دولت کار جهادی را برای مقابله با منشأ داخلی ریزگردها آغاز کرده است
دولت کار جهادی را برای مقابله با منشأ داخلی ریزگردها آغاز کرده است

معاون اول رییس جمهور با اشاره به برنامه ریزی های گسترده دولت برای حل مشکلات کلان استان خوزستان گفت: دولت تمام مساعی خود را برای حل مسئله آب، ایجاد شبکه های فاضلاب و پایداری صنعت برق در استان خوزستان را به کار خواهد بست. به گزارش قلم پرس به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری صبح […]

معاون اول رییس جمهور با اشاره به برنامه ریزی های گسترده دولت برای حل مشکلات کلان استان خوزستان گفت: دولت تمام مساعی خود را برای حل مسئله آب، ایجاد شبکه های فاضلاب و پایداری صنعت برق در استان خوزستان را به کار خواهد بست.

به گزارش قلم پرس به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری صبح امروز (پنجشنبه) در دیدار با آیت الله جزایری نماینده ولی فقیه در استان گفت: دولت در مصوبه چند روز گذشته خود پذیرفته تا منابع مالی مورد نیاز اجرای طرح های آب و فاضلاب و برق استان را از طریق بودجه های داخلی یا فاینانس خارجی تامین کند.

وی با اشاره به مصوبه شورای عالی آب راجع به صیانت از کارون گفت: در برنامه ششم ساماندهی رودخانه کارون در دستور کار قرار گرفته است تا با جلوگیری از ریختن فاضلاب های صنعتی و خانگی از سلامت مهمترین رودخانه کشور حفاظت شود.

جهانگیری همچنین با اشاره به موضوع ریزگردها و منشأ داخلی و خارجی آن گفت: دولت کار جهادی را به منظور مقابله با منشأ داخلی ریزگردها آغاز کرده است و برای مقابله با منشأ خارجی نیز قراردادهای بین المللی امضاء کرده اما باید متوجه بود که حل مسائل خارجی زمان بر است.

وی در عین حال گفت: باید از مردم در برابر ریزگردها حفاظت کنیم. در این باره مصوبه ای در سال ۹۳ ابلاغ شده تا با تغییر نوع ساخت و ساز و تعویض در و پنجره ها در ادارات و خانه های مسکونی مانع از به خطر افتادن سلامت مردم شویم و در این باره استانداری باید پیگیری های لازم را انجام دهد.

جهانگیری با بیان اینکه برای اجرای طرح زیر کشت بردن ۵۵۰ هزار هکتار از اراضی استان تلاش های خوبی انجام شده است، گفت: تاکنون ۲۵۰ هزار هکتار از این طرح پیش رفته است و امیدواریم با تامین منابع لازم و تامین آب به هدف‌گذاری ۵۵۰ هزار هکتار دست پیدا کنیم.

معاون اول رییس جمهور افزود: منابع دولتی استان خوزستان با هیچ استان دیگری قابل مقایسه نیست و امیدواریم با برنامه ریزی صحیح این سرمایه گذاری ها تاثیر مثبتی در زندگی مردم داشته  و رضایت آنها را به دنبال داشته باشد.

وی همچنین با اشاره به عملکرد بانک های استان گفت: مدیریت بانک ها باید با شجاعت و ریسک پذیری در برنامه های توسعه ای مشارکت داشته باشد و نباید کاری کرد که مدیران متعهد و کارآمد از تصمیم گیری های صحیح باز بمانند.

در این دیدار آیت الله جزایری با اشاره به مسائل استان نظیر ریزگردها، طرح زیر کشت بردن ۵۵۰ هزار هکتار از اراضی و مساله تامین آب خواستار اهتمام بیشتر دولت به مسائل مردم مقاوم استان خوزستان که در طول سالهای دفاع مقدس دچار رنج های مکرر شدند شد.

در این دیدار وزیر جهاد کشاورزی در گزارشی از کاشت گیاهان مثمر ثمر و تخصیص آب و منابع برای زیر کشت بردن ۵۵۰ هزار هکتار از اراضی منطقه در خصوص کاشت نهال برای مقابله با ریزگردها توضیحاتی ارائه کرد.

وی افزود: نهال های غرس شده در ۴۲ هکتار از منطقه سازگار با زیست بوم هستند و می توانند پس از چند سال حتی بدون آبیاری پابرجا مانده و مانع از بروز ریزگردها شوند.