تاکید بر تکمیل سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا /  افزایش ۹ درصدی پرونده‌های قاچاق در سال جاری
تاکید بر تکمیل سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا /  افزایش ۹ درصدی پرونده‌های قاچاق در سال جاری

استاندار آذربایجان شرقی بر تکمیل سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا تأکید کرد و گفت: آگاهی از موجودی انبارها در راستای مبارزه با قاچاق و تنظیم سیاست‌های واردات و صادرات ضروری است.

آخرین وضعیت اقدامات صورت گرفته برای پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا در نشست کمیسیون هماهنگی، برنامه‌ریزی و نظارت بر قاچاق کالا و ارز استان به ریاست استاندار آذربایجان شرقی بررسی شد.

در این نشست گزارش‌های مربوط به وضعیت ثبت و صحت‌سنجی انبارها و مراکز نگهداری کالا در سطح استان، وضعیت اجرای دستورالعمل ثبت شناسه کالا برای گروه کالایی کفش و پوشاک در سطح عرضه و وضعیت دستورالعمل دریافت شناسه برای لوازم خانگی موجود در بازار و انبارهای استان ارائه شد.

استاندار آذربایجان شرقی در این جلسه بر تکمیل سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا تأکید کرد و گفت: آگاهی از موجودی انبارها در راستای مبارزه با قاچاق و تنظیم سیاست‌های واردات و صادرات ضروری است.

دکتر پورمحمدی افزود: موجودی همه انبارها باید در این سامانه ثبت شود، اما اولویت با کالاهای اساسی است.

وی همچنین دریافت و ثبت شناسه کالا را الزام قانونی دانست و گفت: اطلاع‌رسانی لازم در این خصوص باید به تولیدکنندگان، عرضه‌کنندگان و عموم مردم انجام شود.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین از تلاش دستگاه‌های عضو کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا قدردانی کرد و گفت: افزایش کالاهای کشف‌شده و باندهای قاچاق در سال جاری نشان‌گر جدیت و اهتمام دستگاه‌های مسئول در مبارزه با قاچاق است.

مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری و دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز آذربایجان شرقی نیز در این جلسه از افزایش ۹ درصدی پرونده‌های قاچاق در ۹ ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: در این مدت تعداد افراد دستگیرشده ۴٫۲ درصد کاهش داشته، اما تعداد باندهای منهدم‌شده قاچاق ۱۳ درصد افزایش داشته است.

جهانگیر اسکندرزاده همچنین با بیان اینکه ۷ جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان در سال جاری تشکیل شده، افزود: این کمیسیون در سال جاری ۳۰ مصوبه داشته است.

حبیب امین‌زاده، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز اعلام کرد: آذربایجان شرقی از نظر ثبت انبارها در سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا رتبه یک کشوری را دارد.

در این جلسه همچنین موضوع تأمین سوخت برای اصناف و تعویض خودروهای ارس‌پلاک مورد بررسی قرار گرفت.