تسهیل امور زندانیان با استفاده از پابند الکترونیک/ لزوم تسریع در جابه‌جایی زندان تبریز
تسهیل امور زندانیان با استفاده از پابند الکترونیک/ لزوم تسریع در جابه‌جایی زندان تبریز

رئیس کل دادگستری آذربایجان‌شرقی بر لزوم توسعه و گسترش حرفه‌آموزی و اشتغال زندانیان تأکید کرد.

به گزارش قلم پرس،موسی خلیل‌اللهی در نشست کارگروه‌های اجرای سند تحول قوه قضائیه استان با تأکید بر لزوم توسعه و گسترش حرفه‌آموزی و اشتغال زندانیان در دوره حبس و نیز ضرورت جابه‌جایی زندان تبریز، اظهار داشت: یکی از راهکارهای بازسازی شخصیتی زندانیان و حمایت از خانواده زندانیان حرفه‌آموزی بوده که زندان‌های استان باید در کنار اشتغال، بحث حرفه‌آموزی زندانیان را در اولویت قرار دهند.

وی با اشاره به اینکه استان آذربایجان‌شرقی یکی از قطب‌های صنعتی کشور می‌باشد، اضافه کرد: در خصوص بحث اشتغال زندانیان می‌توان از ظرفیت شهرک‌های صنعتی در راستای اجرای سند تحول قضایی استفاده کرد.

رئیس‌کل دادگستری آذربایجان‌شرقی در خصوص بهره‌مندی زندانیان از موضوع پابند الکترونیکی، یادآور شد: در راستای اجرای مصوبه کارگروه کاهش جمعیت کیفری زندانیان استان، زندانیانی که درخواست آزادی با پابند الکترونیکی داشته باشند در صورت احراز شرایط لازم با درخواست‌ آنها موافقت می‌شود.

وی با بیان اینکه یکی از اولویت‌های مجموعه قضایی استان تکریم ارباب رجوع است، افزود: با توجه به این موضوع مکلف هستیم کرامت ارباب رجوع را حفظ کنیم، ولو اینکه مجرم باشد.

خلیل‌اللهی با اشاره به وجود ظرفیت توسعه فرهنگ صلح و سازش اضافه کرد: اهتمام اعضای شوراهای حل اختلاف استان در صلح و سازش باید اهتمام بیشتری داشته باشند.

رئیس‌کل دادگستری آذربایجان‌شرقی همچنین با اشاره به موضوع اجرای قانون جامع حدنگار متذکر شد: توسعه معاملات با اسناد رسمی از اهداف قوه قضائیه بوده و باید قانون جامع حدنگار (کاداستر) توسط اداره‌کل ثبت اسناد و املاک استان با سرعت بیشتری اجرا شود.

کارگروه‌های اطاله دادرسی، اتقان آراء، اجراهای احکام، نظام ضابطین، نظام کارشناسی، مبارزه با فساد، رفع موانع تولید، احیای حقوق عامه، معاملات عادی و کاداستر، کرامت ارباب رجوع و کارکنان، اشتغال‌زایی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری و نظام وکالت، کارگروه‌های اجرای سند تحول قوه قضائیه استان هستند که از اول مرداد ۱۴۰۰ کار خود را آغاز کرده‌اند.

  • منبع خبر : فارس