دو مرحله از بازطراحی رآکتور اراک انجام شده است
دو مرحله از بازطراحی رآکتور اراک انجام شده است

رئیس سازمان انرژی اتمی، گفت: امسال حدود ۴۰ تن، معادل ۶۰ درصد کل اورانیوم استخراج و تولید شده سال های گذشته، اورانیوم تولید خواهیم کرد. به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری صداوسیما، علی اکبر صالحی در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما افزود: اکتشاف و استخراج راهبردی ترین بخش صنعت هسته ای کشورمان و […]

رئیس سازمان انرژی اتمی، گفت: امسال حدود ۴۰ تن، معادل ۶۰ درصد کل اورانیوم استخراج و تولید شده سال های گذشته، اورانیوم تولید خواهیم کرد.

به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری صداوسیما، علی اکبر صالحی در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما افزود: اکتشاف و استخراج راهبردی ترین بخش صنعت هسته ای کشورمان و بیشترین تلاش ما برای تولید اورانیوم طبیعی در داخل است.
وی گفت: اگر این کار را انجام ندهیم در آینده زیر فشار کشورهای دیگر خواهیم بود.
صالحی با بیان اینکه کل کیک زرد وارداتی در سال های گذشته ۵۵۰ تن بود افزود: پس از برجام حدود ۳۶۰ تن کیک زرد وارد شده است، البته انگلیس در کمیته خرید و در لحظات آخر مانع اجرای توافقنامه خرید ۹۰۰ تن کیک زرد دیگر از قزاقستان شد.
وی گفت: آنها در کمیته خرید گفتند ایران نیازی به این میزان کیک زرد ندارد در حالی که ما باید نیازمان را تشخیص دهیم.
رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه یک رآکتور هزار مگاواتی دستکم ۲۰۰ تن اورانیوم طبیعی در سال نیاز دارد افزود: ذخیره هزار تنی ذخیره جدی نیست و حداکثر می تواند چهار سال نیروگاه بوشهر را تأمین کند.
صالحی گفت: مسئله ممانعت انگلیس در کمیته خرید برجام به وسیله وزارت امور خارجه کشورمان بجد در حال پیگیری است.
وی افزود: بر اساس برجام ما نیازهایمان را در کمیته خرید مطرح می کنیم اما تضمین نشده است که هر چه ما اعلام کردیم آنها با آن موافقت کنند و می توانند به بهانه های مختلف مانع خرید ما شوند.
صالحی گفت: با توجه به آغاز ساخت دو نیروگاه جدید در ده سال آینده، سالانه به ۶۰۰ تن اورانیوم برای فعالیت این سه رآکتور نیاز داریم.
وی افزود: بر این اساس، باید به طرف مقابل نشان دهیم خود اتکا هستیم تا آنها در پی بهانه جویی نباشند.
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: با موافقت رهبر معظم انقلاب اسلامی تا کنون بیش از ۷۰ درصد کل مساحت کشور برای اورانیوم اکتشاف هوایی شده است و نقاط امیدوارکننده ای را شناسایی و کشف کرده ایم.
صالحی افزود: بر خلاف تصوری که داشتیم کشورمان در معادن اورانیوم فقیر نیست و در چند سال آینده می توانیم نیازهای خود را برآورده کنیم.
وی گفت: در روز ملی فناوری هسته ای سه طرح در قزوین، البرز و یزد به بهره برداری و از حدود ۴۰ دستاورد رونمایی می شود.
صالحی افزود: شتابگر پیشرفته ای که طراحی و ساخت آن حدود ۸ ماه زمان برده است و اگر می خواستیم آن را از خارج بخریم حدود ۷۰ میلیارد تومان باید هزینه می کردیم در قزوین ساخته شد.
وی گفت: این شتابگر تحول علمی در قزوین ایجاد و برای بخش کشاورزی و سلامت، خدمات مناسبی را ارائه می کند.
رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: حدود چند ده میلیارد تومان نیز برای تولید رادیوداروهای FDG و تجهیزات پزشکی پت برای عکسبرداری در البرز هزینه و همه ملاحظات و استانداردهای بین المللی در آن رعایت شده است.
صالحی گفت: در ساغند یزد نیز طرحی درباره جداسازی سنگ های پرعیار اورانیوم از کم عیار برای کاهش هزینه تولید کیک زرد اجرا شده است.
وی با بیان اینکه فناوری هسته ای رشد خوبی دارد افزود: در روز ملی فناوری ۵۰ درصد بیش از سال گذشته طرح رونمایی می شود.
صالحی گفت: ازجمله دستاوردهایی که در این روز رونمایی می شود سانتریفیوژ پیشرفته برای وزارت نفت و طرح بهینه سازی و ارتقای سوخت رآکتور تهران است.
وی افزود: سوخت جدید رآکتور تهران استفاده های بسیاری دارد و شارژ نوترونی را افزایش می دهد که این امکان آزمایش های جدید را فراهم خواهد کرد.
