یاسر هاشمی:  مهم‌ترین دستاورد علمی انقلاب اسلامی دانشگاه آزاد است
یاسر هاشمی:  مهم‌ترین دستاورد علمی انقلاب اسلامی دانشگاه آزاد است

یاسر هاشمی فرزند کوچک آیت‌ا… در گفت و گو با روزنامه آرمان امروز گفت: «به جرأت می‌توان گفت امروز مهم‌ترین دستاورد علمی انقلاب اسلامی دانشگاه آزاد است. آیت‌ا… هاشمی می‌دانستند که مردم صاحبان اصلی دانشگاه آزاد هستند و ایشان هرگز حس مالکیت نسبت به دانشگاه آزاد نداشتند.» با این اوصاف می‌توان گفت درایت هاشمی چندان […]

یاسر هاشمی فرزند کوچک آیت‌ا… در گفت و گو با روزنامه آرمان امروز گفت: «به جرأت می‌توان گفت امروز مهم‌ترین دستاورد علمی انقلاب اسلامی دانشگاه آزاد است. آیت‌ا… هاشمی می‌دانستند که مردم صاحبان اصلی دانشگاه آزاد هستند و ایشان هرگز حس مالکیت نسبت به دانشگاه آزاد نداشتند.» با این اوصاف می‌توان گفت درایت هاشمی چندان بالا بود که مردم پس از رحلتش از یادگارهای متعددش نیز نهایت استفاده را ببرند.

به گزارش قلم پرس متن گفت و گوی یاسر هشمی با روزنامه آرمان امروز ر در زیر می خوانید:

درخشش نام هاشمی

مرحوم آیت‌ا… هاشمی شخصیت چند بعدی داشت و به مسائل از زوایای مختلف می‌نگریست. همین مساله نیز موجب شده بود تا بتواند درک بهتری از شرایط زمان و زمانه خود داشته باشد. پیش از انقلاب و در گاه جوانی و با رصد دوران به تالیف کتاب امیرکبیر پرداخت و همان را الگویی برای آینده سیاسی و عملکردی خود قرار داد. در ایام مبارزات سیاسی در زندان به تالیف تفسیر راهنمای قرآن کریم روی آورد و پس از انقلاب نیز همواره در موقعیت‌های برتر و ممتازی قرار داشته و به آنها ارزش و اعتبار بخشیده است. اما شاید بتوان ماندگارترین یادگار آیت‌ا… را دانشگاه آزاد دانست که در دهه ۶۰ با موافقت امام بنا شد. هاشمی که همواره درایت، عقلانیت و آزاد اندیشی را در برخورد با مسائل سرلوحه کار خود قرار می‌داد پیشرفت و آبادانی کشور را نیز از راه علم و دانش میسر می‌دید. این بود که همواره به رشد و اعتلای دانشگاه آزاد که امروز به عنوان بزرگ‌ترین دانشگاه حضوری خاورمیانه تبدیل شده می‌اندیشید. گرچه پس از غروب آیت‌ا… بسیاری در صدد تسخیر و تغییر در این مجموعه برآمدند، اما با وجود تغییرات مدیریتی کسی نتوانسته به ساختارهای دانشگاه آزاد تعدی کند و همچنان است که نام هاشمی بر تارک دانشگاه آزاد اسلامی می‌درخشد.

