افراد ضمن برخورداری از حقوق شهروندی در حوزه مسوولیت اجتماعی حساس باشند
افراد ضمن برخورداری از حقوق شهروندی در حوزه مسوولیت اجتماعی حساس باشند

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان آذربایجان‌شرقی، گفت: آرمان دستگاه قضایی این است که مردم در کنار برخورداری از حقوق شهروندی، درباره ادای تکالیف خود در حوزه مسوولیت اجتماعی حساس باشند. به گزارش قلم پرس،از تبریز، احمد موقری ظهر امروز در نشست تعاملی با هیأت مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران […]سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان آذربایجان‌شرقی، گفت: آرمان دستگاه قضایی این است که مردم در کنار برخورداری از حقوق شهروندی، درباره ادای تکالیف خود در حوزه مسوولیت اجتماعی حساس باشند.

به گزارش قلم پرس،از تبریز، احمد موقری ظهر امروز در نشست تعاملی با هیأت مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران استان آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه رسانه‌ها ظرفیت بزرگی در آگاهی بخشی و اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی عمومی دارند، اظهار کرد: تلاش دستگاه قضایی بر این است تا حس مسوولیت‌پذیری جامعه را ارتقا دهد و آحاد مردم را در برخورد با مسائل اجتماعی دغدغه‌مند نماید آنگونه که این دغدغه‌ها را به طرق مقتضی منعکس کنند.

وی افزود: آرمان ما این است که  مردم در کنار برخورداری از حقوق شهروندی درباره ادای تکالیف خود در حوزه مسوولیت اجتماعی حساس باشند.

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه امروزه عصر تبلیغات و رسانه و ارتباطات است، تصریح کرد: فضای مجازی در کنار دیگر مسائل ابزار و بستری ایجاد کرده تا فرد فرد مردم  بر اساس توانمندی‌های خود در بطن جامعه حضور داشته باشند.

موقری افزود: دیدگاه و فرهنگی که سال‌های گذشته در دستگاه‌ها و مدیران وجود داشت موجب شده بود فاصله بین نهادهای دولتی و رسانه ها افزایش یابد، اما تغییر دیدگاه خصوصا در قوه قضائیه در سال‌های اخیر این انتظار از رسانه‌ها و دستگاه قضایی را ایجاد کرده تا متقابلا در راستای عمومی‌سازی دغدغه ها و گفتمان مسوولیت‌پذیری اجتماعی همگام و همسو باهم پیش بروند.

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان آذربایجان‌شرقی، ادامه داد: تحولات اخیر قوه قضائیه که از بطن دستگاه قضایی و با استقرار تیم رسانه‌ای شروع شد نشان‌دهنده این موضوع بوده که دستگاه قضایی وارد جریانی شده که ضرورت می‌بیند تا نسبت به انعکاس فعالیت‌ها و اقدامات و انتظارات خود در جامعه از این طریق اقدام نماید.

وی ادامه داد: انعکاس مطالبی که در رسانه ها در خصوص حوزه های مختلف مشاهده می شود نشان دهنده این است که انتظارات از رسانه در راستای آگاهی بخشی بی‌جا نیست، لکن از شروط و ارکان اساسی اطلاع رسانی عمومی، اشرافیت داشتن به واقعیت های جامعه است. در این میان رسانه ها با تولید محتوا و فرهنگ سازی در زمینه پیشگیری از وقوع جرم می توانند نقش قابل توجهی داشته باشد. همچنین جامعیت، صحت، اتقان، واقع گرایی، پرهیز از تنش زایی و رعایت اخلاق حرفه ای از جمله موارد مورد تاکید در اطلاع رسانی است.

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان آذربایجان شرقی اضافه کرد: دستگاه قضایی تلاش کرده تا با تشکیل روابط عمومی‌ها و ایجاد مرکز رسانه‌ای و دیگر مسایل این موضوع را به نوعی انجام داده و از تمام ظرفیت ها برای اطلاع رسانی و فرهنگ سازی استفاده کند، منتها آنگونه که باید و شاید تحولات قوه قضائیه در جامعه منتقل نمی شود و یکی از دلایل اصلی این موضوع  مربوط به کاستی های دستگاه قضایی و  مطالبات و انتظارات رسانه ها است.

موقری خاطرنشان کرد: در سال های گذشته بسیاری از مفاهیم ارزشی که تاثیر به سزا و مستقیمی در زندگی روزمره داشته و قدرت بازدارندگی ایجاد می کرد از بین رفته یا کم رنگ شده است. مفاهیمی از جمله صداقت، جوانمردی، مروت، تکریم و احترام به بزرگتر ، وفای به عهد، وجدان کاری که در ذات خود ماهیت فوق العاده پیشگیرانه دارد و باید در توسعه و نشر این ارزش ها اقدامات لازم را انجام داد. احیای این ارزش های فرهنگی یک ضرورت است و اصحاب رسانه می توانند در احیای این سرمایه اجتماعی اقدامات پیش برنده ای داشته باشند.

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان آذربایجان شرقی با اشاره به برگزاری جشنواره نقد برتر قوه قضائیه بیان کرد: در این جشنواره تلاش شده تا انتقادات در قالب های مختلف جمع آوری و جامعه دانشگاهی، فرهیختگان عرصه فرهنگ و هنر و عموم مردم در نقد دستگاه قضا مشارکت کنند که خروجی این جشنواره قطعا در حوزه های مختلف نسبت به اصلاح ساختاری کمک خواهد کرد.

در ادامه این نشست اعضای هیئت مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران استان بطور مشروح به ارائه نظرات و راهکارهای مورد نیاز پرداختند.

برنامه ریزی برای ارتقای احساس امنیت روانی برای مراجعان، لزوم اقدامات عملیاتی برای آشنایی بیشتر مردم با قوانین، حرفه ای شدن شکل بیان مطالب و اخبار به رسانه ها توسط دستگاه قضایی، بیان سریع و به موقع اخبار و اقدامات بخصوص در حوزه مسایل اجتماعی که باعث همدلی جامعه می‌گردد، مشارکت معاونت پیشگیری در رویدادها و نمایشگاههای فرهنگی و برقراری کیوسک های اطلاع رسانی و مشاوره در نقاط پرتردد شهرها، تلاش برای ریشه یابی بی اعتمادی و شکاف سرمایه اجتماعی عمومی به قوه قضاییه از طریق واکاوی و حل و فصل مسایلی همچون اطاله دادرسی از جمله مواردی بودند که اعضای هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران آذربایجان شرقی به ان پرداختند.

اولویت بندی پرداخت به مسایل اجتماعی در حوزه اطلاع رسانی و پیشنهاداتی همچون ادامه تشکیل جلسات معاونت با انجمن بصورت فصلی و موضوعی، برگزاری دوره های دانش افزایی حقوقی برای اصحاب رسانه، تقدیر از رسانه های برتر در حوزه اطلاع رسانی قضایی در هفته قوه قضاییه و … از دیگر مواردی بود که توسط اعضای هیات مدیره انجمن صنفی مطبوعات استان مطرح شد.

انتهای پیام/