تصویب طرح سیاست‌های تشویقی ارتقاء کیفی ساختمان‌ها در لایحه تعرفه عوارض محلی ۱۴۰۱
تصویب طرح سیاست‌های تشویقی ارتقاء کیفی ساختمان‌ها در لایحه تعرفه عوارض محلی ۱۴۰۱

به گزارش قلم پرس، اعضای شورای شهر تبریز طرح پیشنهادی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تبریز مبنی بر اعمال سیاست‌های تشویقی برای ارتقاء کیفی ساختمان‌ها را به تصویب رساندند. تورج روشنایی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تبریز در تشریح این طرح گفت: سیاست‌های تشویقی در نظر گرفته شده برای شهروندان در ارتقاء کیفی ساختمان‌ها برای نخستین […]

به گزارش قلم پرس، اعضای شورای شهر تبریز طرح پیشنهادی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تبریز مبنی بر اعمال سیاست‌های تشویقی برای ارتقاء کیفی ساختمان‌ها را به تصویب رساندند.

تورج روشنایی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تبریز در تشریح این طرح گفت: سیاست‌های تشویقی در نظر گرفته شده برای شهروندان در ارتقاء کیفی ساختمان‌ها برای نخستین بار در لایحه عوارض محلی وارد شده و حوزه‌های مختلفی از قبیل رعایت ضوابط، مدیریت مصرف انرژی، رعایت مناسب سازی برای افراد کم توان، هوشمندسازی ساختمان‌ها (BMS)، استفاده از انرژی‌های پاک و گسترش ساختمان‌های بام سبز را شامل می‌شود.

وی افزود: هدف از این طرح گسترش معماری ایرانی – اسلامی، توسعه شهر هوشمند، کاهش آلایندگی‌های زیست محیطی، احترام به حقوق شهروندی و … است که خوشبختانه با استقبال اکثریت اعضای شورای ششم همراه شد و مورد تصویب قرار گرفت.

گفتنی است موارد مصوبه طرح سیاست‌های تشویقی ارتقاء کیفی ساختمان‌ها به شرح ذیل می‌باشد:

سیاست‌های تشویقی برای:

*ساختمان‌هایی که بدون هیچگونه تخلف ساختمانی و کاملاً منطبق بر نقشه‌های پروانه ساختمانی صادره احداث گردند.

*پروانه‌ای که موضوع دسترس پذیری (مناسب سازی برای معلولین که منطبق بر قانون جامع حمایت از حقوق جامعه معلولین باشد) را رعایت کرده باشد.

*ساختمانی که نمای آن بر اساس دستورالعمل و با طرح و نقشه تأییدی کار شده باشد.

*ساختمانی که نمای آن با تأیید کمیته نما بر اساس حفظ ارزش‌های معماری ایرانی اسلامی یا با استفاده از مصالح بومی کار شده باشد.

*ساختمان دارای پشت بام سبز یا پوشش گیاهی در نما

*استفاده از مصالح نوین در اجرای مراحل مختلف ساختمان در جهت کاهش هزینه یا نوآوری و … با تایید مرجع رسمی

*ساختمان‌هایی که بر اساس استانداردهای BMS ساخته شده باشند.

*ساختمان‌هایی که با استفاده از انرژی‌های پاک نسبت به تأمین بخشی از انرژی مصرفی خود (انرژی خورشیدی) اقدام نمایند.

*ساختمان‌هایی که در مرحله طراحی برای کاهش مصرف انرژی ساختمان بر اساس مبحث ۱۹ مقررات ملی اقدام و بر اساس آن گواهی یا پایان کار بگیرد.

برای هر یک از بندهای فوق ۵ درصد و تا سقف ۲۰ درصد کاهش مبنای عوارض در نظر گرفته می‌شود.