۲۰ هزار واحد صنعتی در کشور نیاز به نوسازی دارند/ اختصاص ۵۰۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای نوسازی صنایع در کشور
۲۰ هزار واحد صنعتی در کشور نیاز به نوسازی دارند/ اختصاص ۵۰۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای نوسازی صنایع در کشور

معاون نوسازی و بهره برداری سازمان گسترش صنایع ایران گفت: بیش از ۲۰ هزار واحد صنعتی در کشور نیاز به نوسازی دارند. فرشید مقیمی معاون نوسازی و بهره برداری سازمان گسترش صنایع ایران در حاشیه بازدید از واحدهای صنعتی آذربایجان شرقی و در گروه صنعتی تراکتورسازی ایران در گفتگو با خبرنگاراندر تبریز  اظهار کرد: براساس […]معاون نوسازی و بهره برداری سازمان گسترش صنایع ایران گفت: بیش از ۲۰ هزار واحد صنعتی در کشور نیاز به نوسازی دارند.

فرشید مقیمی معاون نوسازی و بهره برداری سازمان گسترش صنایع ایران در حاشیه بازدید از واحدهای صنعتی آذربایجان شرقی و در گروه صنعتی تراکتورسازی ایران در گفتگو با خبرنگاراندر تبریز  اظهار کرد: براساس برآوردهای اولیه بیش از ۲۰ هزار واحد صنعتی در کشور نیازمند بازسازی و نوسازی هستند که تحقق این اقدام رغبت و تعامل خود واحدهای صنعتی و همراهی نهادهای حاکمیتی برای ایجاد انگیزه به منظور ورود صنعتگران به این مقوله تاثیرگذار در افزایش راندمان و بهره وری در کشور را می طلبد.

 اختصاص ۵۰۰ هزار ​میلیارد ریال اعتبار برای نوسازی صنایع در کشور

وی تاکید کرد: هر چند وزارت صمت و به تبعه آن سازمان گسترش و نوسازی صنایع بدنبال تقسیم منابع مالی جهت تحقق اهداف مورد نظر نیست اما به این موضوع نیز واقف است که برای اجرایی شدن این اصل تامین منابع مالی از ضروریات می باشد و به همین دلیل اخیراً تفاهمنامه بین وزارتخانه‌های صمت، اقتصاد و بانک مرکزی امضاء شد که براساس آن ۵۰۰ هزار میلیارد ریال از منابع تسهیلات بانکی به موضوع نوسازی و بازسازی صنایع اختصاص داده شود.

وی افزود: در کنار این میزان اعتبار، وزارت صمت ردیف کمک فنی اعتباری نیز برای نوسازی صنایع تعریف کرده تا واحدهای صنعتی و صنعتگران را در راستای نوسازی صنایع همراهی کند.

مقیمی با اشاره به اینکه نوسازی و بازسازی صنایع به عنوان یکی از پروژه های دهگانه وزارت صمت در دولت فعلی تعریف شده اظهار داشت: بند (ه ) ماده ۴۶ قانون برنامه ششم توسعه، وزارت صمت را مکلف به انجام اقداماتی در راستای نوسازی صنایع کرده و در همین راستا بنابه مصوبه هیات وزیران، کارگروهی تشکیل شده که در حال تدوین و ابلاغ دستورالعمل نوسازی و بازسازی صنایع در این کارگروه هستیم تا ارکان و نیازمندی‌های را که برای همراهی صنعتگران به منظور نیل به این هدف لازم است شناسایی و عملیاتی کنیم.

این مقام مسئول در حوزه صنعت کشور افزایش رقابت پذیری، افزایش کیفیت، شدت و میزان مصرف انرژی و کاهش آلایندگی را اصلی ترین اهداف نوسازی صنایع اعلام و تصریح کرد: تلاش می شود در قالب سفرهای و بازدیدهای این چنینی نقطه نظرات و دیدگاههای صنعتگران را برای محقق شدن این اهداف به منظور نوسازی صنایع را دریافت و اجرایی کنیم.

مجموعه تولیدات، صادرات و رضایت از محصولات تراکتورسازی نشان از وضعیت ایده آل این واحد دارد 
وی با اذعان به جایگاه و موقعیت صنعت آذربایجان شرقی در کشور و منطقه گفت: استان آذربایجان شرقی یکی از قطبهای صنعتی کشور و منطقه محسوب می شود که در دل خود مجموعه های عظیمی چون  تراکتورسازی ایران را دارد و باتوجه به حجم تولیدات، صادرات، مجموعه محصولات و رضایتی که از تولیدات آن در کشور وجود دارد این امر نشان از وضعیت ایده آل این واحد صنعتی تاثیرگذار دارد که زنجیره تولیدی متشکل از ۶۰۰ واحدی در کشور را در خود پرورش داده است.

وی خاطرنشان کرد: گستره نوسازی در واحدهای مانند تراکتورسازی با زنجیره تامین یاد شده باید به این واحدهای پایین دستی نیز منتقل گردد تا به معنی واقعی نوسازی و بازسازی صنایع در کشور اتفاق بیفتد.

انتهای پیام/۶۰۰۱۴