خداداد عزیزی:  اگر فردی حس کند نمی تواند خدمت کند استعفا بدهد /دنیای مجازی مسخره است/من حاضرم گوشت نخورم
خداداد عزیزی:  اگر فردی حس کند نمی تواند خدمت کند استعفا بدهد /دنیای مجازی مسخره است/من حاضرم گوشت نخورم

خداداد عزیزی گفت: .من حاضرم گوشت نخورم! این را صادقانه می گویم.متاسفانه اگر قیمت گوشت به این جا رسیده به خاطر یکسری افراد سودجو است.البته ما هم مقصر هستیم.یکسری چیزها ملزومات زندگی مردم است ولی واقعا یکسری چیزها جزو واجبات نیست.نمی دانم چرا برخی از مردم ما وقتی چیزی گران می شود بیشتر به دنبالش […]

خداداد عزیزی گفت: .من حاضرم گوشت نخورم! این را صادقانه می گویم.متاسفانه اگر قیمت گوشت به این جا رسیده به خاطر یکسری افراد سودجو است.البته ما هم مقصر هستیم.یکسری چیزها ملزومات زندگی مردم است ولی واقعا یکسری چیزها جزو واجبات نیست.نمی دانم چرا برخی از مردم ما وقتی چیزی گران می شود بیشتر به دنبالش می روند.باور کنید این کار جز ضرر چیزی برای این مملکت ندارد.

به گزارش قلم پرس، خداداد عزیزی چهره نام آشنای فوتبال ایران که این روزها بیرون گود نشسته خودش را جدا از مردم نمی داند و در فاصله ۲۲ روز تا پایان سال ۹۷  در گفت و گو با فارس به صورت شفاف پیرامون مسائل مختلف زندگی خود و خانواده اش در ایران صحبت هایی انجام داده است:

مشروح صحبت‌های عزیزی را در زیر می‌خوانید:

سوال:در حال حاضر که در سطح اول فوتبال ایران فعالیت ندارید چه کاری انجام می دهید؟

کار خاصی انجام نمی دهم. فعلا روزگار می گذارنم.

سوال: می شود ابتدای مصاحبه را با سوالی پیرامون مشکلات مردم در جامعه شروع کنیم؟ مثلا اینکه شما به عنوان یک ایرانی به رئیس جمهور نمره قبولی می دهید؟

حقیت این است که وضعیت مردم ما خوب نیست.مردم ایران از نظر اقتصادی در فشار هستند و روزهای سختی را می گذرانند. قیمت دلار، ماشین و مایحتاج زندگی بالا رفته و هر روز می شنویم که قیمت خوراکی ها گران می شود. با این شرایط و انتظاراتی که وجود داشت آقای روحانی انتظارات را برآورده نکرد. البته این نظر شخصی من است و ممکن است یکی دیگر هم بگوید او انتظارات را بر آورده کرده است.شما اگر نظر من را می خواهید باید بگویم که دولت آقای روحانی به وعده هایش عمل نکرده است.

سوال: حتما شنیدید که آقای ظریف هم از سمت خود استعفا کرد

بله.من امیدوارم از این اتفاق ها باز هم بیفتد!خیلی خوب است اگر فردی حس کند نمی تواند خدمت کند استعفا بدهد.دولتمردان نسبت به مردم مسئول هستند چون آنها از این مردم رای گرفتند.رئیس جمهور است که اعضای کابینه دولت را می چیند و این افرادی که در نهادهای مختلف کار می کنند نماینده های آقای روحانی هستند. اگر واقعا مدیری نمی تواند کاری اجام بدهد کار خوبی می کند که استعفا می دهد.

