آمادگی تاجیکستان برای ایجاد زیرساخت‌های اقتصادی سه جانبه با ایران و افغانستان
آمادگی تاجیکستان برای ایجاد زیرساخت‌های اقتصادی سه جانبه با ایران و افغانستان

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در کنفرانس قلب آسیا – روند استانبول در دوشنبه پایتخت تاجیکستان به سر می‌برد، امروز (سه شنبه) با «سراج الدین مهرالدین» وزیر امور خارجه این کشور دیدار و در خصوص آخرین وضعیت روابط دوجانبه و همکاری‌های دو […]

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در کنفرانس قلب آسیا – روند استانبول در دوشنبه پایتخت تاجیکستان به سر می‌برد، امروز (سه شنبه) با «سراج الدین مهرالدین» وزیر امور خارجه این کشور دیدار و در خصوص آخرین وضعیت روابط دوجانبه و همکاری‌های دو کشور در خصوص افغانستان گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

ظریف در این دیدار ضمن پرثمر خواندن مذاکرات انجام شده با رئیس جمهور تاجیکستان، بر آمادگی کشورمان جهت گسترش و تعمیق روابط دوجانبه تاکید کرد.

وزیر امور خارجه تاجیکستان نیز در این دیدار، فرهنگ و تاریخ مشترک سه کشور ایران، تاجیکستان و افغانستان را ثروتی ارزشمند برای هر سه کشور دانسته و بر آمادگی کشورش جهت ایجاد زیرساخت‌های اقتصادی سه جانبه از جمله تقویت ظرفیت ترانزیتی جاده‌ای و ریلی بین سه کشور تاکید کرد.

به گزارش فارس، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که شامگاه یکشنبه برای انجام سفری دوجانبه و شرکت در کنفرانس قلب آسیا وارد دوشنبه شد، ضمن شرکت در این کنفرانس با رئیس جمهور تاجیکستان، وزرای خارجه هند، افغانستان و جمهوری آذربایجان و دبیر اجرایی سیکا دیدار و گفت‌وگو کرد.

نهمین کنفرانس قلب آسیا – روند استانبول از روز دوشنبه به مدت دو روز در دوشنبه پایتخت تاجیکستان در حال برگزاری است. 

۱۵ کشور عضو قلب آسیا شامل جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، تاجیکستان، پاکستان، چین، روسیه، هند، قزاقستان، قرقیزستان، ترکمنستان، ازبکستان، ترکیه، آذربایجان، عربستان سعودی و امارات متحده عربی هستند. آمریکا، استرالیا، کانادا، دانمارک، مصر، فرانسه، فنلاند، آلمان، عراق، ایتالیا، ژاپن، نروژ، لهستان، اسپانیا، سوئد و انگلیس هم کشورهای حامی قلب آسیا به شمار می‌روند.

کنفرانس قلب آسیا از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹ در استانبول، کابل، آلماتی، پکن، اسلام آباد، امریتسار، باکو و استانبول برگزار شده است.

انتهای پیام/