اعزام نیرو توسط آل سعود به سوریه یک لطیفه سیاسی است
اعزام نیرو توسط آل سعود به سوریه یک لطیفه سیاسی است

جانشین فرمانده کل سپاه گفت: اعزام نیرو توسط عربستان به سوریه به یک لطیفه سیاسی شبیه است تا واقعیت میدانی و ما نیز برآوردهای دقیقی از آنها داریم. به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری فارس، سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه با حضور در برنامه زنده تلویزیونی گفتگوی ویژه خبری به بررسی حوادث […]

جانشین فرمانده کل سپاه گفت: اعزام نیرو توسط عربستان به سوریه به یک لطیفه سیاسی شبیه است تا واقعیت میدانی و ما نیز برآوردهای دقیقی از آنها داریم.

به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری فارس، سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه با حضور در برنامه زنده تلویزیونی گفتگوی ویژه خبری به بررسی حوادث و موضوعات منطقه خصوصا پیروزی‌های اخیر مقاومت در سوریه پرداخت.

سردار سلامی با بیان اینکه امروز ملت و نظام ایران بعنوان یک قدرت محور در حل معادلات منطقه ای و جهانی مطرح است، گفت: جمهوری اسلامی ایران تمرکز استراتژیک دشمنان در محیط تحت تسلط خود را برهم زده است.

وی با بیان اینکه برآوردهای واقعی از قدرت نظامی عربستان موضوع پنهانی از افکار جهانی نیست، تصریح کرد: عربستان با پشتیبانی غرب و امریکا و اسراییل در یک جنگ نابرابر با یک ملت مظلوم مسلمان بوده اما ناکام استراتژیک در برابر جنگ یمن است.

سردار سلامی تاکید کرد: اعزام نیرو توسط عربستان به سوریه به یک لطیفه سیاسی شبیه است تا واقعیت میدانی و ما نیز برآوردهای دقیقی از آنها داریم.

جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه ظرفیتی در نیروهای زمینی عربستان سعودی برای مقابله با تکفیری‌ها در سوریه دیده نمی‌شود، افزود: این یک عملیات روانی با اهداف مشخص است تا خود را به صورت ظاهری، مقابله کننده با تروریسم معرفی کرده و افکار عمومی را از یمن منحرف کنند و خود را رهبر اعراب بنامند.

وی خاطرنشان کرد: همه نیروهایی که در سوریه تحت عنوان گروهای تکفیری و تروریستی هستند از سوی عربستان و رژیم آل سعود شارژ مالی و تسلیحاتی شده‌اند و محصول تقاطع استراتژیک امریکا، اسراییل، انگلیس، فرانسه و عربستان هستند.

سردار سلامی، رژیم آل سعود را مقصر اصلی همه نابسامانی‌ها و کشت و کشتارها در عراق و یمن و سوریه دانست و گفت: سعودی ها با اعزام چند گردان به شکل سمبلیک می‌خواهند چه کار کنند؟ آنها خودشان مسبب اصلی این وقایع هستند.

جانشین فرمانده کل سپاه افزود: این یک تناقض بسیار آشکار در مواضع سعودی هاست و مردم هرگز فریب آن را نمی‌خورند.

وی گفت: ممکن است آنها به شکل سمبلیک نیروهایی را در جایی مستقر کنند اما این نیروها هرگز عمل تعیین کننده ای نخواهند داشت چراکه اصولا عربستان از نظر نظامی فاقد توان ایجاد تغییر در وضعیت است.

سردار سلامی با اشاره به آزادسازی شهرهای نبل و الزهرا در سوریه توسط ارتش سوری و گروههای مقاومت، اظهار داشت: آنچه در حلب روی داد یک رویداد بزرگ است که از اول محرم تحت عنوان عملیات «نصر» آغاز شد و از نظر راهبردی، پدیده بسیار تاثیرگذار و تعیین کننده‌ای است.

جانشین فرمانده کل سپاه تصریح کرد: آزادی نبل و الزهرا، سرنوشت معادلات سیاسی جهانی و منطقه ای در مورد سوریه را تغییر داد.

وی با بیان اینکه آزادی این مناطق موجب تجزیه گروههای تکفیری شد، گفت: مردم این منطقه با مقاومت، در برابر صدها حمله گروه‌های تروریستی ایستادند و این عملیات موجب قطع شدن راههای پشتیبانی لجستیکی بسیاری از این گروها از طریق ترکیه شد.

سردار سلامی افزود: وقتی تروریستها شکست خوردند، رهبران کشورهای حامی خود را بدلیل آشفتگی در پشت بیسیم صدا می‌زدند که مثلا پادشاه عربستان کجاست.

جانشین فرمانده کل سپاه خاطرنشان کرد: قطعا در ادامه عملیات، بخش‌های مهم و خود شهر حلب نیز آزاد خواهد شد.

وی گفت: تروریستها بدنبال این بودند که حلب را پایتخت خود قرار دهند اما موفق نشدند و موضوع منطقه پرواز ممنوع هم منتفی شد.

