تشکیل انجمن ورزشی نویسان اصلی ترین دغدغه خبرنگاران ورزشی استان/از رشید مظاهری گله مندم!
تشکیل انجمن ورزشی نویسان اصلی ترین دغدغه خبرنگاران ورزشی استان/از رشید مظاهری گله مندم!

هفدهم مرداد "روز خبرنگار" فرصت خوبی است تا اندکی از سختی‌ها و درد دل‌های این قشر تلاشگر بیان شود.

به گزارش قلم پرس،۱۷ مرداد،در تقویم شمسی روز شهادت شهید محمود صارمی شهید عرصه خبر به عنوان روز خبرنگار نام نهاده شده است و برای پاسداشت زحمات خبرنگاران گفتوگویی داشتیم با ۲ خبرنگار جوان و آینده دار تبریزی که ماحصل این گفتوگو بصورت زیر انجام شد:
*اول خودتان را بصورت کوتاه معرفی کنید:
جمال‌زاده:
من سجاد جمال‌زاده از سال ۹۳ فعالیت خودم را از سایت خبری آناج فعالیت خودم را شروع کرده و تا الان نیز با این رسانه همکاری داریم،و در سالهای گذشته با برنامه شب‌های فوتبالی شبکه ورزش و برنامه فوتبال برتر همکاری نیز دارم.
فرجی:من محمد فرجی از سال ۸۹با خبرگزاری پانا وارد عرصه رسانه شدم و از آبان ماه سال ۹۱ با خبرنگاری باشگاه دبیری به فعالیت ادامه دادم و مدتی بصورت مقطعی با روزنامه خبر ورزشی و همشهری به فعالیت پرداختم و از سال ۹۳ با پایگاه خبری ائل پرس همکاری کرده و از سال ۹۶ از ائل پرس جدا شده و از ۹۵ تا ۹۷ با خبرگزاری میزان همکاری داشتم و از سال ۹۷ تا الان با پایگاه خبری ترجمان صبح همکاری داشتم.
*از سختی های ورزشی نویسی بگویید:
فرجی:واقعیت ماجرا خبرنگاران ورزشی هیچوقت دیده نمی‌شوند و قدرت نویسندگی این عزیزان بیشتر از خبرنگاران سایر سرویس ها است و متاسفانه خبرنگار غیر اصولی ورزشی بسیار زیاد است و بزرگ ترین معضل ما این است و خبرنگاران ورزشی در پایگاه های خبری بیش از ۵۰ درصد وزنه مجموعه را بر دوش می‌کشند و در بحث دریافتی کمترین دریافتی برای خبرنگار ورزشی تعلق میگیرد،واز طرفی دغدغه و مشغله بسیاری نیز دارند،و آنقدر بی مهری هایی به خبرنگاران ورزشی شد که کسانی مثل آقای علیرضا خلیفه،سید مهدی سیدفراهانی از خبرنگاری جدا شدند و این نشانگر وجود مساله‌ایی به نام عدم وجود تشکل برای ورزشی نویسان نام برد.
جمال‌زاده: خبرنگاران ورزشی تحت فشار زیادی قرار می‌گیرند و چون الان ورزش کشور در شرایطی است که همه اخبار ورزشی را دنبال می‌کنند،بنظر خودم عدم توجه به خبرنگاران ورزشی قسمتی به خانه مطبوعات بازمی‌گردد،و عدم وجود انجمن ورزشی نویسان استان بزرگترین ضربه رابه ورزشی نویسان استان وارد کرده است و این نیازمند توجه اداره کل ارشاد و خانه مطبوعات به این مساله است.
*آیا از انتخاب تخصص ورزشی نویسی پشیمان هستید یا خیر؟
جمال‌زاده:علی رغم هم بی مهری های صورت گرفته پشیمان نیستم و معتقدم مسیرم را درست ادامه دادم.
فرجی:پشیمان نیستم،ولی واقعیت را بگویم کمی بخاطر مشکلات بوجود آمده خسته شدم و اگر حوزه دیگری فعالیت می‌کردم چوم علاقه‌ایی ندارم موفق نمی‌شدم.
*در مجوع و میانگین نزدیک به ۹ سال است که در عرصه رسانه فعالیت می‌کنید آیا تا الان روی بیمه خبرنگاری دیده‌اید؟
جمال‌زاده:
بیمه،حرف دل خبرنگارن استان است و به عنوان دغدغه اصلی خبرنگاران مطرح می‌شود و متاسفانه هیچگونه حمایت ‌هایی از خبرنگارن نمی‌شود،و امیدوارم مسئولین فقط یک ساعت در روز خبرنگار صحبت خبرنگاران را بشنوند.
فرجی:
تا الان بیمه نشدم و همان مسائلی که آقای جمال زاده فرمودن دغدغه و بحث همه خبرنگاران است.
