به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، جشنواره انقلاب زمستانی شب چله با حضور ‌امیری خراسانی رئیس فدراسیون ورزش روستایی و بازیهای بومی کشور،‌ بهتاج مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان‌شرقی، حاجی محمدی رئیس هیأت آذربایجان‌شرقی و رئیس هیأت‌های منطقه یک کشور ‌در سالن شهید صمد اقدمی تبریز برگزار شد.. گروه‌های آیینی و بومی محلی از ۲۱ […]

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، جشنواره انقلاب زمستانی شب چله با حضور ‌امیری خراسانی رئیس فدراسیون ورزش روستایی و بازیهای بومی کشور،‌ بهتاج مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان‌شرقی، حاجی محمدی رئیس هیأت آذربایجان‌شرقی و رئیس هیأت‌های منطقه یک کشور ‌در سالن شهید صمد اقدمی تبریز برگزار شد..

گروه‌های آیینی و بومی محلی از ۲۱ شهرستان استان آذربایجان‌شرقی و ۹ استان دیگر در این جشنواره شرکت کرده و غرفه‌های خود را که نشانگر آداب‌، رسوم و سنن منطقه خودشان بود در معرض عموم دیگر شرکت کنندگان قرار دادند.

نمایندگان استان‌های خراسان رضوی، قزوین، زنجان، اردبیل، خراسان‌شمالی، گیلان، قم، مازندران و آذربایجان‌شرقی در قالب ۲۹ غرفه علاوه بر نشان دادن اقلام سفره شب چله به اجرای موسیقی فولکولور منطقه خود و نقالی، داستان خوانی، بایاتی‌خوانی پرداختند.

‌امیری در آیین افتتاحیه این جشنواره گفت: با برگزاری چنین جشنواره‌هایی اتفاقات خوبی رقم می‌خورد و ما می‌توانیم آیین کهن و بومی محلی خود را که با ظهور مدرنیته و زندگی دیجیتال به فراموشی سپرده شده، احیا کرده و در حفظ آن بکوشیم.

وی گفت: همه جا صحبت از فرهنگ و جایگاه آن زده می‌شود و در گوش‌مان است منتها فدراسیون ورزش روستایی و بازیهای بومی محلی در خصوص حفظ فرهنگ‌های ملی و مذهبی در حوزه ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی و پیوست‌های فرهنگی آن تلاش بسیاری بکار بسته و امیدوارم ثمرات آن را به زودی شاهد باشیم.

رئیس فدراسیون ادامه داد: مورد انتظار است که همین برنامه در استان‌های دیگر هم اجرا شود چون در زندگی جدید که درگیر سبک زندگی دیجیتالی و ماشینی شده لزوم توجه به سبک زدگی سالم ایرانی که در آداب و رسوم مان مشهود است، بسیار به چشم می خورد.

احمد حاجی‌محمدی رئیس هیأت ورزش روستایی و بازیهای بومی محلی استان آذربایجان‌شرقی گفت: از رئیس‌ فدراسیون، مدیرکل‌ ورزش و جوانان استان و رئیس‌ شهرستان تبریز جهت مساعدت خوبی که برای برگزاری این جشنواره داشتند، تشکر می کنم.

او ادامه داد: امروز در یک فضای شاد و آمیخته با فرهنگ کهن کشور اسلامی‌مان، جشنواره ای را برگزار کردیم که یکی از نمادهای فرهنگ میهن‌مان است و آن هم شب یلدا یا شب چله است که نمایانگر آیین و سنن مناطق مختلف است.

‌ کاظمی پور معاون توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان و دکتر بهتاج مدیر کل ورزش و جوانان استان نیز از محل جشنواره و غرفه های برپا شده بازدید کردند.

معاون توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان ضمن همکلامی با چند تن از سرپرستان گروه‌های حاضر در این جشنواره از دغدغه‌ها و مسائل حوزه ورزش روستایی و بازهای بومی محلی مطلع شد.

انتهای پیام/۶۰۰۱۷