سوال: در ورزش چطور، به نظر شما ورزش ما تا امروز در این دولت نمره قبولی گرفته است؟

ورزش با سیاست فرق دارد.به نظرم اگر ما در آسیا قهرمان نشویم ولی مردم برای خوردن نان مشکل نداشته باشند کسی ایراد نمی گیرد. اصلا مشکلات مردم حل شود در این فوتبال را هم تخته کردند کردند، اشکالی ندارد! فوتبال حوصله و شکم سیر می خواهد.من نمی خواهم بگویم ورزش ما در این دولت چه نمره ای می گیرد چون هیچوقت زیرساختی درست نمی شود.هیچوقت برنامه ای وجود ندارد.

سوال:شما به عنوان کسی که از مشکلات مردم خبر دارید آیا حاضر هستید در صف گوشت بایستید تا مجبور نشوید گوشت کیلویی ۱۰۰ هزار تومان بخرید؟

فکر می کند…من حاضرم گوشت نخورم!

سوال: واقعا؟

بله.این را صادقانه می گویم.متاسفانه اگر قیمت گوشت به این جا رسیده به خاطر یکسری افراد سودجو است.البته ما هم مقصر هستیم.یکسری چیزها ملزومات زندگی مردم است ولی واقعا یکسری چیزها جزو واجبات نیست.نمی دانم چرا برخی از مردم ما وقتی چیزی گران می شود بیشتر به دنبالش می روند.باور کنید این کار جز ضرر چیزی برای این مملکت ندارد.شاید باور نکنید دولت آلمان یکبار قیمت شیر را افزایش داد و مردم ۳ روز شیر نخریدند، بعد از ۳ روز با عذرخواهی قیمت شیر به رقم اولیه برگشت.یکسری چیزها باید توسط خود مردم رعایت شود. آن کسی که مسئولیت دارد موظف است به مشکلات مردم رسیدگی کند، اگر قرار باشد مردم به دلیل به یک نفر رای بدهند چرا به فامیلهایشان رای ندهند؟حتما خواسته دارند که پای صندوق می روند.این کنترل قیمت هم جزوی از خواسته ای مردم است.

سوال: پس شما حاضرید گوشت نخورید تا اینکه با آن قیمت بپردازید؟

بله.ببینید مردم ایران بارها نشان دادند وقتی پای تجاوز به مملکتشان می شود چگونه متحد می شوند.وقتی پای دفاع از این مملکت می شود چگونه پا پیش می گذارند.این را در آن ۸ سال جنگ هم نشان دادند.در مورد افزایش قیمت ها هم متحد باشند تا دولت مشکلات را حل کند. چرا باید قیمت گوشت ۱۲۰ هزار تومان باشد؟خودم در شبکه اول سیما دیدم که یکی از افراد صحبت می کرد و می گفت گوشت وقتی وارد می شود قیمتش ۴۰ هزار تومان است اما به دست مردم ۱۲۰ هزار تومان می رسد.چرا چون مجوز توزیع آن را به هر کسی نمی دهند.اگر به من باشد حاضرم مرغ بخورم که البته قیمت آن هم هر روز  بالا می رود، سویا بخورم ولی گوشت نخورم. اصلا  ۲ ماه گیاه خوار می شوم تا قیمت گوشت کم شود!من نمی گویم همه گیاه خوار شوند ولی مصرفشان را کم کنند. این کار را که می توانند انجام بدهند؟

سوال: اما به هر حال شب عید است و الان خیلی ها حتی دغدغه دارند که مثلا در خانه خودشان آجیل مقابل میهمانانشان بگذارند..

درست است ولی این به همان لازم و ملزومی بر می گردد که گفتم. اگر آجیل واجب است بخرند ولی واقعا یکسری چیزها جزو واجبات نیست.

سوال:یک سوال شفاف، چرا خداداد عزیزی همیشه طوری رفتار می کند که همه تصور می کنند او مخالف یک جریانی هست؟

مهم نیست دیگران چه فکری می کنند.کلا مشکل ما این است که می گوییم دیگران چه می گویند.من همیشه نظرم را می گویم و مخالف بقیه نیستم.وقتی ببینم چیزی حق نیست آن را می گویم.بیشتر مواقع هم درباره فوتبال حرف زده ام.مگر همیشه باید طوری حرف بزنم که همه موافق باشند؟ یا اصلا خنثی باشم خوب است؟پس خدا چرا به انسان عقل داده است؟ خداوند عقل داده که انسان ها متفاوت فکر کنند.