*تا الان شده به سوژه‌ایی بپردازید و از آن لذت ببرید؟
فرحی:
سوژه های زیادی بوده و میتوانم به قضیه تغییر مربی دروازه‌بان در انتخابیه ۲۰۱۸ جام جهانی بازی ایران-کره بود،که بخاطر این سوژه پاداشی هم گرفتم(با خنده)
جمال‌زاده:
(باخنده من زیاد حضوز ذهن ندارم)خبر ناگهانی که من کارکردم انتخاب آجرلو به عنوان مدیر عامل تراکتور بود.
*به نظر شما یک خبرنگار در جامعه فعلی چه وظیقه‌ایی دارد؟
فرجی :
با این شرایط جامعه‌ایی که خبرنگار نمی‌تواند کار خاصی انجام دهد و در این شرایط جامعه مثبت انگاری برای خبرنگاران بسیار سخت است.
جمال‌زاده:
شرایط جامعه به زندگی خبرنگاران نیز تاثیر گذاشته است،برای مثال در روهای گذشته فوتبال تبریز در آستانه نابودی قرار گرفت که اقتضای شرایط اقتصادی باعث شده که خبرنگاران برای این اتفاق هیچ حرکتی انجام دهند.
*شده با خانواده بخاطر شغل خبرنگاری اختلاف نظری داشته باشید؟
فرجی:
(باخنده)همیشه پدرم به من می‌گفت اول درس و دانشگاه را ادامه بده و بعدش سراغ خبرنگاری برو که شکر خدا توانستیم در کنار محصلی خبرنگاری نیز کنیم.
جمال‌زاده:
خانواده من یکی از اصلی ترین مشوق هایم برای خبرنگاری بودند و هستند و بسیار هم برای ادامه تحصیل و خبرنگاری تشویقم کردند.
*با حقوق خبرنگاری یک خبرنگار می‌تواند درباره آینده خودش تصمیم بگیرد؟
فرجی:
اصلا امکانی ندارد،از همکاران متاهل بپرسیدببینید کدام یک با حقوق خبرنگاری چرخ زندگی را می‌چرخانند؟،الان هم اگر سرپا ایستاده‌ایم بخاطر حمایت های خانواده هایمان است.
جمال‌زاده:
خبرنگاری شغل نیست،یک حرفه‌است واقعا با این هزینه ها و آدرمد خبرنگار نمیتواند به جایی در زندگی برسد.
*به عنوان ۲ شخص جوان چه توصیه به کسانی که دوست دازنذ وارد این عرصه شوند دارید؟
فرجی:
جوانان به این شغل نیایید،امروز ۱۰ سال است که در این عرصه فعالیت دارم اگر الان در عرصه دیگر فعالیت می‌کردم شاید یک کسب و کاری برای خودم ایجاد کرده بودم،اگر به فکر کسب در آمد و گردش زندگی به این شغل نگاه‌میکنند اصلا وارد این عرصه نشوند.
جمال‌زاده:
شاید کارهای ظاهری خبرنگاری برای برخی از جوانان جذاب است،و ی توصیه دارم که اصول خبری را آموخته و با زیر ساخت و علمی باید وارد این عرصه شوند.
*سوالی بوده که ما نپرسیدیم ولی شما گفتبن؟
جمال‌زاده
:یک گلایه‌ایی خواهم داشت از باشگاه تراکتور که در فصل کنونی ارتباطی با رسانه‌ها نداشته است و رسانه‌ها توسط این باشگاه بایکوت شدند،یک گلایه هم دارم از بازیکنان لیگ برتری که از خبرنگاران به عنوان نردبان و پله استفاده می‌کنند،از رشید مظاهری گله مندم که سال گذشته پس از مصاحبه تفضیلی با ما در مورد یک تیم لیگ برتری صحبت کردند که تیتر شد و پس از باخت از پرسپولیس این مصاحبه را شیطنت رسانه‌ایی اعلام کردند.
فرجی:
من اهل گلایه نیستم،ولی بعضی مواقع احساس می‌شود که لازم است گفته شدن و امیدوارم اتفاقاتی درمورد چارت اداری خبرنگاران و تشکیل انجمن صنفی ورزشی نویسان انجام شود و شاهد موفقیت روز افزون ایران باشیم

*قلم:
فرجی:حرمت
جمال‌زاده:مقدس
*اخلاق حرفه‌ایی:
فرجی:اصول اول
جمال‌زاده:اصول اول خبر
*تراکتور
فرجی:محبوب
جمال‌زاده:عشق
*شکایت:
فرجی:عادی
جمال‌زاده:درد
*استادیوم
جمال‌زاده-فرجی:خاطره
*پرشورها
فرجی:عاشقان واقعی
جمال‌زاده:دلسوزان واقعی
*کرونا
فرجی:وحشت
جمال‌زاده:کابوس