به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دومینیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس روز یکشنبه گفت، تقابل با روسیه در نشست گروه هفت به بحث گذاشته می‌شود. به نوشته خبرگزاری «رویترز»، راب در آستانه برگزاری این نشست در لندن که برای اولین بار پس از دو سال به شکل حضوری برگزار می‌شود گفت، کشورش قصد دارد […]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دومینیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس روز یکشنبه گفت، تقابل با روسیه در نشست گروه هفت به بحث گذاشته می‌شود.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، راب در آستانه برگزاری این نشست در لندن که برای اولین بار پس از دو سال به شکل حضوری برگزار می‌شود گفت، کشورش قصد دارد ایجاد یک مکانیسم پاسخ سریع را برای مقابله با آنچه انتشار اطلاعات نادرست از سوی روسیه نامید، در گروه هفت به بحث بگذارد.

وزیر امور خارجه انگلیس در ادامه مدعی شد: «می‌توانیم به دروغ‌ها و تبلیغات و اخبار جعلی روسیه، نه فقط به صورت جداگانه بلکه به صورت جمعی واکنش نشان دهیم تا به آن‌ها پاسخ داده و حقیقت را برای مردم روسیه و چین و دیگر کشورها، در دسترس قرار دهیم».

این در حالی است که روسیه بارها مداخله در امور دیگر کشورها را رد کرده و کشورهای غربی را به برانگیختن احساسات ضد روسی متهم می‌کند.

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه اخیراً در این رابطه گفت است: «تا جایی که به روابط بین روسیه و اروپا مربوط می‌شود، به‌نظرم بریتانیا نقش بسیار منفی فعالانه‌ای ایفا می‌کند. آنها اتحادیه اروپا را ترک کردند اما در این خصوص هیچ کاهشی در فعالیت‌های آنها ایجاد نشد. بالعکس، آنها تلاش می‌کنند تا نفوذ خود بر مواضع اعضای اتحادیه اروپا در رابطه با مسکو را افزایش دهند».

لاوروف در بخش دیگری از صحبت‌هایش احتمال پیوستن روسیه به «گروه ۷» را رد کرده و گفت گروه ۸ هرگز دوباره با حضور مسکو تشکیل نخواهد شد.

وی در این باره افزود: «ما بارها گفته‌ایم که دوباره به آنجا بازنمی‌گردیم. گروه ۸ دیگر وجود نخواهد داشت. اظهارات کشورهای عضو گروه ۷ درباره بی‌رغبتی‌شان برای دعوت از روسیه برای بازگشت، فقط برای این است که خودشان را در جهان تصمیم‌گیر نشان دهند» (جزئیات بیشتر).

طی روزهای اخیر کشورهای غربی از جمله آمریکا، لهستان، جمهوری چک، استونی، لیتوانی و لتونی، با تحریک واشنگتن، تعدادی از دیپلمات‌های روس را از کشور خود اخراج کردند.

با این حال، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین با بیان اینکه تنش‌های اخیر با روسیه را کشورهای غربی آغاز کردند، از آنها خواست که آرام باشند و تفکرات ضد روسی را کنار بگذارند.

انتهای پیام/ص