۵۶ درصد اعتبارات کمیته امداد مردمی است/فزایش جمیعت کمتیه امداد اصلا جای خوشحالی ندارد
۵۶ درصد اعتبارات کمیته امداد مردمی است/فزایش جمیعت کمتیه امداد اصلا جای خوشحالی ندارد
مدیر کل کمیته امداد آذربایجان شرقی گفت:کمیته امداد در سه سال اخیر در اواخر 95و اوایل سال 96 با توجه به ثبات اقتصادی در کشور و پاسخگویی سیاست های خود اشتغالی کمیته امداد با کاهش مددجو همراه بوده است

به گزارش خبرنگار قلم پرس،محمد کلامی در میزگرد خبری خبرگزاری ایلنا در آذربایجان شرقی گفت: در دوسال گذشته درکشور با چند بحران اقتصادی مواجه شدیم که میتوان به افزایش قیمت ارز و بنزین اشاره کرد که خط فقر جامعه نیز دچار تغییراتی شد و نزدیک به۲۲ هزار خانوار به جمیعت کمیته امداد اضافه شد که افزایش جمیعت کمتیه امداد اصلا جای خوشحالی ندارد.

وی با اشاره به آمار مددجویان کمیته امداد گفت:در سطح تبریز نزدیک به ۳۰هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد هستند که ۶۰درصداز مددجویان در مناطق حاشیه نشین تبریز زندگی میکنند.

مدیرکل کمیته امداد استان افزود:فقر از بین نمیرود مگر اینکه آموزش و اشتغال زایی در دستور کار قرار گیرد و اگر ما صرفا به جامعه فقیر پول و کالا تزریق کنیم نه تنها فقرزدایی انجام نمیشود بلکه باعث ایجاد تبلی اجتماعی نیز میشود.

وی با اشاره روند اشتغالزایی کمیته ادامه داد؛طبق شناسائی هایی که انجام شده حدود ۷۰درصد از مددجویان استان را سالنمدان تشکیل دادند و حدود ۱۳هزار نفر بطور قطعی توانایی کار کردن داشتند که برای این ۱۳هزار نفر به خود کفایی رسیدندو در چند سال اخیر کیمته امداد در اشتغال زایی از ۴۵ به ۱۷۵ تنوع شغلی دست یافته،و طبق گزارش سامانه رصد استانداری کمیته امداد در سه سال اخیر به عنوان برتری دستگاه اشتغال زایی شناسایی شده است.

کلامی ادامه داد: اخیرا شایعاتی مبنی بر توزیع بُن نان در سطح روستاها پخش میشود که بطور قاطع آن شایعات را تکذیب میکنم،گاهی پیش آمده است که افرادی که کفاره های خود را در قالب نان در مناطق محروم پخش کره‌اند اما قاطعانه شایعات مطرح شده را تکذیب میکنم.

وی خاطرنشان کرد: طبق آخرین آمار نزدیک به ۸۰۰واحد مسکونی ساخته شده است و بودجه کمیته امداد در سال جاری ۴۴ درصد از اعتبارات کمیته امداد دولتی و ۵۶ درصد از اعتبارات مردمی است و طبق پیش بینی های انجام شده در سه سال آینده شاید بودجه امداد استان از بودجه دولتی خود کفا شود.

کلامی با اشاره به زلزله اخیر استان افزود: نزدیک به ۵میلیارد کمک مالی از داخل و خارج از کشور به کمیته امداد ارسال شد که این کمک ها در بین تمامی مردم زلزله در قالب بسته های غذایی و لوازم گرمایشی در بین مردم توزیع شد و مستمری مددجویان مناطق زلزله زده تا پایان سال ۳برار افزایش یافته است وقرار است ۶۰۰واحد مسکونی توسط کمیته امداد در این مناطق احداث شود.

انتهای پیام/