به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دستگاه اطلاعاتی مصر و سرویس اطلاعات نظامی وابسته به نیروهای دفاع مردمی اوگاندا چهارشنبه شب (دیشب) توافقنامه‌ای را در خصوص تبادل اطلاعات نظامی امضا کردند. نیروهای دفاع مردمی اوگاندا در بیانیه‌ای اعلام کردند که سرتیپ «سامح صابر الدجوی» یکی از مسئولان ارشد دستگاه اطلاعات مصر که ریاست هیأت این […]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دستگاه اطلاعاتی مصر و سرویس اطلاعات نظامی وابسته به نیروهای دفاع مردمی اوگاندا چهارشنبه شب (دیشب) توافقنامه‌ای را در خصوص تبادل اطلاعات نظامی امضا کردند.

نیروهای دفاع مردمی اوگاندا در بیانیه‌ای اعلام کردند که سرتیپ «سامح صابر الدجوی» یکی از مسئولان ارشد دستگاه اطلاعات مصر که ریاست هیأت این کشور در سفر به کامپالا پایتخت اوگاندا را بر عهده داشت، این توافقنامه را امضا کرد.

به نوشته روزنامه «رأی ‌الیوم»، الدجوی با اشاره به سهم مصر و اوگاندا در رود نیل گفت: همکاری بین دو کشور امری ضروری است.

امضای این توافقنامه در حالی است که به دنبال تهدید وزیر خارجه مصر علیه اتیوپی درباره سد النهضه، «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور این کشور نیز درباره احتمال وقوع درگیری با اتیوپی هشدار داد.

السیسی شامگاه چهارشنبه با هشدار درباره درگیری احتمالی با اتیوپی بعد از بی‌نتیجه تمام شدن مذاکرات دو کشور با سودان درباره سد النهضه، گفت قاهره و خارطوم در حال انجام هماهنگی‌هایی بر سر این موضوع هستند.

وی هشدار داد:«به برادرانمان در اتیوپی می‌گوییم، نگذارید به نقطه‌ای برسیم که شما به یک قطره از آب مصر دست‌درازی کنید، زیرا همه گزینه‌ها روی میز هستند».(جزئیات بیشتر)

سه کشور آفریقایی که در مسیر رود نیل قرار دارند چند سالی است که بر سر احداث سد بزرگ النهضه بر سرشاخه این رود به اختلاف رسیده‌اند و چند دور مذاکره که  آخرین آن، روز سه‌ شنبه برگزار شد، با توجه به اظهارات مقامات مصری و سودانی بیانگر بی‌نتیجه بودن این مذاکرات است.

انتهای پیام/