افشاگری درباره تخلفات و مفاسد بدون اقدام و عمل سودی نخواهد داشت/ روند‌های زحمت آفرین برای مردم در قوه قضاییه باید اصلاح شوند
افشاگری درباره تخلفات و مفاسد بدون اقدام و عمل سودی نخواهد داشت/ روند‌های زحمت آفرین برای مردم در قوه قضاییه باید اصلاح شوند

مروری بر اظهارات آیت الله رئیسی در جلسه مسئولان عالی قوه قضاییه در مرداد ۹۹ در این گزارش به اظهارات آیت الله رئیسی رئیس قوه قضاییه در مرداد ماه ۹۹ در جلسات مسئولان عالی قوه قضاییه اشاره می‌گردد. برخورد قضایی رافع مسئولیت دولت در مدیریت بازار ارز نیست آیت الله رئیسی ششم مرداد ماه با […]

مروری بر اظهارات آیت الله رئیسی در جلسه مسئولان عالی قوه قضاییه در مرداد ۹۹

در این گزارش به اظهارات آیت الله رئیسی رئیس قوه قضاییه در مرداد ماه ۹۹ در جلسات مسئولان عالی قوه قضاییه اشاره می‌گردد.

برخورد قضایی رافع مسئولیت دولت در مدیریت بازار ارز نیست

آیت الله رئیسی ششم مرداد ماه با اشاره به تشکیل پرونده‌های متعدد در دادگستری برای تخلفات صورت گرفته در ارز‌های صادراتی و وارداتی و ارز‌های مداخله‌ای و اخلالگران نظام ارزی متذکر شد: هیچ گونه اخلالی را در نظام تولید، توزیع و ارزی و ریالی برنمی تابیم و با هر کسی که اخلال ایجاد کند، برخورد خواهیم کرد.

رئیس قوه قضاییه در عین حال برخورد قضایی را بخشی از اقدامات لازم برای کنترل بازار عنوان کرد و گفت: اساس مدیریت بازار ارز این است که دولت با انجام وظایف و مسئولیت‌های خود بازار را سامان دهد و اقدامات قضایی همچون برخورد با اخلالگران و دلالان خیابانی موجب سلب مسئولیت از دولت در این زمینه نمی‌شود.

مشروح اظهارات رئیس قوه قضاییه را اینجا بخوانید.

نگاه به خارج برای رفع مشکلات، خطاست

رئیس قوه قضاییه سیزدهم مرداد ماه، خودباوری را از پادزهر‌های مهم تحریف دانست و گفت: اتکا به توانایی‌های خود و خصوصاً توجه به نیروی جوان کشور که در عرصه‌های مختلف فعالانه نقش آفرینی می‌کنند و استفاده بهینه از منابع و ذخایر ملی از پادزهر‌های تحریف است.

آیت الله رییسی تصریح کرد: خداوند ثروت زیادی به کشور ما عطا فرموده و تدبیر و مدیریت صحیح منابع، جلوگیری از خام فروشی و توجه به ارزش افزوده کالا‌ها و ذخایر و معادن موجب افزایش توانایی‌های اقتصادی خواهد شد.

رئیس قوه قضاییه با بیان این که دشمن همواره با توسل به تحریم به دنبال ایجاد یاس در مردم است، اظهار داشت: راه مقابله با چالش آفرینی دشمن و رفع چالش‌ها اتکا به داشته‌های خودمان است و امید داشتن به خارج برای برون رفت از مشکلات، خطاست.

آیت الله رئیسی افزود: هر مشکلی به دست توانمند ملت و در سایه توجه به رهنمود‌های حکیمانه رهبر معظم انقلاب برطرف می‌شود و هیچ چالشی نیست که خودمان توانیم رفع کنیم و هر جا در پرتو شعار کلیدی «ما می‌توانیم» حرکت کردیم به دستاورد‌ها و توفیقات بزرگی نایل شدیم.

مشروح اظهارات رئیس قوه قضاییه را اینجا بخوانید.

 بر خلاف تصور برخی ها، اجرای عدالت آسان است

رئیس قوه قضاییه بیستم مرداد گفت: نظام اجتماعی بر اساس عدالت شکل می‌گیرد و انتظار این است که در نظام اسلامی قوانین عادلانه تصویب شود، مجریان بر اساس عدالت رفتار کنند و قضاوت و داوری در دستگاه قضایی نیز همراه با عدالت باشد.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: بر خلاف تصور برخی که اجرای عدالت را دشوار می‌دانند، اگر عدالت به معنای دوری از هوا و هوس و نفوذ و نفوذپذیری باشد، اجرای عدالت آسان است و همه باید به دور از هر گونه هوای نفس و فقط برای رضای الهی در مسیر اجرای حق و عدالت حرکت کنند.

رئیس قوه قضاییه، کشف حقیقت را مهم‌ترین مسأله در نظام قضایی دانست و گفت: قاضی موظف به اجرای عدالت و صدور حکم بر اساس حقیقت است و همه ارکان دستگاه قضا و همچنین ضابطان قانونی نیز باید او را در کشف حقیقت یاری دهند.

آیت الله رئیسی با تأکید بر این که کشف حقیقت و صدور حکم عادلانه موجب استحکام هر چه بیشتر نظام مقدس اسلامی و آرا و نظرات و دیدگاه‌های قضایی می‌شود، افزود: همت ما در دستگاه قضایی باید اجرای بدون تبعیض عدالت باشد؛ چرا که مردم کمبود‌ها را تحمل می‌کنند، اما تحمل تبعیض برای آن‌ها سخت است.

مشروح اظهارات رئیس قوه قضاییه را اینجا بخوانید.

قضات متعهد، تحت تأثیر جوسازی‌ها دین خود را به دنیای دیگران نمی‌فروشند

آیت الله رئیسی بیست و هفتم مرداد ماه گفت: پرونده‌هایی که در قوه قضاییه تشکیل می‌شود و یا گزارش‌هایی که به این قوه می‌رسد، با دقت و حوصله و بر اساس قانون و عدالت مورد رسیدگی قرار می‌گیرند.

آیت‌الله رییسی با بیان این که قضات متعهد و پر تلاش دستگاه قضا تحت تأثیر جوسازی‌ها و فشار‌ها قرار نگرفته و دین خود را به دنیای دیگران نمی‌فروشند و ملاک آن‌ها در دادرسی ها، حقیقت و اجرای عدالت است، به صاحبان قلم و تریبون و چهره‌های متنفذ سیاسی و اجتماعی توصیه کرد که از پیشداوری و گمانه‌زنی پرهیز کرده و حوصله به خرج داده و اجازه دهند گزارش‌هایی که به قوه قضاییه می‌رسد، بر اساس عدالت مورد رسیدگی قرار گیرد.

رئیس قوه قضاییه با بیان این که مردم خواستار رسیدگی به کاستی‌ها، نارسایی‌ها و برخورد متناسب با خیانت‌ها، تخلفات و مفاسد هستند، خاطر نشان کرد: افشاگری‌ها درباره تخلفات و مفاسد هم اگر به اقدام و عمل مورد انتظار مردم منتهی نشود، برای جامعه اعتمادآفرین و مؤثر نخواهد بود.

مشروح اظهارات رئیس قوه قضاییه را اینجا بخوانید.

انتهای پیام/