با تست مثبت ۷۰ بیمار جدید کرونا مرز۹۳۷ نفر در آذربایجان‌شرقی را رد کرد
با تست مثبت ۷۰ بیمار جدید کرونا مرز۹۳۷ نفر در آذربایجان‌شرقی را رد کرد

مدیریت درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: امروز نتیجه ۷۰ نفر مثبت اعلام شد و تعداد مبتلایان به کویید ۱۹ به ۹۳۷ نفر رسید.

به گزارش قلم پرس، رجایی مدیریت درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز امشب در گفت‌وگوی خبری زنده به آخرین وضعیت کرونا در آذربایجان‌شرقی اشاره کرد و بیان داشت: در ۲۴ ساعت گذشته، نتیجه تست ۷۰ نفرمثبت اعلام شد و تعداد مبتلایان قطعی به کرونا در استان ۹۳۷ به رسید.

وی با بیان اینکه روند صعودی نشان‌دهنده تعداد قطعی مبتلایان نیست زیرا چندین برابر آن در بین ناقلان و ترددکنندگان است، گفت: وقتی آماری اعلام می‌کنیم صرفا از تعدادی است که به بیمارستان مراجعه کرده‌اند.

مدیریت  درمان دانشگاه علوم پزشکی گفت: ترس ما از این افرادی است که توجهی به نکات بهداشتی نکرده و در جامعه در حال تردد هستند و شاید از اینکه ناقل بیماری هستند نیز خبری ندارند.

وی متذکر شد: تمام تلاش ما بر مقابله با تشدید ویروس است،  از این‌رو بهترین راه همان پیشگیری است که بهترین پیشگیری هم رعایت نکات بهداشت و عدم تجمع و ماندن در خانه است.

ویروس‌های کرونا (یا کروناویروس‌ها) خانواده‌ای از ویروس‌ها هستند که بیماری‌های مربوط به دستگاه تنفسی از سرماخوردگی معمولی گرفته تا برونشیت و عفونت مجاری تنفسی را منجر می‌شود.

ویروس کووید ۱۹، از طریق تنفس و تماس هم منتقل می‌شود و همین امر کنترل آن را دشوار کرده است. این ویروس، بیماری «سندرم زجر تنفسی حاد» یا ARDS را در فرد مبتلا ایجاد می‌کند، یک بیماری خطرناک و نارسایی دستگاه تنفسی است که با گسترش سریع التهاب و عفونت در ریه‌ها شروع می‌شود. در ادامه به‌دلیل پر شدن کیسه‌های هوایی شُش‌ها از مایع میان‌بافتی، اکسیژن کافی به فرد نمی‌رسد و در صورت عدم رسیدگی به‌موقع بیمار با خطر مرگ مواجه خواهد بود.