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: سوخت رآکتور تهران به اندازه کافی تأمین شده است و هر ماه پنج کیلو از اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده را به مجتمع های سوخت تبدیل می کنیم.
صالحی با بیان اینکه تحقیق و توسعه در سازمان انرژی اتمی با قدرت ادامه دارد افزود: در آزمایش سانتریفیوژهای IR8 گاز UF6 به آن تزریق شد که موفقیت آن فراتر از انتظار ما بود.
وی گفت: دانشمندان ما در سانتریفیوژهای IR6 پایه سوزن در روغن را برای روتور حذف کرده و به جای آن یاتاقان جدیدی را ساخته اند که روز ملی فناوری از آن رونمایی می شود.
صالحی با بیان اینکه سه سال آزمایش مکانیکی روی سانتریفیوژ IR8 انجام شده است افزود: آزمایش تزریق گاز UF6 نیز به آن دو سال زمان می برد و سپس آبشارهای این سانتریفیوژ تولید می شود.
وی گفت: ایجاد زنجیره IR8 حدود ۱۰ سال زمان می برد و ربطی به محدودیت های برجام ندارد.
رئیس سازمان انرژی اتمی درباره طرح گداخت هسته ای نیز گفت: منبع این انرژی؛ آب دریاست و میزان سوخت نیروگاه های هسته ای را بسیار کاهش می دهد.
صالحی افزود: مولکول دوتریوم که منبع گداخت هسته ای است در طرح آب سنگین ما به جای H2O تولید می شود.
وی گفت: به عنوان نمونه، اکنون نیروگاه بوشهر سالی ۳۰ تن اورانیوم غنی شده نیاز دارد و اگر قرار بود این میزان انرژی از سوخت فسیلی تأمین شود ۱۱ میلیون بشکه نفت در سال نیاز بود اما با فناوری گداخت هسته ای نیروگاه بوشهر سالانه ۱۰۰ کیلوگرم دوتریوم نیاز دارد.
صالحی با بیان اینکه ایران می تواند عضو پیوسته یا وابسته طرح گداخت هسته ای (ایتر) باشد افزود: اگر عضو پیوسته باشیم سالانه باید بیش از ۱۰۰ میلیون دلار برای حق عضویت بپردازیم و اکنون تقاضای عضویت وابسته به این طرح را داده ایم.
وی گفت: البته تا کنون عضویت وابسته ما به طرح گداخت هسته ای قطعی نشده اما تفاهمنامه امضا شده است.
رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: در حال پیگیری قطعیت عضویت ایران به این طرح هستیم.
صالحی گفت: با توجه به شرایط، حدود پنج سال دیگر می توانیم عضو پیوسته پروژه ایتر باشیم.
وی افزود: سانتریفیوژهای IR2M و IR4 و IR6 در شرایط خوبی هستند و در آنها به تولید انبوه رسیده ایم.
صالحی گفت: می توانیم IR8 را نیز تولید انبوه کنیم اما ممکن است با تخریب زیاد روبرو شویم.
وی افزود: اگر مسئولان نظام اسلامی اراده کنند که طرف ۱+۵ خدشه ای به برجام وارد کرده، امکان سریع بازگشت پذیری را داریم.
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: البته فعالیت های ما بر اساس هزینه-فایده است و نمی خواهیم تولید برق هسته ای کشورمان گرانتر از برق هسته ای جهان باشد.
صالحی افزود: اگر کمیته نظارت بر برجام تشخیص دهد که ۱+۵ نقض عهدی کرده است و جمهوری اسلامی ایران باید اقدام کند، برگشت پذیری ما در فناوری هسته ای به گونه ای است که آنها متحیر خواهند شد.
وی درباره طرح پیشرفت نیز گفت: در این طرح مولد حرارت در موتور شناورهای سطحی و زیرسطحی به جای سوخت فسیلی اورانیوم خواهد بود.
صالحی افزود: امکان سنجی های اولیه به تفصیل انجام شده و گزارش آن به محضر رهبر معظم انقلاب چند هفته پیش ارائه شده است.
وی گفت: این گزارش به رئیس جمهور نیز داده شده و در آن حجم پیشران، سوخت آن، غنای سوخت و نوع کشتی هایی که از پیشران استفاده می کنند آورده شده است.
رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: اکنون در حال طراحی رآکتور و تأسیسات جانبی آن هستیم.
صالحی گفت: البته طرح پیشران؛ هزینه بر و زمان بر است که کمیته این طرح و شرکت هایی روی آن کار می کنند.
وی افزود: از نظر فنی، طرح پیشران خلاف برجام نیست و این رآکتور با غناهای مختلف سوخت می تواند طراحی و ساخته شود.
صالحی گفت: میزان غنای سوخت به نیاز سفارش دهنده بستگی دارد و این پیشران را نمی توان روی هر شناوری نصب کرد.
