به گزارش خبرگزاری فارس از بستان آباد، حسن عباس نژاد با اشاره به قرارگیری تالاب بین المللی قوری گول در مسیر بین المللی مهاجرت پرندگان (Bird Fly ways) اظهار داشت: معمولا با توجه به مسیرهای مهاجرتی شناخته شده درنا، این گونه بسیار به ندرت در قوری گول مشاهده می شود ولی امسال فرود دسته های […]

به گزارش خبرگزاری فارس از بستان آباد، حسن عباس نژاد با اشاره به قرارگیری تالاب بین المللی قوری گول در مسیر بین المللی مهاجرت پرندگان (Bird Fly ways) اظهار داشت: معمولا با توجه به مسیرهای مهاجرتی شناخته شده درنا، این گونه بسیار به ندرت در قوری گول مشاهده می شود ولی امسال فرود دسته های مهاجر درنا، اردک سرسفید و سایر گونه های مهم پرندگان مهاجر در این تالاب  نشان از اهمیت بالای این تالاب از نقطه نظر قابلیت های زیستگاهی به عنوان محدوده مهم تنوع زیستی و پرندگان (IBA) قابل طرح است.

وی افزود:گونه درنا با توجه به تک همسر بودن و وفاداری به جفت خود تا آخر عمر، از احترام ویژه ای در آذربایجان برخوردار بوده و به عنوان سفیر بهار در فرهنگ ما شناخته میشود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان گفت: این اتفاق مهم در تاریخ قوری گول در این برهه زمانی با توجه به مشکلاتی که در تامین و انتقال حق آبه تنها تالاب ثبت شده استان در کنوانسیون رامسر روی می دهد، شاید تلنگر و هشداری باشد برای دست اندرکاران مدیریت آب استان باشد .

گزارش فارس حاکی است: تالاب قوریگل در ۱۸ کیلومتری شمال‌غرب بستان‌آباد و ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی تبریز قرار گرفته که ارتفاع آن از سطح دریا ۱۸۹۰ متر می‌باشد.

 این تالاب دارای شکل هندسی نامنظم و دارای آب شیرین بوده و منابع طبیعی تامین‌کننده آب این تالاب از آبهای جاری ناشی از برف و باران و تعدادی چشمه‌های زیر زمینی است که در کف آن جریان دارند. با توجه به این که تالاب قوری گول جزو تالابهای بین‌المللی ثبت شده در کنوانسیون رامسر می‌باشد و نیز زیستگاه شماری از پرندگان مهاجر آبزی و حمایت شده محسوب می‌شود، لذا دارای اهمیت ملی و بین‌المللی است و از کارکردهای اکولوژیکی آن، حفاظت به عنوان یک هدف اولیه و اصلی بر سایر بهره‌وریها مقدم می‌باشد.

انتهای پیام/ ۶۰۰۳۵