توسعه کشور با توسعه علم

رئیس دفتر سابق هیأت امنای دانشگاه آزاد در جلسه حزب ندای ایرانیان که درباره این موضوع که دانشگاه‌آزاد به کدام سو و جهت می‌رود، اظهار کرد: اگر به خاطر داشته باشید یکی از فیلم‌های سخنرانی مرحوم آیت‌ا… هاشمی رفسنجانی که در فضای مجازی پخش شد در جمع هیات علمی و اجرایی و همایش سالگرد تاسیس دارالفنون و قتل امیرکبیر بود که او در آن فضا کتاب «امیرکبیر» را گشود که خیلی به آن علاقه داست و مخصوص خودش بود. بعد قسمتی از تاریخ ایران را برای جمع قرائت کرد و حین قرائت بسیار گریستند. یاسر هاشمی رفسنجانی گفت: ایشان روی این مسأله توجه ویژه داشتند که نهضت علمی و فکری که زمان امیر کبیر راه انداخته شد تا مقطعی جلو رفت، اما متاسفانه زمان کافی برای پیش بردن آن برنامه‌ها وجود نداشت. فرزند رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: آیت‌ا… هاشمی این کتاب را در دهه ۴۰ و زمانی که تنها جوانی ۳۰ ساله بود نوشت؛ این نشان می‌دهد که یک جوان در آن سن و سال چقدر به مسأله دوره و زمانه خودش اهمیت می‌دهد. پس از آن سال ۶۰ و ۶۱ آیت‌‌ا… به فکر تاسیس دانشگاه‌آزاد می‌افتد، زیرا بر این امر همچون امیرکبیر معتقد بودند که علم پایه اصلی توسعه کشور است. هاشمی افزود:‌ آیت‌ا… هاشمی در بحبوحه جنگ به فکر تاسیس دانشگاه ‌آزاد بوده و با یک ریشه فکری عمیق به آن پرداخت و همواره به این اعتقاد داشت که همه علوم باید روزآمد باشند و در جهت آن اقدام می‌کردند. این یک نسبت مستقیم بین تفکری است که آیت‌‌ا… نسبت به تاسیس دانشگاه آزاد داشته است. او همچون امیرکبیر راه توسعه کشور را از راه توسعه علم می‌دانست.

مهم‌ترین دستاور علمی انقلاب

یاسر هاشمی با بیان اینکه برخلاف کسانی‌که معتقدند با اتفاقات اخیر دانشگاه‌ آزاد آینده‌ای خواهد داشت یا نه، معتقدم دانشگاه آزادی که مرحوم آیت‌ا… هاشمی ساختند با هر مشکلی هم که باشد هیچ گزندی نخواهد دید، تاکید کرد: در طول این سال‌ها شاید به آن آسیب‌هایی رسیده، اما آنقدر ریشه‌ محکمی داشته که نتوانستند صدمه‌ای به آن وارد کنند. وی ادامه داد: ساختن دانشگاه آزاد زمانی به فکر آیت‌ا… هاشمی افتاد که ما در ایران تعداد محدودی دانشجو داشتیم و سال ۶۱ با وجود آن نگرش و دیدگاهی که در کشور حاکم بود دانشگاه‌آزاد تاسیس شد. به جرأت می‌توان گفت امروز مهم‌ترین دستاورد علمی انقلاب اسلامی دانشگاه آزاد است. فرزند مرحوم آیت‌ا… هاشمی با بیان اینکه دانشگاه آزاد امروز نزدیک به هفت و نیم میلیون فارغ‌التحصیل و دانشجو دارد، تصریح کرد: همچنین ۷۰ تا ۸۰ هزار هیات علمی و کارکنان در این دانشگاه فعالیت می‌کنند. ضمن اینکه حدود هفت تا هشت میلیون نفر به‌طور مستقیم و غیرمستقیم به دانشگاه خدمت کرده‌اند و دانشگاه نیز به آنها خدمت‌رسانی کرده است. رئیس دفتر سابق هیأت امنای دانشگاه عنوان کرد: همان‌طور که پیش‌تر آیت‌ا… هاشمی فهمیده بود جمهوریت را مردم تعیین می‌کنند. این را هم می‌دانستند که مردم صاحبان اصلی دانشگاه آزاد هستند و ایشان هرگز حس مالکیت نسبت به دانشگاه آزاد نداشتند. هاشمی تصریح کرد: دانشگاه آزاد امروز آنقدر تنومند است که کسی نمی‌تواند برای آن مشکل ایجاد کند. البته در این میان یک‌سری مشکلات وجود دارد. بعد از اینکه رهبر انقلاب، حکم دانشگاه ‌آزاد را به علی‌اکبر ولایتی داد ساختار آن تغییری نکرده و مدیران با همان ساختار قبلی به کار خود ادامه دادند.