سوال: کمی وارد مسائل خصوص شما شویم که اشکالی ندارد؟

نه.

سوال: فرزندان شما مشغول چه کاری هستند؟

دختر بزرگم درسش را تمام کرده و پسرم هم در سفر است.دختر کوچکم هم درسش را می خواند.

سوال: آیا تا به حال شده بچه ها جایی خودشان را به عنوان فرزندان خداد عزیزی معرفی کنند؟ مثلا در مدرسه و یا جاهای دیگر؟

اصلا. آنها هیچوقت پیش پیش چنین چیزی نمی گویند.مگر اینکه آنها را بشناسند یا خودشان متوجه شوند وگرنه اینکه خودشان را از طریق من معرفی کنند اصلا.

سوال: تا به حال از شما چیزی خواسته اند که نتوانید تامین کنید؟

نه.خداوکیلی بچه هایم قانع هستند.تا به حال یادم نمی‌آید چیزی از من خواسته باشند. هر وقت هم چیزی خواسته باشند به مادرشان گفته اند.

سوال: برای آنها سختگیر که نیستید؟

چرا.یکسری چیزها را خیلی سخت می گیرم.مثلا اصلا دوست ندارم دروغ بگویند.حتما می دانید بچه ها در یک سن های به خصوص بعضی مواقع مجبور می شوند دروغ بگویند ولی من آنقدر سختگیری کرده ام که دروغ نگویند.بحث بعدی که سختگیری می کنم قول و قرار است. به هیچ عنوان نباید زیر قول و قرارشان بزنند. من به آنها گفته ام هر طور دوست دارند زندگی کنند و برای انتخاب هایشان سختگیر نبودم.مثلا دخترم بعد از پایان دبیرستان و مدرک دیپلمش گفت زیاد به درس خواندن علاقه ندارد، من هم گفتم اگر دوست نداری ادامه نده.چون در بچگی به من خیلی سخت گرفته شده من هیچوقت در مورد انتخاب ها سختگیر نیستم.

سوال: چطور شده خداداد عزیزی که در آمریکا فوتبال بازی کرده مثل خیلی از فوتبالیست ها گرین کارت نگرفته که در آنجا زندگی کند؟

من هیچ جایی را به ایران ترجیح نمی دهم.من می توانستم در آلمان زندگی کنم.همین الان هم در آمریکا پرونده دارم و هنوز گواهینامه آمریکا که ۵ سال یکبار تمدید می شود برای من ارسال می شود.یک عده گفتند دیوانه ای که نمی روی؟ولی هیچ جای دنیا به من و یکسری از همبازیانم اینگونه احترام نمی گذارند.هیچ کجا برایم ایران نمی شود چون رابطه من و مردمم خیلی خوب است،کجای دنیا بروم اینگونه با احترام زندگی کنم؟من حتی می توانستم در امارات زندگی کنم و اقامت ۳ ساله برایم صادر شد ولی نرفتم.اصلا به دنبالش نبوده و نیستم. الان هم در مشهد راحت زندگی می کنم.

سوال: امسال در لحطه تحویل سال کجا هستید؟

اگر بخواهد به خارج از کشور می روم.

سوال: با این وضعیت دلار؟

بله.دوست دارم خانواده ام را به سفر ببرم. اگر نشد هم در همین کیش یا قشم چند روزی با خانواده استراحت می کنیم.

