۲۷۰۰ روستای آذربایجان‌شرقی دارای سکنه هستند
۲۷۰۰ روستای آذربایجان‌شرقی دارای سکنه هستند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی بر لزوم رعایت تناوب علوفه با غلات تاکید کرد و گفت: ۲ هزار و ۷۰۰ روستای استان دارای سکنه هستند. به گزارش قلم پرس،از تبریز، اکبر فتحی صبح امروز در جلسه وبیناری طرح جهش تولید در دیمزارهای آذربایجان شرقی در تبریز اظهار کرد:  ما در استان می توانیم […]رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی بر لزوم رعایت تناوب علوفه با غلات تاکید کرد و گفت: ۲ هزار و ۷۰۰ روستای استان دارای سکنه هستند.

به گزارش قلم پرس،از تبریز، اکبر فتحی صبح امروز در جلسه وبیناری طرح جهش تولید در دیمزارهای آذربایجان شرقی در تبریز اظهار کرد:  ما در استان می توانیم برای کشاورزان ۲ هزار و ۷۰۰ روستای دارای سکنه از طریق تلویزیون برنامه آموزشی داشته باشیم که میزان افرادی که از آموزش بهره مند می شوند نیز افزایش خواهد یافت. 

وی بیان کرد: ما برای برنامه ریزی در بخش کشاورزی نیازمند آمار دقیق هستیم که می توانیم برای دست یافتن به آمار دقیق از بستر طرح جهش تولید در دیمزارها استفاده بکنیم و بتوانیم تولید را افزایش دهیم. 

فتحی افزود: کشاورزان ما کشت را انجام می دهند اما آنچه که موجب افزایش تولید می شود همان به زراعی، به نژادی و استفاده از بذور اصلاح شده در کنار مبارزه با آفات و بیماری هاست که نقش اصلی را ایفا می کنند. اگر این مبارزه به موقع انجام نشود طبیعتاً باعث افت عملکرد در واحدهای تولیدی ما خواهد بود. اگر سمپاش ها را اشاره می کنیم و تاکید می کنیم که این سمپاش ها در ادوات دنباله بند بیشتر مورد توجه باشد در همین راستاست. 

وی گفت: مبارزه با علف های هرز اگر در زمان خودش انجام شود طبیعتا آن انتظاری که از افزایش تولید داریم محقق خواهد شد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی ادامه داد: وزارت جهادکشاورزی با روی کار آمدن آقای نیکبخت برنامه ای تحت عنوان احیای دامداریهای سنتی را در راس برنامه هایش قرار داده است. یعنی در روستاها هم کشاورزان گندم و جو و…می کارند و هم دو راس گاو که در گذشته داشتند و حذف شده است را دوباره نگهداری می کنند. هدف هم این است که روستاهایی که تبدیل به سکونت گاه شده است را به روستاهایی که در عرصه تولید می توانند نقش داشته باشند تبدیل کنیم و برای این امر از ظرفیت اعتبارات معاونت دام می توانیم استفاده کنیم. 

فتحی با اشاره به اینکه ادوات کشاورزی باعث می شوند تا ضمن رشد میزان تولید ، راندمان تولید افزایش یابد افزود: ارائه تسهیلات به کشاورزان برای دریافت ادوات و همچنین ترغیب آنها برای استفاده از این امکانات موضوعی است که باید جدی گرفته شود چرا که در تامین امنیت غذایی تاثیرگذار است. 

مدیرکل ستاد اجرایی فرمان امام(ره) استان آذربایجان شرقی نیز در این جلسه گفت: برای اینکه طرح جهش تولید در دیمزارها استمرار داشته باشد باید هم افزایی صورت گیرد. ما درخواست داریم بخشی از اراضی که در استان به صورت بکر هستند و یا به صورت بهینه استفاده نمی شوند را از طریق انعقاد تفاهم نامه به هلدینگ کشاورزی ستاد اجرایی فرمان امام(ره) استان آذربایجان شرقی واگذار کنند تا ستاد در این اراضی با نظارت و نظر کارشناسی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی در حوزه کشاورزی سرمایه گذاری کند. 

مصباح ربانی همچنین بر فراهم سازی زمینه بیشتر برای جذب و ارائه تسهیلات مربوط به ادوات کشاورزی در طرح جهش تولید در دیمزارهای استان تاکید کرد. 

استمرا اجرایی کامل و دقیق طرح در تمامی شهرستانهای استان مثل سالهای گذشته و بهتر از آن ، مساحی تمامی اراضی طرح توسط کارشناسان طرح، اجرای  کشت محصولات تناوبی و محصولات علوفه ای  برحسب تقویم زراعی و استفاده از آب سبز در کشت انتظاری، تاکید بر جذب ادوات دنباله های مورد نیاز طرح با استفاده از تسهیلات بانک ملی ، تاکید بر اجرایی کردن بیمه محصولات زراعی دیم با استفاده از یارانه تخصیصی و انتقال آخرین یافته های تحقیقاتی در مورد محصولات زراعی به کشاورزان از مصوبات این جلسه بود.

 

پایان پیام/