سردار سلامی افزود: عربستان در این ماجرا یکی از شکست خورده‌های اصلی است و بازنده استراتژیک پیروزی‌های اخیر مقاومت سوریه است.

جانشین فرمانده کل سپاه تصریح کرد: آزادی ۷۰هزار مسلمان از محاصره تروریستها و وصل شدن کردهای افریم به سوریه، یک موفقیت استراتژیکی است که بر معادلات سیاسی اثر خواهد گذاشت.

وی درخصوص اینکه گفته می شود ایران روسیه را به نوعی مجبور به دخالت در سوریه کرد، گفت: کشور روسیه دارای سیاست مستقل و منافع راهبردی نیرومندی در شرق مدیترانه است و این حرف که ما آنها را مجبور به این نوع حضور در سوریه کردیم، درست نیست.

سردار سلامی ادامه داد: روسها به منظور هماهنگی با نظام سوریه وارد عمل شدند و از چند ماه قبل عملیات های هوایی را آغاز کردند.

جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه روسیه برای ادامه سیاستهای میدانی و استراتژیک خود در سوریه مصمم است، گفت: آنها از هوا عملیات می‌کنند و ارتش سوریه و هم پیمانان آن هم از زمین وارد عمل شده و یک رزم مرکب را اجرا می‌کنند و بنا بر اعلام مسئولان روسیه، این اقدامات در سوریه مستمر خواهد بود.

وی تاکید کرد: سیاستهای ما نیز در سوریه تغییر نخواهد کرد و ما احساس می‌کنیم نظام سوریه امروز نقطه برخورد و تلاقی قدرتهایی است که می‌خواهند زنجیره مقاومت اسلامی را از هم جدا کنند تا معماهای امنیتی رژیم صهیونیستی حل شود.

سردار سلامی اظهار داشت: ما معتقدیم این یک توطئه بسیار ویرانگر در جهان اسلام خواهد بود که اگر برابر آن نایستیم و امریکا یا سعودی یا اسراییلی ها در یکی از این جبهه ها موفق شوند، حرکت پلکانی خود را دنبال می‌کنند.

جانشین فرمانده کل سپاه ادامه داد: اگر آنها در سوریه موفق شوند به سمت لبنان و عراق و بعد هم به سمت ایران می‌آیند.

وی افزود: ما منتظر ایجاد حوادث نمی‌شویم و آنها را در نقطه آغاز تهدیدات و توطئه‌های خود متوقف می‌کنیم.

سردار سلامی گفت: سیاست‌های ما برای حمایت از نظام سیاسی سوریه، منطقی و بر اساس منافع مشترک است و این حمایتها در سطوح سیاسی و نظامی ادامه خواهد یافت.

جانشین فرمانده کل سپاه تصریح کرد: موضع ما در مورد سوریه و عراق صرفا ایرانی نیست. امنیت و منافع راهبردی ایران واقعیتهایی است که در دستور کار ما قرار دارد.

وی ادامه داد: همه حقیقت این نیست که ما از سوریه حمایت می‌کنیم تا در ایران درگیر نشویم بلکه ما در سوریه و عراق حضور داریم تا این کشورها عزت خود را داشته باشند و قدرتهایی مثل امریکا و فرانسه و انگلیس بر سرنوشت مسلمانان حاکم نشوند.

سردار سلامی گفت: ما در آنجا حضور داریم تا از هویت و استقلال و شرافت مسلمانان دفاع کنیم. ما آنجا هستیم تا صهیونیست‌ها جرات نکنند دوباره فلسطینی ها و لبنانی ها و سوری ها را مورد حمله قرار دهند و این قضیه ادامه خواهد داشت.

به گزارش فارس، جانشین فرمانده کل سپاه تاکید کرد: انقلاب اسلامی اجازه نداد رویای غرب در جهان اسلام تعبیر شود.

وی در بخش دیگری از این گفتگو به عملیات روانی دشمن علیه سپاه پرداخت و تصریح کرد: سپاهی که رژیم صهیونیستی را با ظرفیت سازی در محیط‌های پیرامونش به رژیمی تبدیل کرده که بین مرگ و زندگی بسر می‌برد و کابوس امنیتی برای آن است و اجازه نمی‌دهد سوریه تجزیه شود و از نطام سوری حمایت می‌کند و حزب الله را قدرت می‌دهد که در برابر هر جنگی مقابل اسراییل بایستد و هیچ نقطه ای از دشمن نباشد که محل تلاقی موشک های دوربرد و نزدیک برد آن نباشد، طبیعی است که تبدیل به یک عنصر نامطلوب نزد آنها می‌شود و دشمن علیه آن عملیات روانی به راه می‌اندازد.

سردار سلامی گفت: سپاه امروز به یک قدرت بازدارنده واقعی تبدیل شده و قادر است از هر نقطه در داخل و یا فراتر از آن هر منطقه‌ای از تهدید را هدف قرار دهد.

جانشین فرمانده کل سپاه افزود: سپاه شهرهای بزرگ موشکی سرشار از قدرت های متراکم و دقیق با انگشتهای روی ماشه برای انهدام دشمنان در اختیار داشته و قلعه های تسخیر ناپذیری در ارتفاعات مرزی دارد.