تصویب ۲۰ درصد معافیت مالیاتی برای مس سونگون/ معافیت‌های مالیاتی باید در داخل استان هزینه شود
تصویب ۲۰ درصد معافیت مالیاتی برای مس سونگون/ معافیت‌های مالیاتی باید در داخل استان هزینه شود

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به سه تبصره‌ی قانونی برای معافیت‌های مالیاتی و پرداخت خسارت معادن گفت: براساس مصوبه‌ی شورای معادن استان، تمامی معافیت‌های معدن مس سونگون باید در داخل استان هزینه شود.

به گزارش قلم پرس به نقل از روابط عمومی استانداری، محمدرضا پورمحمدی روز سه‌شنبه در جلسه شورای معادن استان، افزود: براساس قوانین مربوط به بهره‌برداری از معادن، پیش‌بینی شده اگر بهره‌برداران در هرکدام از معادن درجهت بهره‌برداری بهینه و صیانت از ذخایر معدنی، ارتقای بهره‌وری و تحقیق و توسعه و اکتشاف و حفظ محیط‌ زیست در معدن مربوطه، دقت و تعامل داشته باشند به تصویب شورای معادن استان می‌توانند از ۲۰ درصد معافیت مالیاتی برخوردار شوند.

وی ادامه داد: با توجه به اقدامات انجام شده در معدن مس سونگون بر اساس تبصره ۵ ماده ۱۴ قانون، معافیت مالیاتی ۲۰ درصدی برای این معدن به تصویب رسیده است.

پورمحمدی اظهار داشت: نحوه هزینه‌کرد این ۲۰ درصد براساس مصوبه مجمع معادن مس ایران و شورای معادن استان زیر نظر معاونت عمرانی استانداری آذربایجان شرقی و براساس نیازها و اولویت‌بندی در سطح شهرستان و استان انجام خواهد گرفت.

وی گفت: براساس قانون در صورتی که در اثر بهره‌برداری، خسارتی به ساکنان منطقه وارد شود یک درصد از درآمد به خزانه دولت واریز و در خزانه استان نگهداری می‌شود تا برای جبران خسارت و مسئولیت‌های اجتماعی معادن و انجام پروژه‌های عمرانی و بهداشتی در آن شهرستان هزینه شود.

استاندار آذربایجان شرقی گفت: همچنین بر اساس  تبصره ۱ ماده ۳۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده بایستی یک درصد درآمد معدن سونگون از بابت عوارض آلایندگی در استان هزینه شود.

وی گفت: اگر این منابع به خوبی مدیریت و جذب شود مس سونگون باید سالانه بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت کند که می‌تواند گره‌گشای خوبی برای تامین نیازهای استان باشد.