وی افزود: به عنوان نمونه، اکنون زیردریایی که دستکم سایز قرار گرفتن این پیشران را روی خود داشته باشد در کشور وجود ندارد.
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: برای بکارگیری پیشران های هسته ای باید کار جمعی و هماهنگی با نیروی دریایی برای ساخت شناورهایی که بتوان از این پیشران در آنها استفاده کرد انجام شود.
صالحی افزود: برای اجرای این طرح به دلیل استفاده دوگانه از این پیشران ها به دستور رئیس جمهور نیاز داریم.
وی گفت: بر اساس برجام فقط دو کار را تا ۱۰ سال آینده نمی توانیم انجام دهیم که شامل تولید نکردن فلز اورانیوم و فلز پلوتونیوم است.
صالحی افزود: البته در گذشته فلز اورانیوم را تولید کرده ایم و روش ساخت آن را می دانیم.
وی گفت: فلز تولید شده اورانیوم برای جلوگیری از تشعشعات استفاده می شود اما نیازی به آن نداریم زیرا جایگزین های دیگر برای آن وجود دارد.
رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه باید در پی ساخت رآکتورهای کوچک باشیم امضای تفاهمنامه با مجارستان را در این جهت اعلام و اضافه کرد: رآکتورهای بزرگ آب بسیاری برای خنک شدن نیاز دارند و باید کنار دریا ساخته شوند.
صالحی گفت: با توجه به اینکه برق تولید شده به وسیله این رآکتورها با شبکه انتقال، تلفات نیرو و تلفات انرژی دارد باید رآکتورهای کوچک در مرکز کشور بسازیم.
وی افزود: اکنون صنعت ما ظرفیت ساخت قطعات رآکتور کوچک را دارد.
صالحی با بیان اینکه ساخت رآکتور هزار مگاواتی پنج میلیارد دلار هزینه دارد، گفت: قیمت رآکتور ۱۰۰ مگاواتی اگر به تولید انبوه برسد بسیار پایین تر است.
وی افزود: اگر در زمینه ساخت رآکتورهای کوچک فعال شویم، زمینه برای صادرات آنها وجود دارد.
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در موضوع هسته ای با جمهوری چک و مجارستان قرارداد امضا کرده ایم و با اسلواکی و فرانسه کار می کنیم.
صالحی افزود: ایران پس از برجام عضو یورو اتم شد و بر این اساس، کشورها می توانند با ایران در زمینه هسته ای کار کنند.
وی گفت: در رآکتور اراک هیچ مشکلی برای بازطراحی وجود ندارد و اکنون این کار در حال اجراست.
صالحی با بیان اینکه دو مرحله از بازطراحی رآکتور اراک انجام شده است افزود: بازطراحی این رآکتور را متخصصان کشورمان با دانش بومی انجام می دهند و فقط با ارائه نقشه های بازطراحی به کشورهای ۱+۵، آنها این نقشه ها را تأیید می کنند.
وی گفت: مهر تأیید ۱+۵ بر نقشه های بازطراحی رآکتور اراک، فنی است.
رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: تأمین بودجه بازطراحی رآکتور اراک در برجام در حد توصیه بود و ما درگیر این مسئله نشدیم و کار خود را جلو می بریم.
صالحی گفت: در قرارداد با چین نیز بحث مالی وجود داشت که چینی ها در این زمینه نیز قیمت را کاهش داده اند و در هفته های آینده قرارداد بازطراحی رآکتور اراک با چینی ها نهایی می شود.
وی درباره ساخت بیمارستان هسته ای در کشورمان نیز گفت: هفته های آینده طرف اتریشی برای کلنگ زنی ساخت این بیمارستان وارد کشورمان می شود.
صالحی افزود: این بیمارستان در غرب آسیا بی نظیر است و در تجهیزات پزشکی کشور تحول اساسی ایجاد می کند.
وی گفت: از زمان آغاز به کار ساخت این بیمارستان، چهار سال تا اتمام آن زمان نیاز است.
رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: مجری ساخت این بیمارستان هم نیروی انسانی تربیت و هم تجهیزات را نصب می کند.
صالحی گفت: از صندوق توسعه ملی ۶۰ میلیون دلار برای تولید رادیوداروها در تهران وام گرفته ایم و اگر GMP در ایران کامل شود، تولید کننده مهم رادیوداروها در جهان خواهیم شد.
وی افزود: البته اکنون به چند کشور رادیودارو صادر می کنیم.
صالحی با بیان اینکه صنعت هسته ای روی ریل خود قرار دارد اضافه کرد: در چند سال گذشته فقط حدود هفت میلیارد دلار هزینه صنعت هسته ای کشورمان شده است، در حالی که قرارداد ساخت دو نیروگاه به وسیله روسها، ۱۰ میلیارد دلار ارزش دارد.
وی گفت: درباره ساخت دو نیروگاه ۱۰۰ مگاواتی نیز با چینی ها مذاکراتی انجام شده است.