امیدوارم روزی برسد که استاندار هم بتواند مدیران دستگاه‌های اجرایی را انتخاب کند
امیدوارم روزی برسد که استاندار هم بتواند مدیران دستگاه‌های اجرایی را انتخاب کند

استاندار پیشین آذربایجان شرقی گفت: امیدوارم همان‌طور که رئیس جمهور اعضای کابینه خود را شخصاً انتخاب می‌کند، روزی برسد که استاندار هم بتواند مدیران دستگاه‌های اجرایی را انتخاب کند و اختیارات استانداران افزایش یابد.  

به گزارش قلم پرس، محمدرضا پورمحمدی در آئین تکریم و معارفه استانداران پیشین و جدید آذربایجان شرقی، از همراهی مردم استان با مسئولان اجرایی قدردانی کرد و گفت: برای بسیاری از مشکلات اقتصادی مردم نتوانستیم چاره‌اندیشی کنیم، اما این مردم با نجابت خود همواره در روزهای سخت پشتیبان ما بودند و من دست آنها را می‌بوسم.
وی همچنین از همکاری و همدلی خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران، روحانیون و نمایندگان مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی، نهادهای نظامی و امنیتی، دستگاه‌های اجرایی، فعالان بخش خصوصی، صنعت‌گران و تولیدکنندگان، نخبگان و هنرمندان، اصناف و کسبه، خبرنگاران و اهالی رسانه و اقشار مختلف جامعه قدردانی کرد و گفت: خدا را شاهد می‌گیرم که هر تصمیمی گرفتیم بر اساس قانون و اخلاق بوده و اگر قصوری صورت گرفته از همه عذرخواهی و طلب حلیت می‌کنم.پورمحمدی از نقش نماینده ولی فقیه در استان به عنوان پشتوانه معنوی مدیران اجرایی نیز قدردانی کرد و با آرزوی موفقیت برای استاندار جدید، گفت: آقای خرم انسانی دلسوز، شیفته خدمت و عاشق ولایت است و بنده برای هر نوع هم‌فکری در خدمت ایشان هستم.

استاندار پیشین آذربایجان شرقی در ادامه گفت: امیدوارم همان‌طور که رئیس جمهور اعضای کابینه خود را شخصاً انتخاب می‌کند، روزی برسد که استاندار هم بتواند مدیران دستگاه‌های اجرایی را انتخاب کند و اختیارات استانداران افزایش یابد.

وی، صدور حکم استانداران از سوی رئیس جمهور را اتفاقی ارزشمند دانست و گفت: استانداران از نظر سازمانی زیرمجموعه وزارت کشور هستند، اما همه دستگاه‌ها باید با استانداران به عنوان نماینده عالی دولت هماهنگ باشند.

پورمحمدی اظهار داشت: علت طولانی شدن پروژه‌های بزرگ استان این است که همه این پروژه‌ها و ۸۵ درصد از بودجه استان در اختیار وزارتخانه‌هاست و اختیارات کافی برای استان‌ها وجود ندارد.

استاندار پیشین آذربایجان شرقی با بیان اینکه دوران پرفرازونشیبی در استانداری داشتیم، افزود: تأمین امنیت و برگزاری انتخابات دو وظیفه اصلی استانداری است و در بقیه امور، استانداری وظیفه نظارت و هماهنگی دستگاه‌ها را بر عهده دارد.

وی ادامه داد: آذربایجان شرقی اکنون یکی از امن‌ترین استان‌های کشور است و انتخابات اخیر هم یکی از سالم‌ترین انتخابات‌ها بود که با همکاری همه بخش‌ها این موفقیت‌ها به دست آمده است.

پورمحمدی با اشاره به تدوین سند آمایش و سند تدبیر توسعه و راه‌اندازی مجمع مشورتی استان برای همکاری همه افراد و نهادهای موثر در توسعه و پیشرفت استان، گفت: کارهایی که در این مدت انجام شده، در قالب گزارش‌هایی تقدیم شده و کارهای باقی‌مانده را هم برای پیگیری به استاندار جدید اعلام کرده‌ام.

وی، افزایش ۵۰ درصدی صادرات، بازگشت ۲۰۰ واحد تولیدی به چرخه تولید و کاهش نرخ بیکاری استان به ۷٫۴ درصد را از دستاوردهای چند سال اخیر عنوان کرد و گفت: در حوزه زیرساخت‌ها هم کارهای زیادی شده است که افتتاح ۴ سد، احداث راه‌آهن میانه- تبریز بعد از ۱۸ سال، ساخت ۲ نیروگاه و امضای قرارداد اجرای طرح‌های معدنی مس و نفلین‌سینیت از جمله این کارهاست.