری را مشاهده نکرده بودیم.

وی افزود: همین حالا رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار اطلاعیه‌ داده است توجه داشته باشید که او اصولگرا است. البته من نمی‌توانم آن را برای شما بخوانم اما باید بدانید که تشکل‌ها از ما حمایت می‌کنند.

ربیعی با اشاره به حضور خود در حلبچه و سایر مناطق آسیب دیده از جنگ در سال‌های جنگ تحمیلی و پس از آن گفت: اشاره کرده بودم که چقدر در مساله آسیب‌های اجتماعی حساسیت به خرج می‌دهم.

وی افزود: با توجه به اختلاف‌هایی که در سطح بین المللی وجود دارد و با توجه به بحرانی که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای ما ایجاد کرده است باید به جای اختلاف افکنی در پی تقویت یکدیگر باشیم و مشکلات یکدیگر را درک کنیم.

ربیعی در پایان تاکید کرد: کماکان با احترام به استیضاح کنندگان تاکید می‌کنم به آرای آنها احترام می‌گذارم امیدوارم که سرمایه اجتماعی را پاس بداریم تا شاهد فروپاشی اخلاق و اعتماد در زمانه‌ای که عبور از بحران‌ها ضروری‌تر از قبل است نباشیم.