آذربایجان‌شرقی رتبه اول واکسیناسیون دُز سوم کرونا را در کشور دارد
آذربایجان‌شرقی رتبه اول واکسیناسیون دُز سوم کرونا را در کشور دارد

به گزارش قلم پرس، دکتر بهمن نقی پور عصر دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه، آخرین وضعیت واکسیناسیون جمعیت هدف آذربایجان شرقی علیه ویروس کرونا را تشریح و اضافه کرد: بر اساس آخرین آمارهای موجود تاکنون ۹۲.۳ درصد دُز اول و  ۸۳.۵ درصد نیز دُز دوم را در مراکز واکسیناسیون استان دریافت کرده‌اند. وی اظهار […]

به گزارش قلم پرس، دکتر بهمن نقی پور عصر دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه، آخرین وضعیت واکسیناسیون جمعیت هدف آذربایجان شرقی علیه ویروس کرونا را تشریح و اضافه کرد: بر اساس آخرین آمارهای موجود تاکنون ۹۲.۳ درصد دُز اول و  ۸۳.۵ درصد نیز دُز دوم را در مراکز واکسیناسیون استان دریافت کرده‌اند.

وی اظهار داشت: در آمارهای مربوط به کل جمعیت بیش از چهار میلیون نفری آذربایجان شرقی تاکنون ۷۵.۷ درصد دز اول، ۶۸.۵ درصد دز دوم و ۱۹.۴ درصد نیز دز سوم را دریافت کرده‌اند که این آمارها نشان می‌دهد هنوز به ایمنی جمعی یعنی واکسیناسیون ۸۰ تا ۸۵ درصدی کل جمعیت نرسیده‌ایم.

نقی پور اعلام کرد: واکسیناسیون مادران باردار در آذربایجان شرقی نیز به عدد قابل قبول ۷۳.۸ درصد  و دانش آموزان بین ۱۲ تا ۱۷ سال نیز به ۹۲.۳ درصد رسیده است.

وی درباره سویه اُمیکرون در آذربایجان شرقی با اعلام اینکه هم اکنون وضعیت استان قابل قبول است، یادآور شد: میانگین سنی افراد مبتلا شده بین ۵۰ تا ۵۵ سال می باشد.

نقی پور با اشاره به سرعت بالای انتشار سویه امیکرون از سویه دلتا، ادامه داد: این سویه باعث شده است در مدت زمان کمی، وضعیت دنیا به حالت قرمز درآید و تمامی کشورهای پیشرفته اروپایی و حتی استرالیا درگیر شوند هر چند گسترش آن در ایران فعلا” شدید نیست اما در صورت بی توجهی به پروتکل های بهداشتی، احتمال اوج گیری این سویه محتمل است.

وی اظهار داشت: اگر با کمک یکدیگر اعم از مدیران و مراکز بهداشتی و درمانی و آحاد مردم و همچنین رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و تکمیل واکسیناسیون، جلوی گسترش این بیماری در کشور را نگیریم، میزان مبتلایان به آن افزایش یافته و در مراحل بعدی، بیماران سرپایی، بستری و در نتیجه مرگ و میر رشد تصاعدی خواهد داشت.

نقی پور وضعیت کرونایی آذربایجان شرقی را خوب خواند و با بیان اینکه در سایه تلاش تمامی مسئولان و آحاد مردم، آرامش نسبی در خصوص این بیماری بر استان حاکم است، گفت: میزان بستری‌ها و مرگ و میر ناشی از این بیماری به کمترین میزان خود طی دو سال اخیر رسیده است اما با این وجود نگران گسترش سویه امیکرون هستیم.

وی بر ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی، پرهیز از هر گونه تجمع و دورهمی ها، دقت در تزریق دز سوم واکسن کرونا تاکید و اضافه کرد: تزریق دز سوم واکسن بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی بهداشت جهانی و وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی نشان می دهد که این مهم سهم بالایی در کاهش ابتلا به امیکرون دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز از اتخاذ تمهیدات ویژه در ستاد ملی و استانی مقابله با کرونا برای مهار و مدیریت اوج گیری احتمالی سویه های مختلف این ویروس خبر داد و افزود: در این رابطه جلسات متعدد کابردی و کارشناسی برگزار شده و برنامه ریزی‌های لازم جهت بهره گیری از تجارب قبلی نحوه مقابله در پیک‌های بیماری و اصلاح آن‌ها در پیک های احتمالی پیش رو انجام می شود.

نقی پور ادامه داد: در این راستا یکی از اقدامات مهم دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تقسیم شهرستان های مختلف به چهار منطقه محوری شامل مرند، بناب و اهر به منظور اجرای برنامه های آموزشی و انتقال تجربیاتی مثل نحوه برخورد با بیماران، درمان بیماران کرونایی و نوع مقابله با سویه های جدید به کادر بهداشت و درمان شهرستان‌ها می باشد تا بتوانیم خدماتی باکیفیت بالا به تمامی نقاط استان ارائه دهیم.

وی با اشاره به اهمیت نقش رسانه های گروهی و جامعه خبری در پیشبرد اهداف کشوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اظهار کرد: رسانه ها و خبرنگاران پرتلاش در حقیقت پل ارتباطی مردم با دستگاه‌های اجرایی بوده و اگر بتوانند نقش خود را به درستی ایفا کند، به پیشرفت جامعه کمک خواهند کرد.

نقی پور با بیان این‌که دانشگاه علوم پزشکی، نماینده افراد علمی جامعه در حوزه سلامت است، افزود: یکی از مهمترین وظایف دانشگاه‌ها، انتقال علوم جدید است که این امر توسط رسانه‌ها با ایجاد ارتباط بین متخصصان حوزه بهداشت و درمان با مردم انجام می‌شود.