به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، محمدرضا پورمحمدی عصر امروز در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان اظهار کرد: در دو سال گذشته در حوزه مدیریت کلان آب در استان کارهای زیادی صورت گرفته و در یکی دو ماه آینده سدهای قیز قلعه سی و خداآفرین آبگیری خواهد شد.  وی افزود: […]

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، محمدرضا پورمحمدی عصر امروز در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان اظهار کرد: در دو سال گذشته در حوزه مدیریت کلان آب در استان کارهای زیادی صورت گرفته و در یکی دو ماه آینده سدهای قیز قلعه سی و خداآفرین آبگیری خواهد شد.

 وی افزود: متاسفانه با وجود سرمایه گذاری های کلانی که در سدهای مهم مدنی، شهریار و ونیا ر انجام گرفته حالا که به آخر کار رسیده اند ناقص مانده اند و امیدواریم این سدها نیز بزودی تکمیل شوند.

پورمحمدی یادآور شد: در زمان افتتاح سد کلقان که به شکل ویدیوکنفراس توسط رئیس جمهور صورت گرفت درخواست کردم مبلغ ۶۵۰ میلیارد تومان برای به پایان رساندن سدهای قیز قلعه سی، گردیان و خداآفرین اختصاص دهند که ۳۵۰ میلیاردی مساعدت شد.

استاندار آذربایجان شرقی در عین حال خاطرنشان کرد: کارهایی برای  رفع تنش آبی تبریز در کوتاه مدت صورت می گیرد اما مهمترین پروژه در این ارتباط انتقال آب ارس به تبریز است که طی دو تا سه سال مسئله تنش آبی تبریز را برای حداقل ۲۵ سال حل خواهد کرد.

این مسوول تصریح کرد: حدود ۳۵ کیلومتر از این پروژه اجرا شده ولی از هرزندات تا تبریز که ۱۰۵ کیلومتر است، متاسفانه از سال ۹۲ تا کنون معطل مانده؛ چرا که کنسرسیوم برنده مناقصه متعهد بودند منابع مالی را تامین کنند ولی نتوانستند و خط اعتباری ایران و چین هم به مشکل برخورد.

پورمحمدی توضیح داد: بالاخره سال گذشته قرارداد این کنسرسیوم لغو شد و با هماهنگی وزارت نیرو قرار شد قرارداد اجرای پروژه با قرارگاه خاتم‌الانبیا بسته شود. 

وی اضافه کرد: این پروژه از دو بعد تامین آب و نقش پدافندی آن برای استان بسیار مهم است؛ چرا که در صورت بروز مشکل در هر یک از خطوط انتقال زرینه رود و ارس می‌توانند جایگزین هم شوند.

انتهای پیام/۶۰۰۲۶