تعامل و تفاهم با مجلس شورای اسلامی نافی استقلال دستگاه قضا نیست
تعامل و تفاهم با مجلس شورای اسلامی نافی استقلال دستگاه قضا نیست

معاون اول قوه قضاییه گفت: برخی دادستان‌های جوان فکر می‌کنند وقتی تلفن نماینده مجلس را جواب ندهند به نوعی استقلال قوه قضاییه را تقویت کرده است که این امر اشتباه است لذا استقلال جای خودش است و همفکری برای رفع مشکلات هم جای خود را دارد.

به گزارش قلم پرس، اولین نشست مشترک اعضای کارگروه مرکزی و دبیران کارگروه استانی تفاهم‌نامه قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی امروز در محل کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمد مصدق، معاون اول قوه قضاییه، علی نیکزاد نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی، رحیمی وزیر دادگستری، صاحب‌کار، معاون راهبردی قوه قضاییه و جمعی از نمایندگان کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس و همچنین معاونین روسای کل دادگستری‌های کل کشور برگزار شد.
حجت الاسلام والمسلمین محمد مصدق در جریان این جلسه گفت: لازم می‌دانم از رئیس مجلس، نایب رئیس اول، معاونین رئیس مجلس، وزیر دادگستری و جناب آقای پیرزاده و سایر همکاران قضایی که زمینه برگزاری این جلسه را فراهم کردند، تشکر کنم.
وی افزود: در طول چهار دهه گذشته هیچ برهه‌ای از زمان به این اندازه مورد اهمیت نبوده است لذا امروز انجام وظیفه توسط هرکدام از کارگزاران نظام چه در قوه قضاییه و چه در قوه مجریه و چه قوه مقننه اهمیت بسیار بالایی دارد.
حجت الاسلام والمسلمین مصدق با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در زمینه همدلی و همکاری بین قوای سه‌گانه بیان کرد: خدا را شاکریم که این همدلی و هم‌افزایی در این دوره بین سه قوه به صورت واقعی محقق شده است.
معاون اول قوه قضاییه افزود: به واقع ریاست قوه قضاییه از اولین لحظاتی که عهده‌دار مسئولیت دستگاه قضا شدند همواره تأکید بر وفاق بین سه قوه داشتند.
حجت الاسلام والمسلمین مصدق تأکید کرد: امضای تفاهم‌نامه مشترک با مجلس در بهمن ماه سال ۱۴۰۰ امری بسیار مبارکی بود لذا به دنبال آن در بازه زمانی کوتاه یعنی اواخر اردیبهشت ماه شیوه‌نامه اجرای این تفاهم‌نامه امضا شد و نهایتا هر کدام از معاونین روسای کل دادگستری‌ها در استانها به عنوان دبیر کارگروه استانی مشخص شدند.
وی تأکید کرد: طبق اطلاعات بدست آمده این کارگروه‌ها در اکثر استانها تشکیل شده و کار خود را آغاز کرده است و انشالله در سایر استانها هم اقدامات به صورت جهشی صورت پذیرد.
معاون اول قوه قضاییه در ادامه با طرح این پرسش که هدف از این تفاهم‌نامه چه بود، گفت: امروز ما کل نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را یک مجموعه واحد می‌دانیم یعنی اگر ما یک دایره را فرض بگیریم، اینگونه است که همه ما در این دایره قرار داریم و زیر نظر ولایت فقیه انجام مسئولیت می‌کنیم، بنابراین ما هر هدفی را که دنبال می‌کنیم باید در راستای ارتقای نظام اسلامی باشد و هر رفتاری در قوه قضاییه، مجریه و مقننه که باعث کم رنگ شدن این هدف شود، معلوم است که خواست دشمن بوده است.
حجت الاسلام والمسلمین مصدق در ادامه تأکید کرد: گاهی اوقات مسائل مهمی در کشور مطرح می‌شود که مربوط به قوه قضاییه است که این مسائل باید به قوه مقننه هم منتقل شود. لذا وقتی این ارتباط نبود، واقعا موضوعات به درستی منتقل نمی شد و گاهی هم این مسئله برعکس است.
معاون اول قوه قضاییه در ادامه خطاب به معاونین روسای کل دادگستری‌های کل کشور، بیان کرد: البته همکاران ما نباید به نمایندگان با دید منفی نگاه کنند.

