شهردار تبریز گفت: امیدواریم با ناحیه‌بندی مناطق دهگانه بتوانیم ضمن نیازسنجی لازم، به توزیع عادلانه خدمات و منابع در مناطق بپردازیم. به گزارش قلم پرس، یعقوب هوشیار در جلسه امروز شورای اسلامی شهر تبریز اظهار کرد: با توجه به اینکه تبریز به جهت وسعت در محدوده و حریم، منطقه وسیعی است و خدمات و منابع […]شهردار تبریز گفت: امیدواریم با ناحیه‌بندی مناطق دهگانه بتوانیم ضمن نیازسنجی لازم، به توزیع عادلانه خدمات و منابع در مناطق بپردازیم.

به گزارش قلم پرس، یعقوب هوشیار در جلسه امروز شورای اسلامی شهر تبریز اظهار کرد: با توجه به اینکه تبریز به جهت وسعت در محدوده و حریم، منطقه وسیعی است و خدمات و منابع ما محدود است، ارائه خدمات به صورت عادلانه و متوازن صورت نمی‌گیرد. ما می‌خواهیم این منابع و خدمات عادلانه و متوازن در سطح مناطق توزیع شود.
وی ادامه داد: بحث اول ما ارائه خدمات و توزیع عادلانه منابع در بین مناطق است. ما در ناحیه‌محوری، اقدام به نیازسنجی مناطق و محلات می‌کنیم که هدف اول ما است.
شهردار تبریز عنوان کرد: بحث بعدی، این است که هر وقت تمرکز را افزایش می‌دهیم، موجب رخوت و کاهش انگیزه کارکنان می‌شود. در این راستا ما بحث تربیت و انتخاب مدیران زیر چهل سال را داریم که این اقدام برای آینده شهر می‌تواند مفید باشد.
وی افزود: مورد بعدی، موضوع حریم شهری است که ما واقعا آن را از بین برده‌ایم. ما ۹ ناحیه در حریم داریم که بر این اساس اداره کل صیانت از حریم را راه‌اندازی خواهیم کرد.  
هوشیار با اشاره به موضوع ناحیه‌بندی مناطق دهگانه تبریز، گفت: ۳۴ ناحیه خواهیم داشت که ۲۵ ناحیه در محدوده و ۹ ناحیه در حریم قرار می‌گیرد. امیدواریم بتوانیم با نیازسنجی لازم، به توزیع عادلانه خدمات و منابع بپردازیم. در این راستا منطقه ۴ به صورت پایلوت انتخاب شده و ناحیه‌محوری از این منطقه شروع می‌شود.
وی در خصوص چرایی ارائه دو فوریتی لایحه شهرداری تبریز در خصوص ناحیه‌بندی مناطق دهگانه، اظهار کرد: دلیل دو فوریتی لایحه، یکی موضوع بیت‌المال است که دست ما امانت بوده و بخشی از آن حیف و میل می‌شود. اگر بتوانیم سریع‌تر این کار را اجرایی کنیم، می‌توانیم به صیانت از این امانت بپردازیم. دلیل دوم، بحث نارضایتی عمومی است که ایجاد شده است. مردم ناراضی هستند و دلیل عمده آن این است که به بخش‌های کوچک نهادهای اجتماعی نتوانستیم توجه کنیم.
شهردار تبریز بیان کرد: مثلا به موضوع ورزش محلات توجهی نشده است. اگر یک روز هم تسریع شود، به نفع مردم است. این بحث، بحثی ساختاری است و اگر تا پایان سال به سرانجام برسد، نظام بودجه بندی سال بعد نیز مشکلی نخواهد داشت. این لایحه در راستای بودجه مصوب شورای شهر است.
وی افزود: در بحث نیروی انسانی، ما هیچ نیرویی جذب نخواهیم کرد و از نفرات مازاد و البته متخصص مناطق استفاده خواهیم کرد. ما در سطح شهر، مشکل ساختمان نداریم و شهرداران ناحیه ها می‌توانند در آن مستقر شوند.
هوشیار گفت: در ادامه کار، برای بودجه‌بندی سال بعد، باید خود کمیسیون‌های شورا پیشقدم شده و اعلام نظر کنند. بودجه سال آینده ما سه رکن اساسی خواهد داشت، محله‌محوری، ناحیه‌محوری و منطقه‌محوری. که شاید اثرات پروژه‌های محله‌محور از پروژه‌های کلان شهری بیشتر باشد.