۱۴۴ هزار بیکار ثبت شده د‌ر آذربایجان‌شرقی
۱۴۴ هزار بیکار ثبت شده د‌ر آذربایجان‌شرقی

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: یک میلیون ۱۸۷ هزار و ۳۱۱ نفر در استان شاغل هستند که نزدیک به ۱۴۴ هزار نفر نیز بیکار ثبت‌نام شده در استان وجود دارد. به گزارش قلم پرس از تبریز، رحیم شهرتی‌فر پیش از ظهر امروز در بیست‌ و نهمین جشنواره امنتان از کارگران، گروه‌های کار و […]

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: یک میلیون ۱۸۷ هزار و ۳۱۱ نفر در استان شاغل هستند که نزدیک به ۱۴۴ هزار نفر نیز بیکار ثبت‌نام شده در استان وجود دارد.

به گزارش قلم پرس از تبریز، رحیم شهرتی‌فر پیش از ظهر امروز در بیست‌ و نهمین جشنواره امنتان از کارگران، گروه‌های کار و واحدهای نمونه استان آذربایجان‌شرقی در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی تبریز اظهار کرد: در حال حاضر کشور به دنبال درمان اقتصاد بیمار است و حل مشکلات آن را پیش‌رو دارد.

وی با بیان اینکه در دوران مدرسه معلمان به ما ضرب‌المثل برو کار کن، مگو چیست کار را می‌گفتند و ما آن زمان معنی آن را به خوبی درک نمی‌کردیم، گفت: بعد از وارد شدن به جامعه همه فهمیدیم که باید جویای کار باشیم تا ارزش سرمایه‌گذاری و کارآفرینی را درک کنیم.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: بعد از تشکیل دولت تدبیر و امید، با یک شرایط واقعاً بحرانی در کشور روبه‌رو بودیم به طوریکه ۸۸ واحد تولیدی کوچک و بزرگ مشکل‌دار در استان وجود داشت ولی سیاست اصولی دولت حفظ مشاغل موجود بود.

وی ادامه داد: سیاست دیگر دولت کمک به واحدهای نیمه تعطیل و تعطیل و احیای آنها بود همچنین برنامه‌ریزی برای ایجاد واحدهای جدید تولیدی و اشتغال‌زا در سطح استان را جزو برنامه‌های اصلی خود گذاشت.

شهرتی‌فر بیان داشت: در هفته اول فرمانداری خود با تجمع تعداد کثیری از کارگرانی که ماه‌های متمادی حقوق دریافت نکرده بودند روبه رو بودیم و در مجموع از نظر سیاسی شرایط نامطلوب و اختلافات، فضای ناامیدی در جامعه را سایه‌افکن کرده بود که با تدبیر و همگرایی تا حدودی این مشکلات حل شد.

وی با تاکید به اینکه ما در استان سال ۱۳۹۶ را در حالی به پایان رساندیم که دیگر در فرمانداری و استانداری تجمعات کارگری برای معوقات حقوق وجود نداشت، افزود: البته این گفته‌های بنده مزید بر نبود مشکل نیست، بلکه هنوز واحدهای تولیدی مشکل‌دار در استان وجود دارد.

نرخ مشارکت نیروی کار در آذربایجان‌شرقی ۴۱ درصد است

معاون امورسیاسی استانداری آذربایجان‌شرقی، وضعیت استان در مقایسه با دیگر نقاط کشور از نظر وضعیت اقتصادی را نسبتاً مناسب دانست و تصریح کرد: برای نمونه نرخ مشارکت نیروی کار در کشور اگر ۳۹/۴۴ باشد، این رقم براساس سرشماری و آمار سال ۹۵ در استان ۴۱ درصد است.

وی ادامه داد: سهم اقتصادی بازار کار در بخش صنعت ۳۱/۹ بوده که این رقم در استان ۳۹/۷ است.

شهرتی‌فر با قدردانی از مشارکت بخش خصوصی در استان و تشکر از همدلی آنها برای رونق استان، بیان کرد: در سطح کشور سهم بازار بخش خصوصی ۸۳/۵ درصد است که در استان این عدد به ۸۸/۱ رسیده است.

ثبت نام ۱۴۴ هزار بیکار د‌ر آذربایجان‌شرقی

وی با بیان اینکه ما نیز در استان با مشکل بیکاری مواجه هستیم، از این‌رو به سوی مجموعه افرادی که می‌توانند به این ابرچالش کمک کنند، دست دراز کرده و دستشان را می‌بوسیم، افزود: یک میلیون ۱۸۷ هزار و ۳۱۱ نفر در استان شاغل هستند که قریب به ۱۴۴ هزار نفر نیز بیکار ثبت‌نام شده در استان وجود دارد ولی در مجموع نرخ بیکاری در استان آذربایجان‌شرقی از متوسط کشوری دو درصد کمتر است.

شهرتی‌فر اضافه کرد: استان آذربایجان‌شرقی دارای ۳۶ شهرک صنعتی، ۱۷ ناحیه صنعتی، بیش از ۳۵ هزار کارگاه فعال در تأمین اجتماعی بوده و به عنوان قطب صنعتی شمرده شده است.

وی متذکر شد: امید است با فعالیت تمام واحدهای صنعتی و تولیدی در سالی که مزین به سال حمایت از کالای داخلی است و با سیاست‌گذاری صحیح، به سمت رو به رشد و فعال‌تر از گذشته حرکت کنیم.

شهرتی‌فر با تاکید به اینکه معتقدیم روش‌های صحیح نتایج صحیحی خواهد داشت، گفت: برای نمونه همه از میزان ورودی مرزها خبر دارند که خوشبختانه با سیاست‌گذاری، مبلغ خروجی برای مسافران افزایش یافت به طوریکه این میزان افزایش برای بار دوم و سوم زیادتر خواهد شد و این باعث شده تا واردکننده برخی اقلام به کشور که سوءاستفاده‌گر بوده و از طریق رد و بدل مسافر اجناس خود را از مرز به کشور وارد می‌کردند، تا حدودی مسئله مدیریت شود و امیدواریم بقیه مسائل نیز حل و فصل شود.

وی مجموع بیمه‌شدگان اصلی در استان را ۶۷۲ هزار و ۹۵۳ نفر اعلام کرد و ادامه داد: این آمار در مقایسه با سال‌های قبل از نظر تعداد بیمه‌شدگان در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

شهرتی‌فر اذعان داشت: در بخش‌های خصوصی و دولتی فقط کارفرمایان و کارگران با ارزش‌ترین نیروهای مولد هستند که در کنار سرمایه و به‌روزرسانی تکنولوژی قرار گرفته‌اند و ما باید قدر نیروی انسانی ماهر و با تخصص را بدانیم.

وی با اشاره به اینکه مفتخریم متخصصان آذربایجان در کل کشور فعال هستند، ادامه داد: الحمدالله مجموعه وزارتخانه و مسوولان دولتی با هماهنگی و همدلی در ارتباط مثبت با کارگروه و کمیسیون کار در حال یافتن علاج واقعی و پیشگیری از بروز بحران بوده و آن را جزو سیاست اصلی خود قرار داده‌اند و قطعاً با همین روحیه در استان خواهیم توانست مشکلات و بحران‌های واحدهای تولیدی و بیکاری را حل کنیم.

معاون امورسیاسی استانداری آذربایجان‌شرقی در پایان بیان کرد: امیدواریم در هیچ خانواده‌ای بیکار وجود نداشته باشد و هر جوان مطابق میل خود در حال فعالیت مثبت و اثرگذار در کشور باشد.