تداوم تنش‌زایی آمریکا ضد چین با امضای توافق همکاری ساحلی با تایوان
تداوم تنش‌زایی آمریکا ضد چین با امضای توافق همکاری ساحلی با تایوان

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، آمریکا و تایوان در اقدامی تحریک‌آمیز علیه چین، توافق برقراری کارگروه مشترک گشت ساحلی را در واشنگتن امضا کردند. به نوشته روزنامه «تایوان تودی»، وزارت خارجه تایوان اعلام کرد واشنگتن و تایپه در اولین توافق پس از ریاست جمهوری «جو بایدن»، تفاهم‌نامه‌ای درخصوص همکاری در زمینه گشت ساحلی را […]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، آمریکا و تایوان در اقدامی تحریک‌آمیز علیه چین، توافق برقراری کارگروه مشترک گشت ساحلی را در واشنگتن امضا کردند.

به نوشته روزنامه «تایوان تودی»، وزارت خارجه تایوان اعلام کرد واشنگتن و تایپه در اولین توافق پس از ریاست جمهوری «جو بایدن»، تفاهم‌نامه‌ای درخصوص همکاری در زمینه گشت ساحلی را امضا کردند.

این وزارتخانه بدون اشاره به محوریت این توافق در تقابل با چین مدعی شد، هدف از امضای این معاهده، همکاری در راستای حفظ منابع دریایی، مقابله با ماهیگیری غیرقانونی و تحقیقات دریایی و پاسخ به تغییرات محیط زیستی است تا از این طریق به ثبات در حوزه اقیانوس هند-آرام کمک شود.

طرف آمریکایی نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد این کشور از مشارکت معنادار و ایفای نقش تایوان در زمینه «نگرانی‌های جهانی» از جمله امنیت دریایی حمایت می‌کند.

پکن، تایوان را بخشی از سرزمین چین می‌داند و تحرکات آمریکا و فروش سلاح به تایوان را نقض حاکمیت خود و مغایر با سیاست «چین واحد» ارزیابی می‌کند. با این حال آمریکا با اعزام ناو به تنگه تایوان و کمک نظامی به تایوان عملا در مسیر حمایت از این جزیره است و پکن بارها به این مسئله اعتراض کرده است. این در حالی است که کشورهای عضو سازمان ملل متحد از جمله آمریکا، تایوان را به عنوان کشور مستقل به رسمیت نمی‌شناسند.

پیشتر نیز دولت چین ضمن اعلام مخالفت قاطعانه با هرگونه فعالیت جدایی‌طلبانه در تایوان، گفت که به‌دنبال ارتقای صلح و بهبود روابط در سراسر تنگه تایوان و اتحاد چین است.

اخیراً وزاری دفاع و امور خارجه دولت جدید آمریکا با سفر به چند کشور آسیایی، بر لزومه مقابله با چین تأکید کرده‌اند.

انتهای پیام/