ترکی استانبولی در دانشگاه آزاد تبریز ارائه می شود
ترکی استانبولی در دانشگاه آزاد تبریز ارائه می شود

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان‌شرقی گفت: پیشنهادی برای راه‌اندازی زبانهای ترکی استانبولی و روسی که زبان غالب آسیای میانه است، در دانشگاه آزاد اسلامی تبریز داده‌ایم که امیدواریم مورد موافقت شورای برنامه ریزی آموزشی و درسی دانشگاه قرار بگیرد.

به گزارش قلم‌پرس، عزیز جوانپور پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اعلام مطلب فوق اظهار داشت: در حال حاضر ۵۰۰ دانشجوی خارجی از کشورهای عراق و ترکیه داریم که ۲۵۰ نفر از آنان ثبت نام کرده‌اند و پیش‌بینی می‌شود تا آغاز ترم جدید، به ۳۰۰ نفر برسد.

او با اشاره به انتخاب دانشگاه آزاد تبریز به عنوان واحد نمونه در حوزه های فرهنگی و پژوهشی سال گذشته اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی با رویکرد جدید، به دانشگاه کارآفرین و حل کننده مسایل استانی و کشوری تبدیل شده است.

او ادامه داد: در راستای سیاست مهارت آموزی و کارآفرینی، ابتدا دریاچه ارومیه را در ۲۵۰۰۰ مسئله شناسایی و ارائه دادیم که در قالب پایان نامه های ارشد و دکتری، حل چالش های این حوزه را پیگیر هستیم؛ در حوزه چرم و کفش نیز ۷۰۰۰ مسئله احصا شده و مشکلات این حوزه به صورت علمی مورد ارزیابی قرار می گیرد و علاوه بر تلاش برای حل چالش ها، برای آینده این صنعت هم پژوهش صورت خواهد گرفت.

جوانپور از راه اندازی سرای نوآوری و فناوری چرم و کفش در دانشگاه آزاد تبریز خبر داده و اظهار داشت: اعتبار خوبی برای این بخش پیش بینی شده است و با توجه به اینکه یک ماه قبل مجوز آن دریافت شد به زودی راه اندازی می شود.

او با اشاره به موافقت اولیه راه اندازی مدرسه چرم و کفش در این دانشگاه، اضافه کرد: با کمک اتحادیه کفاشان و چرم شهر و برخی صنایع تمهیدات لازم برای احداث مدرسه مهارتی چرم و کفش که جزو پیشینه تبریز است اندیشیده شده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان، تاسیس بیمارستان امام سجاد تبریز را از دیگر فعالیت‌های این دانشگاه در تبریز عنوان کرد و یادآور شد: با افتتاح این بیمارستان که بخش های سی سی یو، آی سی یو و ان آی سی یو و رادیولوژی و چندین بخش دیگر آن فعال است ۱۳۷ تخت به مجموعه تخت های شهر تبریز اضافه شد.

او با اشاره به فعالیتهای دانشگاه در حوزه کشاورزی عنوان داشت: بخشی از زمین ۱۰۰ هکتاری قابل کشت خود را آماده کشت کردیم که تلاش می کنیم با این اقدامات، دانشجویان و فارغ التحصیلان این حوزه به صورت مهارتی و علمی آموزش ببینند.

جوانپور افزایش شهریه این دانشگاه را در رشته های پزشکی بیش از دیگر رشته‌ها دانسته و خاطرنشان کرد: افزایش شهریه امسال ۱۲ تا ۲۲ درصد بوده است که بیشتر معطوف به رشته‌های پزشکی است، اما تمام تلاش ما این است که وام دانشجویی در اختیار دانشجویان قرار دهیم و در همین راستا نیز با چند بانک و مؤسسه اعتباری مذاکراتی داشته‌ایم.