خط و نشان دستگاه قضا برای متخلفان انتخابات و کارکنان دولت
خط و نشان دستگاه قضا برای متخلفان انتخابات و کارکنان دولت

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان آذربایجان شرقی گفت: توصیه می شود اعضای شورای فعلی که داوطلب شرکت در انتخابات هستند و کارمندان شهرداری داوطلب انتخابات از هرگونه اقدام که شائبه تبلیغات انتخاباتی داشته و بیانگر سوء استفاده از امکانات شهرداری در راستای تبلیغات باشد پرهیز کنند.

به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری فارس، احمد موقری در نشست ستاد پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی که با حضور مدیران شهردای تبریز برگزار شد اظهار داشت: انتخابات راه و رسم و مبنای عملی شدن شعار نقش مردم در تعیین سرنوشت نظام سیاسی و حاکمیت بوده و بر همین اساس موضوع پاسداری و صیانت از آن ضرورت دارد.

وی با بیان اینکه با وجود دشمنان نظام جمهوری اسلامی موضوع انتخابات همیشه مورد توجه نهادهای بین المللی است، افزود: دشمنان نظام هر زمان به دنبال نقطه ضعفی هستند تا از آن علیه نظام جمهوری اسلامی و ایجاد هجمه علیه انتخابات استفاده کنند.

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان آذربایجان شرقی ادامه داد: با توجه به این مسایل یکی از وظایف اصلی نهادهای دولتی و عمومی جلب مشارکت حداکثری مردم در انتخابات است که قوه قضائیه نیز در کنار صیانت و حفظ سلامت انتخابات بر آن تاکید دارد.

وی بیان کرد: در راستای آزادی اجتماعی و اطمینان خاطر رای دهندگان لازم است تا برای پاکسازی محیط و فضای انتخاباتی اقداماتی انجام شده و از هرگونه عمل مخاطره آمیزی که آزادی و سلامت انتخابات را زیرسوال می برد جلوگیری شود، این موضوع یکی از اولویت های اساسی قوه قضائیه بوده و در راستای تحقق این مساله ستاد پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی تشکیل و گام هایی برداشته شده است.

موقری با بیان اینکه بر اساس تجربه سال های گذشته نگرانی هایی در خصوص سوء استفاده از امکانات دولتی و نهادهای عمومی بخصوص در بحث انتخابات شورای شهر وجود دارد، اضافه کرد: ضرورت دارد مدیران حراست دستگاه های دولتی و عمومی با توجه به تجربیات دوره های گذشته اقدامات لازم را برای پیشگیری از وقوع جرایم و تخلفات انتخاباتی در مجموعه خود به عمل آورند.

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان آذربایجان شرقی تاکید کرد: هدف قانونگذار از تشکیل شوراهای اسلامی، توسعه شهرها و روستاها بوده نه برخی اقدامات از جمله  دخالت در عزل و نصب ها که متاسفانه در دوره های گذشته شاهد بودیم.

وی با بیان اینکه قانون در هر حالتی فصل الخطاب بوده و باید رعایت شود، ادامه داد: صیانت و حفاظت از آزادی و سلامت انتخابات و امانت داری و حفاظت از آرای مردمی جزو اولویت های دستگاه قضایی است.

موقری ادامه داد: با هرگونه سوء استفاده از اموال عمومی و بیت المال و سوءاستفاده از مقام و موقعیت اجتماعی و جایگاه دولتی علیه یا له کاندیداها، تخریب وجهه نامزدها در فضاهای عمومی و اجتماعی، تخریب وجهه نظام و دستاوردهای نظام به منظور تبلیغات، سوء استفاده از اقوام و فرق و مذاهب در راستای اهداف انتخاباتی و ایجاد بی نظمی و تخریب ستادها و صندوق های انتخاباتی قاطعانه برخورد خواهد شد.

وی با بیان اینکه بر اساس قانون برای هرگونه استفاده از امکانات و اموال دولتی و حتی دخالت مراجع دولتی در انتخابات مجازات حبس تعیین شده است، تصریح کرد: برای آغاز فعالیت های تبلیغاتی زودهنگام درانتخابات ریاست جمهوری، انجام هرگونه فعالیت انتخاباتی کارمندان دولت در ساعات اداری و سوء استفاده از امکانات و اموال دولتی وزاتخانه ها و موسسات وابسته به دولت و نهادهای عمومی از یک ماه تا ۶ ماه حبس تعیین شده است.

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان آذربایجان شرقی ادامه داد: با توجه به اینکه شهرداری از منظر نهادهای نظارتی، مردم و کاندیداها در معرض اتهام و تهمت بوده و هر گونه اقدام از طرف اعضای شورای فعلی داوطلب انتخابات و کارمندان شهرداری که برای حضور در انتخابات داوطلب شده اند که شائبه انتخاباتی داشته باشد عملکرد شهرداری را زیرسوال خواهد برد.

وی خاطرنشان کرد: توصیه می شود اعضای شورای فعلی که داوطلب شرکت در انتخابات هستند و کارمندان شهرداری داوطلب انتخابات از هرگونه اقدام که شائبه تبلیغات انتخاباتی داشته و بیانگر سوء استفاده از امکانات شهرداری در راستای تبلیغات باشد پرهیز کنند.

موقری خاطرنشان کرد: دستگاه قضایی تلاش دارد در حد تذکر با تخلفات برخورد کند اما در صورتی که تذکرات مورد توجه قرار نگیرد و شاهد سوءاستفاده از امکانات شهرداری و دولتی و استفاده ابزاری از وظایف شهرداری باشیم قطعا با تشکیل پرونده قضایی بر اساس قانون قاطعانه برخورد خواهیم کرد.
وی همچنین با اشاره به ظرفیت های سیستم جامع اطلاعات مردمی (www.sajam.scpd.ir) در راستای پیشگیری از وقوع جرایم و رسیدگی سریع و قاطع به تخلفات و جرایم بیان کرد: سامانه سجام در کنارستاد پیشگیری از وقوع جرایم انتخاباتی بوده و آماده دریافت هرگونه تخلفات و جرایم انتخاباتی است و مردم می توانند تخلفات انتخاباتی را از طریق این سامانه اعلام کنند.

انتهای پیام