به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، در مراسم گشایش این راه‌گذار بین‌المللی که همزمان با سفر وزیر امور خارجه به باکو انجام شد، استاندار آذربایجان شرقی، معاون وزارت راه و شهرسازی و مسئولان کنسولی جمهوری آذربایجان و جمهوری گرجستان حضور داشتند.  استاندار آذربایجان شرقی در این مراسم ضمن تبریک هفته حمل‌ونقل به فعالان این حوزه، […]

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، در مراسم گشایش این راه‌گذار بین‌المللی که همزمان با سفر وزیر امور خارجه به باکو انجام شد، استاندار آذربایجان شرقی، معاون وزارت راه و شهرسازی و مسئولان کنسولی جمهوری آذربایجان و جمهوری گرجستان حضور داشتند.

 استاندار آذربایجان شرقی در این مراسم ضمن تبریک هفته حمل‌ونقل به فعالان این حوزه، گفت: اراده دولت سیزدهم، گسترش ارتباط با کشورهای همسایه است و رئیس جمهور نیز در این راستا نقش ویژه‌ای برای استان‌های مرزی قائل است.
 
عابدین خرّم افزود: این موضوع به لحاظ اقتضائات روابط بین‌الملل روزبه‌روز از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و توسعه پایدار در گرو ارتباط مستمر استان‌های مرزی با کشورهای همسایه است.
 
وی با اشاره به مزیت‌های حمل‌ونقل جاده‌ای، گفت: ارتباط جاده‌ای با کشورهای همسایه را به صورت گسترده دنبال خواهیم کرد و تلاش می‌کنیم تا موانع گمرکی و زیرساختی در این حوزه رفع شود.
 
خرّم با بیان اینکه هرگونه مانع در این مسیر موجب اختلال در روابط بین کشورهاست، افزود: فرصت‌سازی در حوزه حمل‌ونقل و راه‌های مواصلاتی به حد کافی شکل گرفته و مسئولان اجرایی باید هماهنگی و هم‌افزایی داشته باشند تا مبادلات پایدارتر انجام گیرد.
 
استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر اینکه نباید فرازو‌نشیب‌ها و هیجانات بر توسعه ارتباطات اثرگذار باشد، افزود: تبریز به عنوان آغازگر و ادامه‌دهنده این راه خواهد بود و بنده به عنوان خادم مردم و نماینده دولت، عزم و اراده واقعی خود را برای ارتقای حداکثری ارتباطات و توسعه دیپلماسی مرزی در راستای افزایش تولید و صادرات اعلام می‌کنم.
 
وی از مسئولان نمایندگی‌های جمهوری آذربایجان و جمهوری گرجستان نیز خواست تا تداوم این مسیر و رونق راه‌گذر جدید را در اولویت خود قرار دهند تا منجر به پایدارسازی روابط در سطح کشورهای همسایه شود.
 
با گشایش راه‌گذر جدید ایران- آذربایجان- گرجستان- دریای سیاه و اروپا که در راستای تفاهم‌نامه بین این کشورها ایجاد شده، ترانزیت کالا از ایران به اروپا تسهیل می‌شود.
 
ایجاد این مسیر ترانزیتی که یکی از نزدیک‌ترین و مقرون به‌صرفه‌ترین مسیرهای ارتباطی بین کشورمان و اروپاست، علاوه بر اینکه مسیر صادرات کالا از ایران به بندر باتومی در ساحل دریای سیاه را تسهیل می‌کند، امکان صادرات از خاک ایران برای کشورهای منطقه را نیز فراهم می‌کند.
 
بندر باتومی بزرگترین بندر دسترسی از طریق دریای سیاه به اروپاست و با ایجاد این مسیر، سهم ایران بویژه تبریز که ۵۵۷ کیلومتر با این بندر فاصله دارد، در ترانزیت کالا به اروپا افزایش می‌یابد.

انتهای پیام/