استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به علاقه بخصوص دولت سیزدهم به توسعه روابط با کشورهای آفریقایی، گفت: آذربایجان شرقی به عنوان یکی از استان‌های مهم ایران و قطب تولید بسیاری از محصولات راهبردی می‌تواند شریک تجاری خوبی برای کشورهای آفریقایی باشد. به گزارش قلم پرس،از تبریز، عابدین خرّم امشب در دیدار با سفیر کنیا در […]استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به علاقه بخصوص دولت سیزدهم به توسعه روابط با کشورهای آفریقایی، گفت: آذربایجان شرقی به عنوان یکی از استان‌های مهم ایران و قطب تولید بسیاری از محصولات راهبردی می‌تواند شریک تجاری خوبی برای کشورهای آفریقایی باشد.

به گزارش قلم پرس،از تبریز، عابدین خرّم امشب در دیدار با سفیر کنیا در ایران، اظهار داشت: ایران و کنیا از گذشته روابط خیلی خوبی باهم داشته‌اند که این روابط در سه دهه گذشته بیش از پیش تعمیق شده و در دولت سیزدهم نیز کنیا به عنوان دروازه ورود به آفریقا اعلام شده است.

وی افزود: کنیا از نظر جمعیت و جغرافیا یکی از کشورهای تعیین‌کننده قاره آفریقا بوده و توسعه روابط با این کشور برای ما اهمیت ویژه دارد.

استاندار آذربایجان شرقی به قابلیت‌های استان در زمینه‌های مختلف اشاره کرد و گفت: آذربایجان شرقی به دلیل موقعیت ممتاز جغرافیایی و دسترسی به بازارهای اروپا و اوراسیا از زمان‌های دور نقش ویژه ای در توسعه مناسبات بین‌المللی ایران در حوزه تجارت و بازرگانی داشته است.

وی خاطرنشان کرد: آذربایجان شرقی و تبریز در تولید ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی، قطب صنعتی ایران محسوب می‌شود و در صادرات این محصولات به آفریقا، آمریکای لاتین و خاورمیانه نیز سهم بالایی دارد.

خرّم با اشاره به اینکه بزرگترین کارخانه تراکتورسازی خاورمیانه در تبریز واقع شده است، افزود: به خاطر این ظرفیت‌ها، آذربایجان شرقی سالانه ۶ میلیون تن محصولات کشاورزی تولید می‌کند و از نظر تولیدات گلخانه‌ای نیز با بیش از ۳۰۰ هکتار سطح زیر کشت، در سطح خاورمیانه جایگاه ممتازی داریم.

وی اظهار داشت: آذربایجان شرقی آماده تامین نیازهای کشور کنیا در این حوزه و همچنین بهره‌گیری از ظرفیت‌های کشاورزی این کشور است و برای فراهم کردن بستر فعالیت سرمایه‌گذاران کنیایی در استان آمادگی داریم.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین به توانمندی استان در تولید مصالح ساختمانی، تولیدات دارویی و پزشکی، محصولات دانش‌بنیان، چرم و فرش اشاره کرد و گفت: این تولیدات می‌تواند زمینه همکاری مشترک بین آذربایجان شرقی و کنیا باشد که لازمه آن، تبادل هیأت‌های تجاری و اقتصادی و آشنایی با ظرفیت‌های همدیگر است.

پایان پیام/