حجت الاسلام والمسلمین مصدق ادامه داد: برخی دادستان‌های جوان فکر می‌کنند وقتی تلفن نماینده مجلس را جواب ندهند به نوعی استقلال قوه قضاییه را تقویت کرده است که این امر اشتباه است لذا استقلال جای خودش است و همفکری برای رفع مشکلات هم جای خود را دارد.
وی در ادامه این جلسه تأکید کرد: من در همین جلسه از آقای پیرزاد خواهش می‌کنم تشکیل جلسات کارگروه مرکزی را مستمراً و حتی ماهی یک جلسه تا پایان سال، برگزار کنند تا این فعالیت راه بیفتد و تکلیف موضوعات ما در استانها مشخص شود.
معاون اول قوه قضاییه خطاب به آقای پیرزاد مجدداً بیان کرد: این موضوع باید مورد جمع‌بندی قرار گیرد لذا اگر لازم شد در یک الی دو ماهه آینده باز هم این جلسه را برگزار می‌کنیم چرا که این تفاهم‌نامه بسیار قابل اهمیت است.
حجت الاسلام والمسلمین مصدق ادامه داد: همانطور که آقای نیکزاد گفتند نماینده کاری با نتیجه موضوعی که پیگیری می کند ندارد لذا اگر کاری داشته باشد خلاف است، بنابراین نماینده از ما می خواهد که برای موکلش چنین اتفاقی رخ داده و ما هم میگوییم چشم و به آن رسیدگی می کنیم.
وی تأکید کرد: گاهی اوقات نماینده‌ای درباره رسیدگی به کیفیت پرونده‌ ای خاص از قاضی سوالی می‌کند که این مسئله جزو وظایف نماینده مجلس نیست چرا که حتی در زمینه کیفیت رسیدگی به یک پرونده رئیس قوه قضاییه و همچنین معاون اول هم دخالت نمی‌کند چرا که چارچوب این موارد مشخص است.

حجت الاسلام والمسلمین مصدق با بیان اینکه تفاهم‌نامه منعقد شده با مجلس تفاهم‌نامه مبارکی است و امیدوار هستیم با دولت هم تفاهم نامه مشترک منعقد شود.
مصدق همچنین بیان کرد: رئیس جمهور درباره این تفاهم نامه گفتند که این کار بسیار خوبی است و یک تفاهم نامه هم دولت با قوه قضاییه منعقد کند که انشالله این کار را هم انجام خواهیم داد.
وی با اشاره به برنامه هفتم توسعه بیان کرد: مقام معظم رهبری سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه را ابلاغ کرده‌اند و ما همه مکلفیم در مسیر آن سیاست‌ها گام برداریم.
معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه در حال حاضر وقت آن است که پیرامون جلسات استانی و کارگروه مرکزی قوه قضاییه و تفاهم ایجاد شده بگوییم که مطالبات رهبری از قوه قضاییه چگونه محقق می شود و ما چه مشکلاتی داریم، بیان کرد: برخی از مشکلات قوه قضاییه باید در برنامه هفتم توسعه حل شود و یکی از این مسائل مهم بحث بودجه است.
حجت الاسلام والمسلمین محمد مصدق با بیان اینکه مدیریت در قوه قضاییه با بودجه فعلی بسیار سخت است، تأکید کرد: در مقطعی برای بودجه قوه قضاییه کفی را تعیین کرده بودند که آن کف بسیار کم بوده است و اگر این بودجه ۵۰ درصد هم افزایش پیدا کند اتفاقی نمی‌افتد لذا باید آن کف اعتبارات ارتقا پیدا کند لذا در برنامه هفتم مسیر باز است.
وی ادامه داد: در این زمینه درمجمع تشخیص مصلحت نظام بحث های انجام شده و این بحث ها بسیار امیدوار کننده بوده و ما امیدواریم این مهم هم در مجلس رخ دهد.
وی در پایان تصریح کرد: شخصاً به انعقاد این تفاهم‌نامه امیدوار هستیم به شرط اینکه جلسات مرکزی این کارگروه‌ها به درستی و مستمرا تشکیل شود؛ همچنین انشالله کارگروه‌های استانی هم به عنوان نمایندگان استان در این کارگروه چالش‌های پیرامونی خودشان را به درستی با این کارگروه مکاتبه کنند تا این موارد بررسی شود.