کشف دریاچه‌ای از آب مایع در سیارۀ مریخ
کشف دریاچه‌ای از آب مایع در سیارۀ مریخ

پژوهشگران نشانه‌هایی از وجود حجم قابل توجهی آب مایع در زیر سطح مریخ یافتند و بر این اساس معتقدند که دریاچه‌ای به قطر ۲۰ کیلومتر در زیر لایه‌های یخ در کلاهک یخیِ قطب جنوب این سیارۀ سرخ قرار دارد. به گزارش قلم پرس، اگرچه پژوهش‌های قبلی وجود جریان متناوب از آب مایع را در زیر […]

پژوهشگران نشانه‌هایی از وجود حجم قابل توجهی آب مایع در زیر سطح مریخ یافتند و بر این اساس معتقدند که دریاچه‌ای به قطر ۲۰ کیلومتر در زیر لایه‌های یخ در کلاهک یخیِ قطب جنوب این سیارۀ سرخ قرار دارد.

به گزارش قلم پرس، اگرچه پژوهش‌های قبلی وجود جریان متناوب از آب مایع را در زیر سطح مریخ احتمال داده بودند، اما این اولین بار است که نشانه‌ای از وجود دریاچه‌ای از آب مایع با این وسعت در این سیاره به دست می‌آید.

نشانه‌هایی که تا کنون پیدا شده از جمله نمونه‌هایی که توسط مریخ‌نورد کنجکاوی ناسا به زمین فرستاده شده بیانگر آن است که در گذشته در سطح مریخ آب وجود داشته است اما به دلیل سرد شدن دمای این سیاره، بیشتر این آبها به یخ تبدیل شده‌اند.

مریخ نوردها توانایی تخمین عمق این دریاچه را ندارند با این وجود پژوهشگران برآورد می‌کنند که عمق آن دست‌کم ۱ متر است.

پروفسور روبرتو اوراسی از انستیتوی ملی اخترفیزیک ایتالیا که مسئولیت این تحقیقات را بر عهده دارد، می‌گوید: «احتمالا این دریاچه خیلی بزرگ نیست. با این وجود یک دریاچه است و نه نوعی گودال که اب درون آن جمع شده باشد.»

با این وجود این کشف تغییری در این دیدگاه دانشمندان که سطح مریخ قابل زندگی نیست، بوجود نمی‌آورد.

دکتر مانیش پتل، دیگر پژوهشگر عضو این تیم می‌گوید: «ما از خیلی وقت پیش می‌دانستیم که امکان زندگی روی سطح مریخ وجود ندارد. با این وجود این کشف به ما کمک می‌کند که به امکان زندگی زیر سطح مریخ بیندیشیم؛ یعنی جایی که می‌توانیم به اندازه کافی از تابش‌های خطرناک، فشار و درجه حرارت بالا محافظت شویم. مهمتر اینکه حال می‌دانیم زیر سطح مریخ آب وجود دارد که برای زندگی حیاتی است.»

به گفته پژوهشگران، این کشف به آنها می‌گوید که تحقیقاتشان را در چه نقطه‌ای از سیاره مریخ متمرکز کنند و از این نظر این کشف برای آنها چیزی مانند یک نقشه گنج است.

دمای آب و ترکیب شیمیایی آن از دیگر موضوعات مورد توجه دانشمندان است. برای مایع ماندن در دمای بسیار پایین مریخ که احتمالا منهای ۱۰ تا منهای ۳۰ درجه سلسیوس است، آب باید دارای میزان قابل توجهی از نمک حل نشده باشد که این مساله نیز چالشی جدی برای زندگی محسوب می شود.

دانشمندان برای ادامه تحقیقات و اثبات تئوری‌های خود نیاز به دریافت سیگنال‌های بیشتر از رباتهای مریخ‌نورد خود دارند.

منبع: یورونیوز