تحقق بیش از ۴۲ درصد سازش در شورا‌های حل اختلاف شهر تهران
تحقق بیش از ۴۲ درصد سازش در شورا‌های حل اختلاف شهر تهران

خبرگزاری میزان – جلسه ستاد صبر استان تهران با حضور حشمتی مهذب رئیس کل  دادگستری استان تهران و  مهدوی معاون قضایی رئیس کل دادگستری و رئیس شورای حل اختلاف استان تهران در سالن ولایت دادگستری استان تهران برگزار گردید. در این مراسم مهدوی معاون قضایی رئیس کل دادگستری و رئیس شورای حل اختلاف استان تهران […]

خبرگزاری میزان – جلسه ستاد صبر استان تهران با حضور حشمتی مهذب رئیس کل  دادگستری استان تهران و  مهدوی معاون قضایی رئیس کل دادگستری و رئیس شورای حل اختلاف استان تهران در سالن ولایت دادگستری استان تهران برگزار گردید.

در این مراسم مهدوی معاون قضایی رئیس کل دادگستری و رئیس شورای حل اختلاف استان تهران طی سخنان با بیان آنکه اصطلاح صبر که برای نام این تشکیلات برگزیده شده است در حقیقت از حروف اول کلمات صلح، بخشایش و رضایت گرفته شده گفت: هدف از آن اشاعه فرهنگ قانون مداری و احترام به دیگران، ارتقاء نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران، انسجام و ارتقاء نهادی و سازمانی صلح و سازش و گذشت است.

وی در ادامه تصریح کرد: مدنظر است که این افراد علاوه بر تحصیلات افرادی باشند که مقبولیت عام و خاص داشته باشند.

مهدوی با بیان آنکه در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۰ به طور میانگین ۴۲.۵ درصد سازش در شورا‌های حل اختلاف شهر تهران و ۳۶.۵ درصد سازش در شورا‌های حل اختلاف شهر‌های تابعه استان تهران داشته ایم گفت: این در حالی است که قبل از سال ۱۳۹۸ میزان سازش در استان تهران ۹.۴۲ درصد بود یعنی همیشه رتبه ۳۱ کشور بوده، اما در حال حاضر رتبه اول کشور است. البته ما به این هم اکتفا نکردیم و دستورالعمل دادیم در نیمه اول سال حداقل سازش ۴۰% باشد و در نیمه دوم به ۵۰% برسد که ظرف سه ماهه نخست از ۴۰% عبور کردیم. در این مدت برای ۱۶ نفر از محکومان به قصاص رضایت گرفته شده است و قریب ۲۴۱ نفر از زندانیان جرایم غیرعمد و مالی در سه ماهه اول سال آزاد شدند. به نحوی که فقط در هفته قوه قضائیه مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان برای آزادسازی زندانیان توسط خیرین هدیه گردیده است.

مهدوی بیان داشت: ما می‌خواهیم شورا به فلسفه اصلی خودش برگردد. یعنی مثلا در مساجد مستقر شود تا به صورت محله‌ای کار کند و رفع اختلاف نماید البته به صورت کاملا سازماندهی شده و هرگونه اختلافی که در محله‌ای پدید می‌آید بدوا در همانجا رسیدگی شود، چون امکان سازش بالاتر است و از تشکیل پرونده در دستگاه قضایی جلوگیری می‌شود و ابراز امیدواری کردند با مجموع این اقدامات ۳۰ درصد از ورودی پرونده‌ها کاسته شود.

در ادامه مراسم حجت الاسلام والمسلمین فیروزجایی طی سخنان کوتاهی با بیان آنکه در ماه‌های اخیر شورای حل اختلاف مستقر در زندان تهران بزرگ کار بزرگی کرده است گفت: شورا‌های حل اختلاف مستقر در زندان‌ها نیاز به حمایت بیشتری دارند همچنین خواستار افزودن ۲ شعبه به ۳ شعبه موجود شورای حل اختلاف در ندامتگاه تهران بزرگ شدند.

وی در ادامه با بیان آنکه فقط از دهه کرامت تا امروز ۱۱۰ نفر از زندانیان با کمک خیرین و همکاری مقامات آزاد شده اند گفت: فقط در هفته قوه قضائیه مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان توسط خیرین پرداخت شد و تعدادی زندانی آزاد گردیدند و اضافه کردند برخی شورا‌های حل اختلاف مستقر در زندان‌ها علاوه بر آزادی زندانی کار‌های فرهنگی ارزشمندی انجام می‌دهند مثلا در شورای حل اختلاف مستقر در زندان ورامین محکومین را پس از آزادی با خانواده به زیارت مشهد مقدس می‌فرستند. ما امیدواریم حمایت‌های مقامات افزایش پیدا کند تا این قسم فعالیت‌های فرهنگی گسترده‌تر شود.

در ادامه مراسم، حشمتی مهذب رئیس کل دادگستری استان تهران طی سخنانی ضمن تشکر از حاضرین به جهت پذیرش مسئولیت عضویت در ستاد صبر گفت: عضویت در ستاد صبر فی سبیل الله است و هدف آن فقط کسب رضای الهی است. در عین حال نیاز به وقت و حوصله بسیار دارد تا کار به سازش برسد. همانطور که از اسمش پیداست باید حوصله داشت و صبر کرد و تلاش نمود تا اختلاف‌ها مرتفع شود. زحمت دارد و سخت خواهد بود، ولی حالا که آمده اید تا خدمتی بکنید امیدواریم ثمر و حاصل آن ذخیره معنوی و اخروی باشد.

رئیس کل دادگستری استان تهران بیان داشت: ما تلاش می‌کنیم تا پرونده‌ها آماده باشد و اطلاعات آن‌ها را در اختیار شما می‌گذاریم شما هم استفاده از ظرفیت‌های مردمی را در دستور کار قرار دهید تا اختلافات در اجتماع را به حداقل برسانیم. چرا که برخورد‌های قضایی و انتظامی نتیجه قطعی ندارد، ولی سازش پرونده‌ها را به طور قطعی خاتمه می‌دهد و دعاوی دیگر از قبل آن پدید نمی‌آید یعنی فصل خصومت می‌شود.

وی با بیان آنکه در سه ماهه نخست سال جاری وارده پرونده‌های ۱۸% افزایش داشته گفت: انتظار ما این است بعد از همه گیری کرونا حجم پرونده‌های بیشتری به دستگاه قضا وارد شود. در حال حاضر هم یک قاضی بطور میانگین به ۲۰۰ یا ۳۰۰ پرونده در ماه رسیدگی می‌کند که بسیار زیاد است و امکان خطا وجود دارد گرچه نظارت هست، ولی ما امیدواریم با ارجاع دعاوی به خود مردم و تشکیلاتی از جنس مردم و گسترش فرهنگ صلح و سازش توسط شما پرونده‌ها با سازش فیصله یابد و در این راه حتما از تجربه‌های ارزشمند شورا‌های حل اختلاف نهایت استفاده را بکنید.

در پایان مراسم احکام اعضاء ستاد صبر استان تهران توسط  حشمتی مهذب، اعطاء گردید.

انتهای پیام/