آل‌هاشم: دانشگاه‌ها باید آمادگی کافی برای تغییرات داشته باشند/ نباید دانشگاه محل جولان جریان‌های سیاسی باشد
آل‌هاشم: دانشگاه‌ها باید آمادگی کافی برای تغییرات داشته باشند/ نباید دانشگاه محل جولان جریان‌های سیاسی باشد

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: امروز دانشگاه ها دیگر تنها محل آموزش و تولید علم نیستند و دانشگاه های ما باید آمادگی کافی برای تغییرات داشته باشند و با آینده نگری پیش بروند. به گزارش قلم پرس،از تبریز، حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی آل‌هاشم ظهر امروز دوشنبه در اجلاس روسای دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و […]نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: امروز دانشگاه ها دیگر تنها محل آموزش و تولید علم نیستند و دانشگاه های ما باید آمادگی کافی برای تغییرات داشته باشند و با آینده نگری پیش بروند.

به گزارش قلم پرس،از تبریز، حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی آل‌هاشم ظهر امروز دوشنبه در اجلاس روسای دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور در دانشگاه تبریز با اشاره به شاخصه‌های دانشگاه اسلامی از نظر مقام معظم رهبری اظهار داشت: دانشگاه دینی و اسلامی شدن دانشگاه‌ها به معنای متدین کردن دانشجو و دانشگاه جهت‌دار و متمایل به ارزش‌های اسلامی و انقلابی از مهمترین این شاخصه‌ها هستند.

وی افزود: عناصر اصلی دانشگاه ترکیبی از ۶ عنصر مدیریت، سیستم و محتوای آموزشی، اساتید، فضای آموزشی و دانشجویان است و در درجه اول مدیریت دانشگاه باید اسلامی و نخستین ویژگی رییس دانشگاه باید سالم و متدین بودن وی باشد چون سستی در ارکان چنین سیستمی خود را به نسبت بیشتری در لایه های پایین نشان می‌دهد.

امام جمعه تبریز خاطرنشان کرد: سیستم آموزشی و اساتید دانشگاه‌ها نیز در نگاه رهبری از جایگاه خاصی برخوردار هستند چون تربیت دانشجو کارکرد اصلی دانشگاه‌هاست و به دلیل ارتباط نزدیک دانشجو با اساتید، این عنصر نقش مهمی در تربیت نیروهای متعهد به نظام و متدین دارد و استقلال فکری و عدم وابستگی به غرب، قداست علم، خلاقیت و نوآوری نیز باید در جامعه دانشگاهی نمود داشته باشد.

وی با بیان اینکه امروز دانشگاه صرفا محل تولید علم و دانش نیستند، گفت: البته متاسفانه هنوز نسل سوم دانشگاه ها در کشور ایجاد نشده و با توجه به تغییرات سریع در حوزه علوم، دانشگاه های ما باید آمادگی تطابق با این تغییرات را داشته و با شناخت شرایط روز با آینده نگری عمل کنند و مدیران و اساتید دانشگاهی باید آینده نگر و دانشگاه باید دارای ساختاری جدید با انعطاف بیشتر و امکان اصلاح باشد چرا که چشم امید همه ما به دانشگاهاست و دانشگاه آرمانی در نگاه انقلاب اسلامی به دور رکود و انفعال است.

آل‌هاشم تأکید کرد: نشاط علمی، معنوی و سیاسی ویژگی های اصلی دانشگاه از نظر رهبری است و البته منظور از نشاط سیاسی به معنای سیاسی بازی نیست و نباید دانشگاه محل جولان جریان های سیاسی باشد بلکه دانشجو باید بصیرت و آگاهی سیاسی داشته باشد و در این بین توجه به موضوعاتی چون دیپلماسی علمی، نوآوری فرهنگی و فرهنگ نوآوری، خلق ثروت از دانش و شاگرد پروری مهمترین انتظارات از جامعه دانشگاهی است.

انتهای پیام/۶۰۰۳۶