به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «حسام زکی» معاون دبیرکل اتحادیه عرب امروز پنج‌شنبه با «میشل عون» رئیس‌ جمهور لبنان در کاخ بعبدا دیدار کرد. میشل عون در این دیدار از طرح ابتکاری اتحادیه عرب برای حل بحران کنونی لبنان استقبال کرد و گفت که اهتمام این اتحادیه به لبنان و تحولات آن جای تقدیر […]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «حسام زکی» معاون دبیرکل اتحادیه عرب امروز پنج‌شنبه با «میشل عون» رئیس‌ جمهور لبنان در کاخ بعبدا دیدار کرد.

میشل عون در این دیدار از طرح ابتکاری اتحادیه عرب برای حل بحران کنونی لبنان استقبال کرد و گفت که اهتمام این اتحادیه به لبنان و تحولات آن جای تقدیر دارد.

رئیس جمهور لبنان به تشریح علل و موانع بر سر راه تشکیل دولت لبنان پرداخت و بر پایبندی این کشور به اجرای توافقنامه طایف، قانون اساسی حاصل از این توافق و اجرای مفاد آن تأکید کرد و افزود که هر آنچه درباره نقض این توافقنامه و در معرض خطر بودن آن گفته می‌شود، کذب است.  

زکی پس از این دیدار گفت که دو بحران سیاسی و اقتصادی در لبنان وجود دارد و حل بحران اقتصادی این کشور نیز بدون حل بحران سیاسی آن ممکن نیست.

طبق گزارش خبرگزاری لبنان «NNA»، زکی افزود که در دیدار با عون تأکید کرده است که «احمد ابوالغیط» دبیرکل اتحادیه عرب برای برقراری تماس با طرف‌های اصلی بحران لبنان و مداخله برای حل بحران این کشور آمادگی دارد.

او گفت که اتحادیه عرب آماده مداخله برای حل بحران لبنان است و میشل عون نیز از این پیشنهاد او استقبال کرد و قرار است تماس‌هایی با همه طرف‌های سیاسی به منظور حل این بحران برقرار شود.

لبنان در تاریخ چهارم اوت سال ۲۰۲۰ (۱۴ مرداد) در بندرگاه بیروت شاهد انفجاری مهیب بود؛ انفجاری که بیش از ۱۹۰ کشته و ۶۵۰۰ مجروح به دنبال داشت.

به دنبال این انفجار و تشدید بحران سیاسی در این کشور «حسان دیاب»‌ نخست‌وزیر پیشین این کشور استعفا کرد و «مصطفی ادیب» با رأی پارلمان لبنان به عنوان مأمور تشکیل کابینه در این کشور انتخاب شد با این حال، او نیز پس از گذشت چند هفته انصراف خود را اعلام کرد.

بعد از مصطفی ادیب، «سعد الحریری»‌ نخست‌وزیر اسبق لبنان به عنوان مأمور جدید تشکیل کابینه در این کشور انتخاب شد اما او تا به امروز موفق به تشکیل کابینه جدید نشده و با میشل عون رئیس‌جمهور لبنان دچار اختلافاتی شده است.

انتهای پیام/