سوال:کمی هم در مورد خودتان صحبت کنید. با این فضای مجازی و تبلیغاتی که برای فوتبالیست‌ها می‌شود آیا تا به حال شده دوست داشته باشید جای یک بازیکن فعلی تیم ملی باشید؟

اصلا دوست ندارم جای کسی باشم.من در زمان خودمان بازیکنی بودم که در زمین درگیر می‌شدم، جرو بحث می‌کردم و … اما در بیرون اصلا اینگونه نیستم. دروغ چرا، حالم از فضای مجازی بهم می‌خورد.

سوال: چطور؟

من ۲ ماه اینستاگرام داشتم، روز تولدم علی کریمی در پستی نوشت جکی چان تولدت مبارک. اگر بدانید چقدر به کریمی توهین کردند.یک عده آدم مریض که واقعا بیمار هستند و باید خودشان را درمان کنند شروع به فحاشی در صفحات مجازی به کریمی کردند.مرتب به او توهین کردند که تو کجا بودی وقتی خداداد بازی می کرد؟جالب است حالا ما شده بودیم اسطوره مردم! از طرفی من هم بلد نبودم این پیامهایی که در اینستاگرام برایم می‌آمد را پاک کنم چون اصلا کار با این برنامه را یاد نگرفته بودم، وقتی دیدم این برنامه به این سمت و سو رفته کلا از موبایلم پاکش کردم. دنیای مجازی مسخره است، مسخره!ما حتی فرهنگ استفاده از فضای مجازی را هم بلد نیستیم. آن کسانی که در فضای مجازی به دیگران فحش می‌دهند بدانند این کار به خاطر بیماری است که باید درمان شود.در مورد سوال اول شما هم بگویم که یک ستاره به من نشان بده که دوست داشته باشم جای او باشم.اگر روزی قرار باشد دوباره به دنیا بیایم باز هم همین راه را می‌روم و دوباره همین جا هستم. شک نکنید.

سوال: حالا که صحبت از کریمی کردید هنوز هم وضعیت سپیدرود را پیگیری می‌کنید؟

بله خبر دارم.من که فرار کردم ولی امیدوارم علی(کریمی) عاقبت به خیر شود.کریمی در رشت فداکاری کرد. او سرمایه گذاشت و نزدیک به ۵ میلیارد هزینه هم کرد ولی کسی به او کمک نکرد. خود مسئولان آن شهر باید بیایند پای قضیه و به تیم کمک کنند.

سوال: بگذریم. چرا فوتبال مشهد اینقدر افت کرده و همین الان فقط پدیده را با کلی دغدغه دارد؟

مشهد همیشه فوتبالش همینطور بوده. البته نه فقط فوتبال بلکه کل ورزش این استان همین است. چون هیچوقت با هم متحد نیستیم.مگر می‌شود در دومین کلانشهر کشور که این همه کارخانه صنعتی وجود دارد یک نفر از تهران بیاید و به پدیده کمک کند؟ فوتبال مشهد خیلی غریب است. در مشهد سالن و زمین خوب نیست، همه دنبال زیرابزنی هستند. همه از هم بدشان می‌آید. مثال آن صحبتی است که می‌گویند دیگی که برای من نمی‌جوشد….

سوال: کمتر از ۲۲ روز به سال جدید مانده، یک دعا برای مردم ایران کنید

فکر می‌کند.امیدوارم مشکلات اقتصادی مردم حل شود.من پدرم در جنوب شهر مشهد زندگی می‌کند و صبح به صبح باید بروم او را ببینم. همانجا متوجه مشکلات مردم می‌شوم. این را هم بگویم کشور ما فوق العاده کشور امنی است و همین امنیت یک نعمت است، این را از ته دلم می‌گویم.آرزوی من این است که مشکلات مردم کم شود و همه از ته دل بخندند.

سوال: در آخر مصاحبه می‌توانید یک دروغ بگویید، مثل دروغ ۱۳؟

باز هم فکر می‌کند… چه بگویم؟از پراید بگویم، از دلار بگویم،  دروغ ۱۳ من این است: به روزهای خوش ارزانی بر می‌گردیم.