یک وعده غذای گرم سر سفره روستامهدهای استان
یک وعده غذای گرم سر سفره روستامهدهای استان

مدیرکل اداره بهزیستی آذربایجان شرقی گفت: طرح «یک وعدا غذای گرم » از سال 84 و 15 سال است که در کشور شروع شده و همزمان با هفته ملی کودک در روستامهدهای استان به اجرا در می آید.

به گزار قلم‌پرس، محسن ارشدزاده پیش از ظهر امروز در بازدید از اجرای این طرح در روستامهد وفا واقع در روستای نعمت آباد تبریز اظهارداشت: این طرح، همزمان با هفته کودک در سراسر کشور به اجرا در می آید که عمده هدف آن پیشگیری از فقر غذایی کودکان روستایی است که سازمان بهزیستی مسؤول پایش روستاها و اجرای این طرح در این مناطق است.

او اشتغال و کار آفرینی را برنامه ضمنی طرح «یک وعده غذای گرم » معرفی کرده و خاطرنشان کرد: ۱۴ هزار کودک در روستامهدهای سرتاسر استان تحت پوشش این طرح قرار می گیرند که در کنار ارائه غذای گرم، موضوع اشتغال آفرینی نیز برای مهدکودک ها در نظر گرفته شده است که شامل مربیان مهد و آشپز می باشد.

او از اعتبار ۵ میلیارد تومانی این طرح نیز خبر داده و عنوان داشت: در کنار تمامی حمایت های اداره بهزیستی از روستاهای استان، مبلغ ۵ میلیارد تومان نیز از طریق این طرح برای روستامهدها در نظر گرفته شده است که از طریق پایش روستایی و آمار کودکان و نوآموزان روستاها، تخصیص می یابد.

مدیرکل بهزیستی استان همچنین از تأییدیه اداره بهداشت دانشگاه علوم پزشکی نیز خبر داده و افزود: غذاهای روستامهدها در خود این مراکز طبخ شده و هر روز بر اساس برنامه غذایی واحد بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و به صورت سنتی محور ارائه می شوند که اثربخشی این طرح نیز به تأیید وزارت بهداشت و درمان رسیده است.

ارشدزاده با اشاره به پیش بینی تهیه غذای گرم برای ۶ ماه از سال تحصیلی پیش رو یادآور شد: پیش بینی ما برای تهیه یک وعده غذای گرم برای امسال ۹۰ روز سال را شامل می شود که ارزش تقریبی هر پرس غذای گرم پخته شده، ۳۷۴۰ تومان می باشد.

او در پایان خاطر نشان کرد: هر سال یک روز از هفته ملی کودک اختصاص به روز « یک وعده غذای گرم » دارد که با هدف کاهش فقر غذایی در بین کودکان روستایی اجرا می شود.

این مراسم با حضور مدیرکل اداره بهزیستی استان، فرماندار شهرستان تبریز و جمعی از مسئولان اداره بهداشت در محل روستامهد وفا برگزار گردید.