اندازه‌گیری میزان آلودگی پلاستیک برای اولین بار
اندازه‌گیری میزان آلودگی پلاستیک برای اولین بار

محققان دانشگاه فلوریدای جنوبی میزان میکروپلاستیک موجود در آب‌های ساحل تامپا را چهار میلیارد ذره تخمین زدند. این اولین بار است که میزان آلودگی پلاستیک موجود در ساحل جنوبی فلوریدا اندازه‌گیری می‌شود و سوالاتی را درباره اثر آلودگی میکروپلاستیک در اکوسیستم این منطقه ایجاد کرده است.

به گزارش قلم پرس به نقل از ایرنا، پایگاه خبری ساینس دیلی نوشت؛ بر اساس نتایج این تحقیقات میکروپلاستیک موجود در این منطقه که هم در آب و هم در بستر اقیانوس یافت می‌شود،‌ فیبرهای رشته‌ای شکلی هستند که بیشتر از تورهای ماهیگیری و بافت لباس‌ها جدا می‌شوند. فیبرهای پلاستیکی در زمان شست وشوی لباس از آن جدا شده و از طریق فاضلاب و پس از عبور از تصفیه‌خانه‌ها به آب‌های ساحلی می‌رسد. منشاء دیگر ذرات پلاستیکی در این منطقه، اشیای پلاستیکی بزرگ‌تری هستند که در ساحل رها می‌شوند.
میکروپلاستیک متشکل از ذرات کوچک پلاستیکی با ابعادی کمتر از ۰.۳ سانتیمتر است که معمولا با چشم دیده نمی‌شوند، این ذرات در تمام اقیانوس‌های زمین و حتی مناطق قطبی پراکنده شده‌اند. این ذرات پلاستیکی مدت زمان درازی را در طبیعت باقی می‌مانند و تجزیه نمی‌شوند.
به اعتقاد محققان، پاکسازی آب‌ها و بستر اقیانوس‌ها از این نوع آلودگی هزینه بسیار زیادی دارد و مقرون به صرفه نیست؛ اما با حذف منشاء این آلودگی می‌توان خطرات بالقوه آن را برای محیط زیست کاهش داد.